Metro'dan tamamen kurtulun!

Windows 8'in yeni arayüzünü görmek istemeyecek kadar ondan nefret ediyorsanız, bu yazı sizin için!

  • Zeynel A. Öztürk
Metro'dan tamamen kurtulun!

Windows 8'in en önemli yenilikleri, dokunmatik ekranlara yönelik geliştirmelerden oluşuyor. Ancak siz de Windows'u dokunmatik olmayan bir PC'de kullanan çoğunluk içerisindeyseniz, "Metro" arayüzü ile masaüstü arasında gidip gelmeye alışamamış olabilirsiniz.

Microsoft, Metro ara yüzünün her ne kadar masaüstü PC'ler için de geliştirdiğini söylese de bazı kullanıcılar, ona alışmakta zorluk çekebiliyor veya Metro'nun işleri zorlaştırdığını düşünebiliyor. Siz de Metro'dan sıkılan kullanıcılardansanız, onu tamamen kaldırıp Windows 8'in tadını çıkarmanızı sağlayacak bu yazımızı okumaya devam edin.

Sisteminizi hazırlayın

Windows 8'in Metro arayüzü işletim sisteminin derinliklerine işlediğinden onu bir defada kaldırıp atmanız mümkün değil. E-postadan mesajlaşmaya birtakım uygulamalar, Metro uygulaması olarak karşımıza çıkıyorlar ve bunlar için birer alternatif bulmanız gerekiyor.

E-posta, mesajlaşma, müzik, resim görüntüleme, SkyDrive uygulamaları için birer masaüstü alternatifi bulduktan sonra ilk yapmak isteyeceğiniz şey, Windows 8'e bir başlat menüsü eklemek. Bunun klasörleri ve dosyaları görev çubuğunuza sabitleyebilirsiniz. Ancak başlat menüsü yerine masaüstünüzü kullanacaksanız, tercih size kalmış.

Varsayılanları değiştirin

Varsayılanları değiştirin

Az önce alternatiflerini aradığınız yazılımların kullandığı dosya türleriyle ilgili bazı ayarlamalar yapmanız gerekiyor. Aksi halde örneğin bir .jpg dosyasına çift tıkladığınızda ilgili Metro uygulaması açılacaktır.

Henüz kurtulmadığımız Metro ekranında "Varsayılan programlar"ı aratın ve çalıştırın. Ekrana gelen pencerede az önce alternatif olarak yüklediğiniz masaüstü programlara tek tek tıklayarak, onları varsayılan olarak değiştirin. Medya yürütücüsü olarak VLC'yi kullanmayacaksanız, ses ve video dosyaları için varsayılan olarak Windows Media Player'ı seçtiğinizden emin olun.

Arama ve başlat menüsü alternatifleri

Windows 8'in masaüstünde bir başlat menüsü kullanmanız şart ise, Start8 veya Classic Shell gibi bir yazılımdan faydalanabilirsiniz. Üstelik her ikisi de Metro ekranını geçip direkt olarak masaüstünü açmanızı sağlayan seçenekler sunuyor.

Windows 8'in yeni arayüzünü hiç sevmiyor olsanız bile, sunduğu güçlü arama işlevlerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Metro'nun uygulama listesine erişmek için bir masaüstü kısayolu oluşturmanız mümkün. Masaüstünüze sağ tıklayın, Yeni > Kısayol yolunu izleyin. Konum kutucuğuna aşağıdakileri yazın.

%windir%\explorer.exe shell:::{2559a1f8-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}

Kısayola "Tüm uygulamalar" gibi anlaşılır bir isim verin ve sihirbazı tamamlayın. Bu kısayolu isterseniz görev çubuğunuza sabitleyebilir, gerektiğinde tıklayarak PC'nizdeki tüm programların bir listesini görebilir ve onlar arasında arama yapabilirsiniz.

Direkt olarak masaüstünü açın

Direkt olarak masaüstünü açın

PC'nizi açtığınızda Windows 8'in başlangıç ekranını atlayarak direkt olarak masaüstüne geçmek istiyorsanız şu yolu izleyin.

- Görev Zamanlayıcı'yı açın (giriş ekranında aratarak),

- Yeni bir görev oluşturun ve adını "masaüstünü aç" olarak ayarlayın.

- Tetikleyiciler sekmesinde Yeni'ye tıklayın, "Görevi başlat" bölümünden "Oturum açıldığında" seçeneğini seçin ve Tamam'a tıklayın.

- Eylemler sekmesinde Yeni'ye tıklayın ve Program/kod alanına explorer yazın.

- Eylemi ve görevi kaydedin. Hepsi bu kadar.

Artık Windows'a her oturum açtığınızda direkt olarak masaüstünüz açılacak.

PC'nizi kapatmak için kısayol oluşturun

Bilgisayarınızı kapatmak için Charms çubuğuyla uğraşmak istemiyorsanız, masaüstünüzde yeni bir kısayol oluşturun ve konum alanına aşağıdakileri yazın:

shutdown /s /t 0

Kısayolunuza "Bilgisayarı kapat" gibi bir isim verin ve sihirbazı tamamlayın. Kısayola anlamlı bir simge vermek için özelliklerine gidin, Kısayol sekmesine tıklayın ve Simgeyi değiştir düğmesine tıklayın. Buradan yeni simgeniz için örneğin güç düğmesi simgesini seçebilirsiniz.

Bu kısayola tıkladığınızda PC'niz herhangi bir onay alınmadan kapatılacağından, yanlışlıkla tıklamamak için onu diğer kısayollardan uzak bir konuma yerleştirin.

Hepsi bu kadar! Windows 8'in Metro arayüzünü hayatınızdan çıkarmış bulunuyorsunuz. Artık Windows 8'in hızlı açılışından ve diğer tüm geliştirmelerinden, Metro arayüzüne muhtaç kalmadan faydalanabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

bunlara gerek yok kullanmam win8 olur biter win 7 kullanmaya devam

nihayet metro ara yüz saçmalığından kurtuluyoruz...

Parasını nasıl zorla aldılarsa metroya katlanmak zorundasın. Microsoft bu.

Bu kadar iskenceye ne gerek var. Microsoft'un stratejik hatasini duzeltmek bizemi dustu! Windows 7 yeterince olgunlasti ve her isimizi gayet iyi goruyor. Illa hiz diye yirtinacaksak ayni paraya gidip bir SSD harddisk alirsiniz olur biter.

Ben bu orjinal haliyle oldukça memnunum..Windows 8'i özel kılanlardan biri de hiç şüphesiz canlı döşemeler (metro) bence..Güncel haberler,hava durumu,döviz vs. olması çok kullanışlı..

hayir anlamiyorum ki madem windows 8'i oldugu gibi kullanmak istemiyosun o zaman neden yukluyosun ki, boyle ugrasacagina win7'de kal daha iyi

@24 Şub 2013 00:59 Çünkü daha hızlı ve Windows Server 2012 işlevlerini daha iyi kullanıyor.

Bütün bunlara gerek yok... Saluto isimli ücretsiz harika bir asistan program var, kurun ve rahat edin.

çok detaylı işler bunlar... microsofta mesaj cekin sonraki güncellemede sunsun bu özellikleri..windows 8 de zaten kimseyi memnun edemedi ..bari batırdığı kısımları seçenekli yapsın...

@24 Şub 2013 01:19 KENDİ ADINA KONUŞ. Kullanımı oldukça basit.Nasıl alışamadınız anlamıyorum.

win8 kurup win7 ye benzetmeye çalışacağınıza win7 kurun... bence win8 gayet güzel bir işletim sistemi ben 3 günde alıştım ve win7 yi aramıyorum. fakat win7 henüz güncel bir işletim sistemi o yüzden win8 i beğenmediyseniz kendinize eziyet etmeyin kurun win7 yi ikiside ms in ürünü yani hangisini hangisine savunalım...

Windows 8 e geçmeyin olsun bitsin :):):)

Metro arayuzu kullanan biri o rahatlıktan vaz geçemez, eksikleri var muhakkak ama o Live tilelar online hesaplarla birlikte çok kullanışlı.

Vayyy bee guzelmis

metro arayüzüne alışan vazgeçmez.. çok kullanışlı bence :)

Mikrosoft vista'da yaşadığı hezimeti windows 8 de yaşıyor. Asıl hezimet yada yok oluş yakında. Mikrosoft vede yavrusu windows tarihin tozlu sayfalarına gömülecek.

@24 Şub 2013 11:47 kıyameti kastediyorsun herhalde :)

@24 Şub 2013 11:47 Sen de iyice ucmussun. Kapitalist duzende para nerede ise insanlar orada olacaklar. Su an kapali kod Windows uygulamalarindan para kazanmak GNU dan cok daha kolay. Ne yazik ki degismesi de zor gorunuyor.

Metro hiç profesyonel değil. Ben bilgisayarı iş için kullanıyorum arkadaş, bana ne böyle saçma sapan menülerden. Nerde o XP Kalitesi....

windows 8 metro harika nasıl alışamadı insanlar anlamadım :S

@24 Şub 2013 15:00 Neden olacak beceriksiz olduklarından yoksa gayet basit ve kullanışlı

Hala alternatif. İnsanlar ön yargılarını yıkmadıkça bu yazılımların sonu gelmeyecek gibi görünüyor.

@24 Şub 2013 17:07 Biz deneyip begenmedigimiz icin kullanmiyoruz, siz buna onyargi diyorsunuz. Oysa siz de dayatilani aynen kabul ediyorsunuz. Biz buna ne demeliyiz? Var mi fikri olan?

Windows 8 yine windows vista gibi çok az kullanılacak windows 8 çıkardınız iki sürüm çıkartım birincisi normal masaüstü bilgisayar için ikincisi dokunmatik bilgisayarlar normal bilgisayarlarda başlat menüsü koysun dokunmatik bilgisayarla koymasın böyle sürüm çıkarsaydı şimdiye kadar en azında windows 7 yakalayabilirdi.

vistadan daha kullanışsız o metro pcde..

@24 Şub 2013 11:47 saçmalama dostum. var mı daha iyisi?

bukadar üraşacağıma win7 de kalırım daha iyi artık 9 çıkınca bakarız.

Windows 9 yada sonra ki sürümlerde 8 gibi olacak masa üstünden git gide uzaklaşacak Microsoft ki doğrusu bu tablete ayrı cep telefonuna ayrı dokunmatik pc ye ayrı masaüstüne ayrı işletim sistemi geliştirmek yerine tüm sistemlerde kullanılacak tek bir işletim sistemi üzerine yoğunlaşıyorlar. Hala Xp yada Win7 de direnmenin tek mantığı alışkanlıklar ve ön yargı.

bunları yapmanıza gerek yok, kurduktan sonra start8 uygulamasını kurun hepsini kendi hallediyor. Ayrıca metro uygulaması çok yavaş çalışıyor. Bilgisayarı boş amaçlar ile kullanmayan birisi için hiç kullanışlı değil. Bütün gün face takılan insanlar için yapılmış. Bir fotoğraf görüntülemek için bile bekletiyor. Windows 8 7'ye nazaran daha hızlı çalışıyor bu yüzden 7 kullanmak alternatif değil.

microsoft yanlış yaptı, çıtayı birden yükseltince siz de böyle dertlere düştünüz

en iyisi bırakın windowsu, linux tabanlı bir sistem kullanın, ubuntu mesela

win8 iyidir iyi.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play