Merkür'de şaşırtan keşif!

Güneşe en yakın gezegen olan Merkür'de, 400 derece sıcaklığa rağmen bakın ne buldular...

Burak Öztürk

NASA'nın Messenger isimli uzay aracı, Güneş'e en yakın gezegen olan Merkür'de donmuş su olduğuna dair ciddi kanıtlar buldu. Peki ama Merkür kadar sıcak ve güneşe yakın bir gezegende donmuş su kütleleri nasıl bulunur?

Bunun nedeninin "soğuk tuzaklar" denilen bir durum olduğu söyleniyor. Buzların Merkür'ün Güneş'e olan konumuyla ilgili olarak hep karanlıkta kalan tarafında oluşması, yani güneş ışını almamasıyla bu ilginç durumun ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

Merkür'deki ortalama sıcaklığın yaklaşık 400 derece olduğu biliniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

merkürün gecesi ve gündüzü o kadar uzun ki gündüz sıcaklık 457 gece sıcaklık ise -172 °C' ye kadar düşebilir. orada bir gün dünya günü ile 176 gündür buda merkürdeki 2 gün dünyada 1 yıla bedel

Yaşasın artık su içmek için Merkür'e gidebiliriz.

İmkan olsa gidip bir gezegene ben su koyardım. Bulsun da sevinsinler, bu nedir yav. Dünyanın suyunu her gün kirletirler ama uzayda bir damla su ararlar. 400c de bakteri yaşayabilir bilinen en termofil bakteri 110c ye kadar dayanabiliyor? Hem hani oksijen nerede? Hava her türlü asitli gaz var, bakteriler bu şartlara uyum sağlayacak kadar hayatta kalamaz. Bir de beslenmek zorundalar neyle beslenecekler? Uzayda su bulmak hiç bir şey değil. Su tek başına yaşamı oluşturacak özelliğe sahip değil. Bulunsa bile her türlü asit, ultraviyole ışınlarıyla radyoaktifleşmiş bir su olur. Bakteriler radyoaktif atıklarda dahi yaşayabiliyor ama tek sorun radyoaktif olması değil. Hayatın oluşumu için yeterli şartların bulunması Merkür'de imkansız. Uzak galaksilere bakamadıklarından Marsa, Merkür'e bakıyorlar biz de büyük olayları takip ediyoruz. Aman ne büyük.
Buldukları ciddi kanıtlardan(!) gına geldi artık!

Eger bu haber dogruysa yasanabilir gezegen olcusunu biraz genisletmek lazim. Bir gezegende yasam olmasi icin illa dunyaya benzemesi sart degil demek ki...

sıcaklığı Adanayla aynıymış beee... yani biz gidek oraya hemen alışırık. nede olsa Adanalıyık beeeaaa...

saygılarrr.r.r.rrr

discovery world,channel,science izleyenler bilir bunları

Bunların hepsi kandırmaca.Gidilmeden görülmeden araştırma yapıldığı nerde görülmüş.Teleskopla sumu görmüşler.Uzay aracını indirip parçamı almışlar.İnceleyip çözümlemişlermi.Varsayımlarla bilim yapanlar artık bunları bıraksınlar.Bir arada binlerce ışık yılı uzaklıkta elmas'tan oluşan gezegen bulmuşlardı.Ya arkadaşım zaten kendin söylüyorsun binlerce ışık yılı uzaklıkta diye.Nasıl gidip gördünüz.Nasıl anladınız elmas olduğunu.10 Bin yıl önce uzay gemisi gönderdik derseniz tamam :)

Cem Yılmaz gibi düşünürsek "Merkürde su var ama ........". Orada ama oldugu sürece ...

su bulunsa ne olacak gidip alacak mısın alsan o su içilebilecek mi ne saçmalık ama

Paniğe gerek yok merkür donmuş :D

bir çorbayı içmeyi beceremeyen çakma Türk bilim insanlarımız otordukları yerden yine klavyenin başına geçip hiçbirşeyden bihaber ama çok şey biliyormuş gibi yapmışlar her zaman olduğu gibi!..

Amerikalıda yerinde tesbitle çalışmalarına hızla devam etmektedir,bizim moronda dalga geçiyor kendi çapında...

donmuş zaten orda canlı filan yoktur çok sıcak

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost