Meyve sinekleri, genetik ve sinirbilim

Hiç yaşamadığınız bir acının, duyguların etkisi altına girebilir misiniz? İşte inanılmaz bir keşif!

  • M. Oğulcan Gökçe
Dopamin eşittir mutluluk
Meyve sinekleri: Onlar, bilim dünyasının minik devleri.

'Acıyla ilgili sahte anılar' Hayır; bu bir roman adı değil. Oxford Üniversitesi'nden Profesör Gero Miesenböck ve ekibinin meyve sinekleri üzerinde yaptıkları bir araştırmanın konusu. Bilim adamı olmadığımız için, konuyu ana hatlarıyla ve elimizden geldiğince aktarmaya çalışalım:

Dopamin, vücudumuzun doğal olarak ürettiği kimyasallardan biri. Beyinde 5 farklı tip Dopamin reseptörünü ve bunların varyantlarını dolaylı olarak aktive eden bir nörotransmitter görevi yapıyor. Dopamin, aynı zamanda hipotalamustan da salgılanıyor ve buradan da kana karışarak nörohormon işlevi görüyor. Dopamin ve işlevleri hakkında pek çok araştırma ve kısmen kanıtlanabilmiş bilimsel bilgimiz mevcut: 'Dopamin eksikliği çeken insanlar, daha sık risk alıyor', 'Uykusuzluk, dopamini artırıyor' vs. Madde bağımlılığı, şizofreni; en önemlisi de, beynimizdeki ödül mekanizmasının nasıl işlediğine dair sırları barındırdığı iddia edilen Dopamin'in, ilaç olarak kan basıncını artırıcı ve kalp atışlarını hızlandırıcı etkileri bulunuyor.

Hiç yaşamadığınız bir anıyı yaşayın

Görünmeyen kahramanlar

Ve meyve sinekleri... Yüzyılın başında genetik şifreleri çözülen, kromozom yapısı itibariyle insana benzetilen meyve sinekleri, hızlı üreyebilmeleri ve kolay bulunabilmeleri nedeniyle bilim dünyasının ilgisini çekiyor. Yalnızca 2000-2002 yılları arasında 10.000'in üzerinde bilimsel makaleye konu olmayı başaran bu canlılar, bilim dünyasının görünmeyen kahramanları.

Şimdi bu iki bilgiyi yan yana getirelim. Miesenböck ve arkadaşlarının çalışması, 'Meyve sineklerinin, kendilerine geçmişte acı veren tecrübelerden kaçındıkları' varsayımından hareket ediyor. Dopamin üreten beyin hücreleri, 'lazere duyarlı' bir protein üretecek şekilde genetik değişikliğe uğratılan meyve sinekleri, lazer ışığına maruz kaldıklarında, tepki gösteriyorlar. Daha anlaşılır bir ifadeyle: 'Gerçekte hiç yaşamamış oldukları acı bir deneyimi, o anda hiç acı çekmemelerine rağmen yeniden yaşıyormuş gibi' oluyorlar. Aklınıza bunun insanlara uygulanıp uygulanamayacağına ilişkin sorular geliyor olabilir. Cevabı: belki!

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

uygulanıyor hemde %100 tecrübe gerçekten var böyle bişi gerçekten insan acı çekiyor hemde çok

bu sineklerden biri o labratuardan kaçarsa görürüm sizi...

bu yapılanma çok tehlikeli değil mi?
eğer beynin gerekl noktalarına takılan sensörlerle gerekli dopamin sağlanarak hiç olmadıkları kişiler haline getirilebilir ve askeri amaçlarla kullanılabilir.

HATTA geriye kalan tanık hiç yaşamadıklarını anlatabilir ve işkenece bile kar etmez...

yavaş yavaş sayborg olacağız heralde... Acaba ozaman da ben yazılarımın altına "INTEL KULLANAN SAYBORGLARA SAYGILAR MI" yazacağım ?...

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Buna benzer bir konuda yapılan bir bilimsel araştırmadan elde edilen bulgu şudur.

İki solucan farklı yuvalarda yaşamaktadır.Solucanın birinden şırınga ile vücut sıvısı alınır ve diğer solucana şırınga edilir.Diğer solucanın vücut sıvısının şırınga edildiği solucan artık kendi yuvasını değil, diğer solucanın yuvasını kullanmaya başlamıştır.

Bu durum bilim adamlarının hipotezini destekliyor görünüyor.

Sayın edipçiftçi adlı arkadaşım... bende AMD ve WIN 7 nin reklamını yapıp para kazanmak istiyorum... Nereye müracaat etmem gerekli ??? (yok her yorumunuzda aynı ibare varda reklam anlaşması falan imzaladı iseniz bizede söyleyin de bizde nasiplenelim biraz...)

total recall u anımasattı

hiç bi sey anlamadım

Laser ışınına maruz bırakılırsa tabiki acı çekerler :-)
Acı çekmemelerine rağmen acı bir tecrübeyi yeniden yaşıyormuş gibi olmak ne demek ?
Sineklerin acı çekmediklerini nereden biliyorlar ? Canları yanıyorki acı hissediyorlar...
Sineklerin hislerini,psikolojilerini, neyi , nasıl hatırladıklarını, ruh hallerini nereden bilecekler, insanlar gibi duygularını açık ve anlaşılır bir şekilde ifade edecek kadar zekaları ve dilleri yokki ?

ne biçim deney bu böyle ve ne alakasız bir sonuç...
laser ışınına maruz bırak , sonrada "hiç acı yaşamamasına rağmen acı hissediyor öyleyse yaşamadığı bir tecrübeyi laseri kıçına yiyince yaşamış gibi hissediyor diyip acaip bir buluş yaptık,insanların beynine direkt olarak yaşamak istedikleri tecrübeleri bilim kurgu filmlerindeki gibi ışınlarla yada elektrik sinyalleri ile aktarabileceğiz" diye sonuç çıkar.
üstelik de normal sinek değil genetik yapıları değiştirilmiş...
olaya bak....

ben destekliyorum böyle bişi olabilir

'Gerçekte hiç yaşamamış oldukları acı bir deneyimi, o anda hiç acı çekmemelerine rağmen yeniden yaşıyormuş gibi'

genel olarak yorum yapanlar yanlış anlamış sanırım. sinek o an için lazer ışınından acı hissetmiyor. ama genetik olarak sanki daha önce o lazer ışınına maruz kaldığında acı hissetmiş gibi hatırlıyor ve yine öyle olduğunu sanarak acı duyuyor...

Böylece daha önce esrar ve türevi diğer uyuşturucu maddeleri almayan bir insan onun nasıl acı verici bir etkisi olabileceğini yaşamadan anlayabilir mi demek oluyor bu ?

Öyleyse aşı gibi uygulamar yapılarak insanların kötü alışkanlıklar edinmesi bu yolla önlenebilir mi ?

Fazlamı attım ne :D

Max_Real Qnx

<alıntı:...acı hissetmiş gibi hatırlıyor ve yine öyle olduğunu sanarak acı duyuyor..>
bence onlar öyle olduğunu sanıyor :)
Meyve sineklerinin neyi sandığını ,hatırladığını ve ne hissettiklerini bilemezler.
Laser ışınına hassasiyet duyacak şekilde genetiği değiştirilmiş, dolayısı ile bundan etkilenmeleri normal.
Hatırlama diye bir durum sözkonusu değil.Gerçekten acı çekiyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play