Yazışırken ne kadar güvendesiniz?

Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan Windows Live Messenger ile ne kadar güvendesiniz?

Alınması gereken önlemler

Alınması gereken önlemler

Mustafa Çağan, kullanıcıların Windows Live Messenger ve Windows Live Hotmail hesaplarını korumak için başvurabilecekleri temel güvenlik önlemleriyle ilgili şu tavsiyelerde bulundu: "Önemli kişisel bilgilerinizi hiçbir zaman bir e-posta, anlık ileti veya açılır pencere üzerinden başkalarına vermeyin. Yasal ve kurumsallaşmış şirketlerin çoğu, parola, hesap veya kredi kartı numarası ya da diğer gizli bilgileri istemek için bu yöntemleri kullanmayacaktır. Sızdırma dolandırıcılığı yapanların insanları yanıltmaları kolaydır. Örneğin, bir e-posta iletisinin 'Kimden' satırındaki adresi taklit ederler. Çoğu şirket kişisel bilgileri e-posta yoluyla istemez.
Herhangi bir bilgi girmeden önce Web sitesinin kişisel bilgilerinizi koruduğundan ve gerçek olduğundan emin olun. Sızdırma dolandırıcılığı yapanlar, görüntülenen adresi gerçekmiş gibi gösterebilirler. Sitenin gerçekliği hakkında en küçük bir şüpheniz varsa, güvenliğinize önem verin ve siteden ayrılın. Önemli verilerin internette aktarılırken korunmasına yardımcı olacak bir önlem olarak veri şifreleme işaretlerinin durumuna bakın.

Windows Live Messenger ve Windows Live Hotmail adresinizde kullandığınız şifrenizi mutlaka belirli bir uzunlukta ve kolay tahmin edilemeyecek şekilde belirleyin. Şifrelerinizi kimseyle paylaşmayın. Başka e-posta hesaplarınız, üye olduğunuz forumlar, bloglar ve başka interaktif siteler için aynı şifreyi kesinlikle kullanmayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

genelikle fake mailere dikate edin profesyonel şekilde fake mail ler var

evet ve de o kadar gercekci fake mail lar var ki buradan yapanları tebrik ediyorum ben de yapsam mı diye düşünmüyor değilim

4 senedir msn kullanıyorum. Fake Mail gelmesin diye ikinci bir msn kullanıyorum. Asla orjinal msnimi değil ötekini yazarım. Ayrıca nedendir bilmem herkes tanımadığı insanlarla arkadaş olmak istiyor. Bence en büyük hata burda?

Neden benim msnimde fake mail yok ve şifrem çalınmadı?
Bu aslında size bağlı bişey. Dediğim gibi orjinal msninizi vermeyin özellikle forumlara? (Chip hariç dermişim. :))

aslında bunlar boş. yerel ağda bir sniffer programı olması halinde tüm yazışmalarınız okunabiliyor. hatta o kadar basit ki hiç bilgisayar bilgisi olmayan birisi bile googleda msn sniffer diye aratsın çıkan programlar ile ağındaki herkesin konuşmasını takip edebilir.

Cahiller var olduğu sürece, basit düşüncelere sahip insanlar kendini hep hacker olarak tanımlar. Aslında ne hacker nede başka bişey, onlara en güzel sözü, camiyalarında var ettikleri bir hitapla benimsetmek istiyorum;

"Lamer" :)

Arkadaşa katılıyorum, hacker kelimesi çok kullanılır oldu ama bu "hacker" ların çoğu sağdan soldan bulduğu programlarla deneme yanılma yapan kimseler bence, bir de ne yaptığını ve neyi nasıl yapacağını iyi bilen, gerekirse oturup kendi amacına uygun kod ve program da yazabilen esas hacker'lar var ki zaten onlar 2 tane msn çalıp sevinmezler :)

Hackerlar sadece sistemdeki açıkları bulur ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmalarını sağlar.
Crackerlar ise tam tersine sistem açıklarını deli gibi kullanır ve kötüye hizmet ederler.
Lamerler ise yeni başlayanlardır. Ama ne olacağına kendisi karar verir.

Hackerları kötü bilmeyin bence. Araştırın

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Alınması gereken önlemler
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir