Messenger ve fazlası: İletişimin en iyileri

Web tabanlı, yerel veya mobil: CHIP Online en iyi iletişim yazılımlarını mercek altına aldı...

Messenger ve diğerleri

Bugünlerde büyük firmalar birleşik iletişim için birçok strateji üzerinde çalışıyor. Fakat orta ve küçük ölçekli firmalarda durum tamamen farklı. Bu firmalarda telefon ve e-posta hizmetleri yegane iletişim araçları oluyor. CHIP Online hangi ek araçların işinizi hızlandıracağını gösterecek.

Bir anında mesajlaşma yazılımı büronuzdaki geveze iş arkadaşınızdan kurtulmanıza yardımcı olmayabilir, fakat bir araştırmaya göre IM (Instant Messaging : Anında mesajlaşma) kullanıcıları iş sırasında daha ender rahatsız ediliyor. Yani Messenger kullanmayan iş arkadaşlarından daha verimli çalışıyorlar.

Doğru seçim
IM konusuyla ilk kez muhatap olanlar ilerleyen sayfalardaki tavsiyeleri okuyabilir ve özelliklere göre seçimini yapabilir. Fakat birçok kişi önemli arkadaşlarının kullandığı iletişim ağına göre Messenger seçimini çoktan yapmıştır bile. Bundan sonra daha çok bir web-messenger hizmetinin daha uygun olup olmadığı tartışılabilir. Yahut çoklu-protokol desteği olan bir Messenger da düşünülebilir. Alternatif olarak Windows tabanlı VoIP yazılımlarını da tanıtacağız ve dışarıda nasıl "ulaşılabilir" olacağınızı göstereceğiz.

En iyi Messenger-istemcileri

En iyi Messenger-istemcileri

Neden Messenger'lar e-posta programları kadar başarılı değildir? Yüksek bir ihtimalle şimdiye kadar benzer standartların oluşmamış olması ve her sunucunun kendine bir protokol geliştirmesinden dolayı. Fakat korkmayın, her zorluk için bir çözüm var. Çok karışık olan Messenger pazarını tek bir kalem altında görmeniz için bir sıralama yaptık.

En iyi Messenger-istemcileriWindows Live Messenger
MSN Messenger'ın halefinin ismi Windows Live Messenger ve metin tabanlı yazışmanın yanında video ve sesli görüşmeleri de destekliyor. İstenirse bu eylemler grup şeklinde de gerçekleştirilebiliyor. Aynı ICQ gibi Microsoft'un Messenger'ı da karşı taraf çevrimdışı iken mesaj gönderebiliyor. Bu şekilde gönderilen mesajların karşı taraf oturum açtığı anda ona iletiliyor. VoIP özelliği, veri alışverişi ve fotoğraf paylaşımı diğer bütünleşik özellikler arasında yer alıyor. Hoş bir ek özellik: Listenizdeki kişilerle ortak bir paylaşım klasörü oluşturabilirsiniz.

Download: Windows Live Messenger 2009

En iyi Messenger-istemcileriICQ
Yazılımın Windows sürümü sürekli güncelleniyor fakat aynı durum diğer işletim sistemleri için geçerli değil. Mac sürümü yalpalayarak takip etmeye çalışıyor, bir Linux sürümü ise mevcut değil. Fakat istendiğinde işletim sisteminden bağımsız, web tarayıcı üzerinden çalışan bir Java-sürümü de kullanılabiliyor. ICQ kullanıcıları metin mesajlarını ve dosyalarını hızlı bir şekilde paylaşabiliyor. Yazılım Open Xtraz üzerinden ekstra özelliklerle genişletilebiliyor. Örneğin chat-partneri ile beraber videolar seyretmek gibi... ICQ ile birden çok kişiyle görüntülü ve sesli görüşmeler yapılabiliyor. Ne yazık ki, bütünleşik şifreleme özelliği yok.

Download: ICQ

En iyi Messenger-istemcileriYahoo Messenger
Yahoo'nun anında mesajlaşma yazılımı son sürümünde tamamen yeniden elden geçirildi. Chat özelliği dışında kullanıcılar dosya alışverişi yapılabiliyor veya internet üzerinden diğer Yahoo kullanıcılarıyla ücretsiz telefon görüşmeleri yapılabiliyor. Aynı Skype'da olduğu gibi sabit veya cep telefonu numaraları aranabiliyor ama bu sefer ücret talep ediliyor. Resimler direkt Messenger üzerinden Flickr'a yüklenebiliyor. Kurulum yapmak istemeyenler için bir web tabalı sürümü de mevcut.

Download: Yahoo Messenger

En iyi Messenger-istemcileriÇoklu-Protokol-Messenger
Neredeyse her IM kullanıcısı farklı Messenger dünyalarına ait bir arkadaşı ile görüşememe problemiyle karşılaşır. Birden çok istemci kurmak yerine çoklu protokol desteği olan bir Messenger'a yönelmek daha mantıklıdır. İşte bu tarz programlardan bahsedilince akla ilk gelenler Miranda veya Trillian oluyor. Bu araçlar birden çok protokolle bütünleşebiliyor. Dikkat: Windows Live veya ICQ gibi büyük Messenger ağlarını bir araya toplamak isteyenler tüm özelliklerden faydalanamıyor. Özel-çevrimiçi fonksiyonlar çoklu protokol programlarında yok.

Download:
Miranda
Trillian

Web hizmeti altında Anında-Mesajlaşma

Web hizmeti altında Anında-Mesajlaşma

Meebo
Meebo'da farklı Messenger ağlarına bağlanabilir ve merkezi bir noktadan AOL Instant Messenger, ICQ, Yahoo Messenger, Windows Live Messenger'ın yanında Jabber ve Google Talk kullanabilirsiniz. Pratik: Meebo'da bir hesap oluşturursanız aynı anda birden çok Messenger'da oturum açabilirsiniz. Meebo bir kuruluma ihtiyaç duymadığı için internet cafe veya tatile gittiğiniz yerdeki bir otel bilgisayarında Messenger-kişilerinizi anında görebilirsiniz. Dosya gönderimi yapmak da mümkün. Web tarayıcısı penceresinde mesaj görmekten rahatsız olmayanlar Meebo için bir Firefox eklentisi kurabilir ve gelen mesajlardan sürekli haberdar olabilir.

Web hizmeti altında Anında-MesajlaşmaGoogle Talk
Google araçlarını kullanalar Google Talk ile bütünleşik bir Messenger'a sahip olmuş oluyor. Fakat burada bahsettiğimiz hizmet aynı ismi taşıyan istemci değil, bilakis Google Mail'deki Messenger entegrasyonu. Bu kullanıcılar numaralarla değil, Google Mail adresleri aracılığıyla ayırt ediliyor. Metin bazlı mesajları anında gönderebilir ve alabilirsiniz; ses ve video kullanmak isteyenler bunları ayarlar menüsünden eklemek zorunda.


Web hizmeti altında Anında-MesajlaşmaPower.com
Yepyeni web hizmeti Power.com'da sosyal network'ler ön plana çıkıyor. Bu merkezi sistem üzerinden örneğin Myspace ve Facebook'ta oturum açabiliyorsunuz. Şu an için bütünleşik olarak sunulan tek hizmet Messenger MSN/Windows Live. Planlarda ise Skype, Twitter ve Flickr gibi ilginç hizmetler var.

Gerçek VoIP-istemcileri

Gerçek VoIP-istemcileri
Skype: Çok yaygın ama sorunsuz değil.

Birçok kullanıcı chat yapmak için Skype kullanıyor. Program bu işi de çok güzel bir şekilde gerçekleştiriyor, zira konu port paylaşımı olduğunda Skype hiç de seçici değil. Kural olarak nerede internet varsa orada Skype çalışıyor. Yine de metin tabanlı mesajlaşmalar daha çok bir ek özellik, çünkü Skype öncelikli olarak ses ve video konferansları gerçekleştirebilen bir VoIP yazılımı. Aynı zamanda Skype sabit hatları arama ("Skype Out") imkânını sunan ilk yazılımdır. Aynı şekilde bir sabit hat üzerinden de aranabiliyorsunuz ("Skype In"); eğer o sırada PC başında değilseniz burada da tele-sekreter devreye giriyor. Skype dosya paylaşımı için kendine has bir protokol kullanıyor.

Download: Skype

<strong>Skype:</strong> Çok yaygın ama sorunsuz değil.Express Talk
Ücretsiz VoIP yazılımı Skype'ın aksine SIP standardını destekliyor. Bu sayede hangi SIP sunucusunda oturum açmış olursanız olun Windows-PC'nizden telefon görüşmeleri yapabilirsiniz. Diğer bilgisayarları ücretsiz olarak arayabilir veya ücret karşılığı "normal" sabit hatları da çaldırabilirsiniz. Bir webcam aracılığıyla video konferansları da gerçekleştirebilirsiniz; PC başında değilken gelen aramalar istenirse belli bir numaraya aktarılabiliyor. Bütünleşik bir telefon rehberi mevcut ve log özelliği sayesinde kullanıcı tüm aramaların listesini elde edebiliyor. Güzel bir ekstra daha: Görüşmeler WAVE dosyası olarak kaydedilebiliyor. Ne yazık ki, program arayüzü sadece İngilizce dilinde hazırlanmış.

Download: Express Talk

<strong>Skype:</strong> Çok yaygın ama sorunsuz değil.Phoner Lite
PhonerLite da internet-telefonu için SIP standardını destekliyor. Program her şeyden önce kolay kullanımıyla dikkat çekiyor. Bu yüzden tele-sekreter ve arama kaydı gibi bazı gelişmiş özelliklerden feragat edilmiş. Her kullanıcı profili için ayrı bir arama aktarma ayarlamak mümkün. Diğer SIP kişileri ile metin bazlı mesajlaşma da yapılabiliyor.

Downlıad: PhonerLite

Mobil Messenger

Mobil Messenger

Genellikle PC başında oturan ve sürekli çevrimiçi olan birisi şu ana kadar tanıtılan araçlarla mutlu mesut bir şekilde yaşayabilir. Fakat hareketli kullanıcılar dışarıda da Messenger erişimine ihtiyaç duyar. CHIP Online iPhone, Blackberry ve diğerleri için en iyi iletişim araçlarını bir araya getirdi.

Mobil MessengeriPhone'un bir dezavantajı: Resmi SDK'yı kullanan bir yazılım bir arka plan işlemi başlatamıyor. Bir Messenger programı için bunun anlamı ise şu: Sürekli aktif olarak chat yapacaksınız, başka bir yazlım çalıştırdığınızda Messenger pasif hale gelecek. Fakat bir Messenger'ın arka planda çalışabilmesi ve kişinin sürekli olarak ulaşılabilir olması çok daha makbule geçerdi.

Zincirleri kıran istemciler
Skype'ın henüz iPhone'a has bir sürümü yok fakat Skype ağını kullanan farklı istemciler mevcut. Bu adres üzerinden Skype'ı tüm mobil platformlara getirebilirsiniz; iPhone, Blackberry, Windows Mobile ve Symbian için farklı sürümler sunuluyor. Aynı üretici diğer Messenger ağlarına da bağlanabilen mobil IM+ All-in-one-Messenger'ı da sunuyor. Böylece Windows Live, Google Talk, Yahoo Messenger, ICQ ve Jabber'ın yanında MySpace Messenger da sürekli yanınızda bulundurmuş olacaksınız. Fakat bu eğlence pek de ucuz değil, zira sadece 7 gün boyunca istemcileri ücretsiz olarak deneyebiliyorsunuz. Sonrasında ise Blackberry'ye has bir All-in-one-Messenger'ın fiyatı 50 dolar oluyor.

Mobil MessengerÜcretsiz alternatifler
Fring en önemli Messenger'ları bir çatı altında toplayan ilginç bir alternatif. Burada kullanıcılar Skype, AIM, Windows Live, Google Talk, ICQ'nun yanında SIP ve Twitter istemcilerini de bir defada elde etmiş oluyor. Yazılım iPhone, Windows Mobile ve Symbian altında çalışıyor.

Download: Fring


Mobil MessengerBlackberry ve Windows Mobile
Son zamanlarda Blackberry'ye has birçok iletişim aracı ortaya çıktı: Mesela iSkoot ile Skype'yi bu ufak e-posta makinelerine getirebiliyorsunuz. Geri kalan IM ağları için resmi bir Blackberry istemcisi de mevcut: Bu sayede Yahoo, Google Talk, Windows Live, AOL, ICQ ve hatta IBM Lotus Sametime ve Microsoft Office Communicator'u bile mobil platforma getirebiliyorsunuz. Buna karşın Windows Mobile cep telefonlarında Live Messenger ön yüklü olarak geliyor. Fakat Skype'ın kendisini de kullanmanız mümkün. VoIP yazılımı Express Talk'ın da mobil sürümü sunuluyor.

Symbian
Symbian için 15 dolar değerinde iki resmi ICQ istemcisi var; Nokia ve Siemens cihazlar için bir sürüm ve Sony Ericsson ve Motorola için ayrı bir sürüm. Alternatif olarak Agile Messenger da var. Bu çoklu-messenger MSN/Windows Live, AIM, Yahoo, ICQ ve Google Talk'ı Series-60 cihazlara da getiriyor. Fakat bedeli pek de az değil, sınırsız kullanım için 45 dolar talep ediliyor.

Okuyucu Yorumları