MetaRAM bellekte yeni bir devrim!

Yakında piyasaya çıkacak olan MetaRAM mevcut bellek kapasitesini ikiye katlayacak!

  • Selim Öztürk
MetaRAM kapıyı aralıyor!
MetaRAM bellek piyasasını nasıl etkileyecek?

Fabless yarıiletken şirketi, bugün bilinen normal bellek kapasitesini ikiye hatta üçe katlayacak olan DDR2 MetaSDRAM'in üretimine başladı. Bu belleklerin DIMM mevcut DIMM modülleri üzerinde de çalışabilecek olması önemli bir özelliği.

MetaRAM'in kullandığı yöntemlerden biri bellek yongalarını üç boyutlu olarak dizip istifleyerek bir modül üzerine çok daha fazla yonga yerleştirmek. Bu tip bir yöntem uyumluluk problemi yaratabilirdi, ancak bellek modüllerinde yer alacak bu işlemcilerle okuma ve yazma işlemleri doğru şekilde yönlendirilerek 8 GB kapasite yaratılıyor.

Şirket bu yeni ürünüyle bir hayli iddialı: "Bu belleğin piyasaya çıkmasıyla bellek teknolojisi çok daha hızlı ilerleyecek." Daha önce de bahsettiğimiz üzere sistemi modifiye etmeksizin, bu bellek teknolojisi mevcut AMD ve Intel sunucularında ve iş istasyonlarında çalışabilecek.

MetaRAM'in CEO'su Fred Weber bu konuda düşüncesini şu şekilde ifade etti: "Ben kariyerimi bilgisayar sistemlerine yeni çözümler getirmeye ayırdım. Çift çekirdekli 64 bit işlemcilerin çıkmasıyla beraber farkettim ki şu anki bellek sistemi adeta bir darboğazda ve bu problemin çözülmesi gerekiyor."

Sunucu yazılımlarının hızla düşmesiyle küçük çaplı firmalar dahi hızlı şekilde kendilerini en güncel donanımlarla donatıyorlar. Intel'den bir yetkili ise görüşünü şu şekilde savunuyor: "MetaRAM teknolojisi, bir yatırımcı ve stratejik teknoloji işbirlikçisi olarak Intel'in gelişmiş sistemleri yakalamasına şans tanıyor."

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Kullanıcıların paralarını nasıl alacaklarını şaşırdılar.

teknolojiyi takip etmek gittikçe dahada zorlaşıyor 2 aylık sistemimi tekrar upgrade etmek mi kalsın :)

yaa ben bunu düşünmüştüm de dalga geçmişlerdi! demiştim neden iki boyutta diziliyor üst üste dizsinler böylece fazla sayıda chip sığar, hem fazla üretimle daha fazla karları olur hem biz daha büyük kapasiteli ram leri kullanmış oluruz. buradan tüm dalga geçenlere söylüyorum. alın işte! görün :'D

rdramleri de hatrlıyoruz ya neyse bakalım.şu hafıza diskler ucuzlasın başka da bir şey istemem.

Valla teknolojiye ayak uydurmak zor daha neler görcez bakalım..!

yok ya bu gidişle ayak uyduramıcaz peki ne zaman çıkıyor bunlar ben yeni pc toplıcam 3 aya kalmaz ram i kingston hyper-x almayı düşünüyorum

Ya uc noktalar için kapasite artımı iyi bir olay, ancak ram'larda önemli olanın mhz hızları old. düşünüyorum. Biraz daha hızlanmalıyız...


İnşallah çok pahalı olmazlar yurtiçinde...

anakartların ram desteklerinin artması gerek. bu ramlar ancak yeni nesil anakartlarda kullanılır bence. 2 gb ram desteği olan ddr2 destekli bir anakarta ne faydası olacakki?

Bana sorarsanız darboğaz RAM'lerde değil, sabitdisklerde. RAM 8GB olsa ne yazar. SSD'lerin kapasitesinin artıp, fiyatlarının düşmesi gerekli. Ancak o zaman bilgisayarlar "gerçekten" hızlanır.

kim bilir kaç ay sonra çıkar piyasaya

hım bekleyıp gormek denemek lazım

ddr3 bu ram lar Antalyada var buraya geldi

Darboğazın iki sebebi var bence, birinci bir yorumcu arkadaşında yazdığı gibi mekanik sisteme sahip olan sabit diskler ikincisi ise ana kartların alt yapısı. Özellikle artık ana kartların evrim geçirmesi gerekiyor. Tabi konunun uzmanı değilim ama iletişim yolunun bir şekilde değişmesi gerekiyor. MİB üreticileri boşuna çekirdek sayısını arttırıp, hızını düşürmediler: örneğin, şu an ki iletişim alt yapısı sürekli artarak ısınıyor veya sabit diskten okunan bilgi belli bir hız sınırına kadar çıkabiliyor (bence kablolu iletişim şeklinden dolayı) ve buna bir çözüm bulunmadığı sürece bu sıkıntı devam edecek.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play