Metro uygulamalarının bellek kullanımı

Windows 8'de Metro uygulamaları ve RAM kullanımı nasıl olacak? RAM bittiğinde ne olacak?

Metro uygulamalarının bellek kullanımı
Metro uygulamaları, bellek azaldığında diskte askıya alınacak ve kapatılmayacak

Windows 8'deki yeni bir bellek yönetim özelliği sayesinde Metro uygulamaları, kullanılmadıklarında bellekte "askıya alınacaklar". Bu sayede bir Metro uygulamasına geri döndüğünüzde açılmasını beklemenize gerek kalmayacak. Resmi Windows 8 blog'unda Microsoft'tan Bill Karagounis, Windows 8'in belleği nasıl geri kazandığını teknik detaylarıyla açıkladı.

Buna göre Windows 8 masaüstü uygulamalarında "Windows, en sık erişilen bellek sayfalarını, uygulamanın çalışma setinde saklamaya çalışacak." Ancak Metro uygulamaları, farklı bir bellek paylaştırma yöntemine sahipler: "Windows 8 Tüketici Önizleme sürümünden itibaren, Windows ne zaman bir sistemde bir bellek baskısı hissederse, askıya alınan neredeyse tüm Metro stili uygulamaların belleğini tekrar kullanacak. Windows 8, bu bellek alanını uygulamayı kapatmak zorunda kalmadan geri kazanabilecek."

Diskte askıya alınan bir Windows 8 uygulamasının tekrar açılması biraz daha uzun sürebilecek. Kargounis, Microsoft'un bu özelliği optimize etmek ve diske yazılan veriyi azaltmak üzere çalışmalarını devam ettirdiklerini söylüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

android'e benzetmişler..

Zaten az ram kullandıklarından tebletlerde böyle durumlarla nadiren karşılaşacağız. Masaüstü pclerde yeterince ram olacaktır. Tabletlerde ssd olacağından ram yetmezliği de fazla kasmayacaktır.
Her yönüyle windows8 heyecan yaratıyor bende. :)

3.millenium faciasını alıştırmak için mi bu haber?

windows 7 ile ram yakanların sayısı arttı.windows 8 ramı bozulan pc sayısı cok artacak buraya yazıyorum.

ilginc bir ozellik ama cogu kullanici 16gb ram kullandigi icin gerek olmaz.

confickerbelasi çoğu kullacının 16gb ram kullandığını söylüyor. ilginç daha çevremde 2 gb ram kullanan var. nasıl çoğu kullanıcı 16gb ram kullanıyormuş. ben bile 8 gb ram'e yeni geçtim. hemde o kadar ram ne işine yarar bilmem ki.

Çok ilginç:90'li yillarda RAM altin gibi pahaliydi, simdi RAM'ler ucuz olduguna göre pek de sorun olmasa gerek bu konu bence...

confickerbelasi yazmış:

ilginc bir ozellik ama cogu kullanici 16gb ram kullandigi icin gerek olmaz.
...
Bende 8 GB fazla geliyor, 8 işlemcili bilgisayara ayıp olmasın diye 8 GB aldım, 4 GB yeterliydi, 64 bit işletim sistemine 2 GB bile yeterli... Çoğu kullanıcının 16 GB kullandığı düşüncene katılmıyorum. Hiç sanmam, bence çoğunluk 1 GB kullanıyordur.

windows 7 ile ram yakanların sayısı arttı.windows 8 ramı bozulan pc sayısı cok artacak buraya yazıyorum.
...
Windows 8'de sürücü sorunu olması imkansız bir donanım sürücü yetersizliği yüzünden, dizüstü bilgisayarın fanı deli gibi çalışırken USB yuvaları gibi bütün deliklerinden saç kurutma makinesi gibi sıcak havalar geldi, bilgisayar kilitlendi ama harddiske zarar gelmesin diye kapatamadım, havaya kaldırıp üfledim üfledim biraz serinledi, 15 dakika sonra ESC tuşuna basa basa ayılttım, Windows 8'i hemen silip attım. Bir daha da kurmam. Daha bir yıllık yeni Intel aygıtları tanımıyorsa neyi tanıyacak ki? Windows 7 o sürücünün otomatik güncellemesini bile yapıyor. Neyse, Windows 8 ile zaman kaybetmeye değmez.

"ilginc bir ozellik ama cogu kullanici 16gb ram kullandigi icin gerek olmaz"

Tabi canım tabi, bizim apartmanda ki herkesin bilgisayarında en az 16 gb ram var!

confickerbelasinin pcde 1536mb ram var bu mesaji yazan pcdede 256mb DDR ram var... o hayal dunyasinda yasiyor... Windows 8 bile onun icin mukemmel bence o bi halttan anlamiyor... 8 ancak 3. millenium faciasi olur...

Linux kerneli yıllardır bunu beceriyor zaten...

bu yıl cıkacaklar ; windows 8 bilgisayarımı bozdu,buzdolabımı yedi o bu ne adamlar o işletim sistemini çıkarmada nekadar vakit harcıyo haberiniz varmı ??? siz onu beğenmeyin bunu beğenmeyin sizden öncekiler msdos kullanıyodu haberiniz varmı_ oynadığınız 3d oyunlar yok , aero,metro grafik arayüzü yok o zaman o adamlar napıyodu madem bilgisayarında çok ısınıyo git abuk sabuk markalar yerine hp al doğru siz kaliteli marka almassınız en kalitesizinden anlarsınız

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir