Metro arayüzünü şimdiden deneyin!

Windows 8'i beklemeden Metro arayüzünü denemek isteyenlere 5 basit yol...

  • Zeynel A. Öztürk

Windows 8, yepyeni Metro arayüzü ile beraber karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. "Döşeme" tabanlı arayüze karşı bazı itirazlar bulunsa da, Microsoft'un masaüstü işletim sistemlerinde böyle bir değişime öncü etmeye çalışması, takdir edilecek bir davranış. Windows 8'i bilgisayarınıza yüklemeden Metro arayüzünün nasıl olduğunu görmenizin bazı yolları var.

Yeni Internet Explorer'a gözatın

Windows 8'de bulunan yeni Internet Explorer'ı Windows 7'de denemeniz henüz mümkün değil. Ancak bu bağlantıdaki sadece 64KB'lık dosyayı indirerek onu Windows 7'de deneyebilirsiniz.

MetroTwit

Windows 8, Windows Phone'da olduğu gibi entegre bir Twitter uygulaması içeriyor. MetroTwit adındaki uygulama aynı hissi vermese de, metro arayüzünün nasıl çalıştığını merak edenler için ilgi çekici olabilir.

Zune, masaüstünüzü dönüştürme ve fazlası

Zune

iTunes'un Microsoft sürümü diyebileceğimiz Zune ile medya dosyalarınızı yürütebilir, şarkılarınızı eşitleyebilir, MP3 satın alabilirsiniz.

Masaüstünüzü dönüştürün

Windows Phone'dakine oldukça benzer bir tasarıma sahip olan Metro arayüzünü, Windows 8'i bir sanal makineye yükleyerek deneyebilirsiniz. Alternatif olarak Windows 8 Transformation Pack'i bu sayfadan indirerek (58MB) ve masaüstüne sağ tıklayarak Kişiselleştir'i seçerek ve temayı uygulayarak da deneyebilirsiniz.

Windows Phone Metro Demo

Bir iPhone'a veya Android'e sahipseniz, Windows Phone'un nasıl çalıştığını cep telefonunuzda deneyebilirsiniz. Tüm yapmanız gereken telefonunuzdanbu sayfayı ziyaret etmek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Orjinali gibi olmaz kı windows 8 şu anda indirilmeye sunulan surumuyle bile nerdeyse hatasız sahane windows 7 de kullandım vistada xpde 95te 98 de neredeyse tum windowsları denedim en guzeli windows 8:))

Xp'den yıllardır vazgeçmeyen kullanıcılar var, Win 7'ye yeni yeni alışmışken win 8'in işi çok zor...

MS da bir zahmet Türkiye desteği versin artık. Zune oynatıcısının sitesinde bir dünya çakma dile ve ülkeye destek varken aralarında ülkemizin olmayışı çok saçma.

Aynı şekilde GfWL hâlâ bizde yok. Dertleri ne anlamıyorum ki. Orjinal aldığım oyunu dahi oynayamıyorum sayelerinde...

windows 8 denerken bile ilk işim, metro arayüzünü kapatmak oldu :D

Bence Windows 8 Metro arayüzü, sadece tablet ve telefonlarda yüklü gelmeli; PC'lerde varsayılan olarak kapalı olmalı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play