Mesaj yazarken sonuna nokta koyuyor musunuz?

Yazdığınız bir mesajın sonuna nokta koyuyor musunuz? Eğer koyuyorsanız, bizce hemen vazgeçin!

  • Onur Seven
Mesaj yazarken sonuna nokta koyuyor musunuz?

Mesajları nokta koyarak bitirmek gramer açısından doğru bir hareket olabilir. Ancak yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, mesajlarınızı nokta ile bitirmek soğuk ve samimiyetsiz bir etki bırakıyor.

Binghamton Üniversitesi'nden Celia Klin yaptığı araştırmada, sonuna nokta konulan mesajların alıcı üzerinde içten olmayan, soğuk bir etki bıraktığını gözlemledi. Deneye katılan kişilere dönüşümlü olarak noktalı ve noktasız şekilde biten iletiler okutulduğunda, denekler elektronik ya da el yazısıyla nokta ile biten mesajları nokta kullanılmayanlara göre daha daha soğuk ve samimiyetsiz bulduklarını belirtiyor.

Klin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Mesajlaşmak yüz yüze sosyal etkileşimin taşıdığı birçok ipucunu barındırmıyor. Mesela konuşurken insanlar birçok mesajı göz kontağı kurarak, yüz ifadelerinden, ses tonundan, duraklamalardan anlayabiliyor. İnsanlar bu yeteneklerini mesajlaşırken doğal olarak kullanamıyor. Bu açığın yerini doldurmak için elektronik ifadelerden, imla hatalarından ve çalışmamızın ortaya çıkarttığı üzere noktalama işaretlerinden faydalanıyor" dedi.

Mesajlaşmak günlük yaşamımızın vazgeçilmez iletişim yöntemlerinden biri haline gelirken, bu tarz yönlerinin ortaya çıkartılması büyük önem taşıyor. Hangi platformu kullanıyor olursanız olun mesajınızın karşıdaki kişi üzerinde nasıl bir etki bıraktığına dikkat etmeniz faydanıza olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Biz ise mesajın sonunda noktalama işaretini kullanmayan ve yazabilme imkanı olduğu halde eksik harfler kullananları artık insan olarak görmemeye başlayalı uzun süre oluyor. Onlar daha çok sanal çeviri programından çıkmış mesajlara benziyor çünkü.

Ben illa imla kurallarına uyarım, takıntım var. var.

@13 Aralık 2015 20:55 Bu mesajında uymamışsın ama. :)

Türkçemize sahip çıkalım . (nokta)

Ben de kurallı imla kullanmayı soğuk bulan insanları beyinsiz buluyorum. Bir an önce beyinsiz olmayı terk etsinler.

Tümüyle yalan.Ancak takıntılı insanlar buna dikkat eder.Benim telefonum otomatik koyuyor noktayı, umursamıyorum bile isterse noktalı virgül koysun ne fark eder önemli olan mesajda ne yazdığın....

Bende mümkün olduğunca imla kurallarına uyarım.

Nokta mı? Ben üç nokta ile bitiririm... Noktalara bakarken insanlar o arada düşünsünler, bakıp, idrak etsinler cümleyi diye...

Ben cümleleri tek nokta ile bitiririm. Ancak paragraf olduğunda son cümlenin sonuna daima üç nokta koyarım. Böyle olunca birçok arkadaşım başka numaralardan mesaj attığımda beni bu üç noktalardan ve düzgün cümlelerden tanıyor... :)

Tanrım, konuşurken ve yazı yazarken ne ayrıntılara dikkat ettiğimi bir bilseniz! Bu başlı başına bir bilim. Birgün belki bu püf noktaları ile ilgili bir kitap yazarım. Bu ayrıntılar hedefini vuran süper bir dil, süper bir vizyon ve akabinde süper bir iletişim için son derece gerekli. Gerek konuşma gerekse yazı dili için azami gayreti gösterin! Diliniz sizin zekanızdır, karakterinizdir, bilginizdir, kültürünüzdür. Mail veya SMS gönderirken, Facebook'ta, Twitter'da bile dilinize dikkat edin!.

ben virgül koyuyorum o cümle bitmiyor hiç :)

Önemsemeyin. İmla kurallarına muhakkak uyun. En doğru duyguyu o zaman sunmuş olursunuz. Gerisi boş. İngiliz ve Amerika halkı kelimeleri ve cümleleri o kadar çok yutuyorlar ki, ellerinden gelse, tek harf ile bütün konuşmayı bitirecekler.

Samimiyetsiz olduğunu ispatlamış, "bizce hemen vazgeçin" deyip tüm mesajı nokta ile bitirmiş. Ne kadar da soğuk bir yazı olmuş, sonunda (bunda da) nokta var.

Sen de yorum yaz