MGS5'te "erotik karakter" tartışması!

Merakla beklenen oyunda yer alacak olan bu "erotik karakter", tartışmalara yol açıyor!

  • Levent Öztürk
MGS5'te "erotik karakter" tartışması!
Quiet isimli MGS5 karakteri bir Sniper...

Son birkaç yıldır oyunların özellikle cinsel temalı görüntüleri ile ilgili tartışmalar gündelik yaşamın bir parçası haline geldi. Öyle gözüküyor ki, hiçbir şey olmasa da, konuyu ortaya atmak en azından oyun hakkında konuşulmasını sağlıyor.

Halo'nun oyun tasarımcılarından David Ellis ise bu tartışmaların içine, heyecanla çıkması beklenen "Metal Gear Solid 5" oyunundan yayınlanan bir karakteri, attığı bir tweet ile, "iğrenç" olarak tanımlayarak, biraz ilginç bir şekilde girdi.

Bu tartışmanın temelinde ise, MGS5'in üzerinde çalışan ekibi yöneten Hideo Kojima'nın keskin nişancı karakteri, yani "Quiet"ı, insanların yakın zamanda yapılacak olan "Tokyo Game Show"a bu karakterin kostümü ile katılmaları için "erotik" olarak tasarlaması. Gerçi Kojima daha sonra "seksi" demek istediğini söyledi ancak karakter bir bikini, bir miktar parçalanmış çorap ve başka pek bir şey giymiyor olarak gözüküyor.

Ellis ise yazısını bir üst aşamaya çıkararak endüstrinin "yetişkin erkek bebeklerle dolu" olduğunu, kendisinin de göğüsleri herkes kadar sevmesine rağmen bu karakterin "tiksindirici" olduğunu söyledi.

Öyle gözüküyor ki kadınların objeleştirilmesi söz konusu olduğunda video oyunlar her zaman hedef olacak. Öyle ki oyunlar söz konusu olduğunda bu konu artık şiddet içeriğinden bile daha fazla tartışılır hale geldi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

batman forever.. erotik karakter falan da yok..

@13 Eyl 2013 00:13 Sen hiç Catwoman veya Harley Quinn görmedin sanırsam...

@13 Eyl 2013 00:43 catwomanın neresi erotik???? dekoltesi var sadece. harley quinn de o kadar erotik değil yukardaki resme bakarsan...

bu size çok erotik geliyorsa OYNAMAYIN kardeşim ÇOK BASİT.

Bunlar oyun mu oynuyor, klavye arkasinda tokatlama mi yapiyor anlayamadim. Orgazm mi oluyorsunuz yani boyle karakterleri gorunce ne yapiyorsunuz anlamadim ki. Ne ezikler var be...

karekterde bir sorun yok bence kendilerinde bir sorun var galiba. GOW serisinde bazı yerlerde kadınların gögüsleri açık ona niye bişi demiyorsunuz. Hatta bazı oyunlarda sex bile var. onlara kimse bişi demiyorda bunda niye konuşuluyor. Sanki bir reklam havası seziyorum.

Bunlara mı Erotik karakter diyorlar. O zman bunlar erotik karakter görmemiş :D

kişi kendisi gibi bilirmiş başkalarını...kendileri nasılmışki başkalarını nasıl gördükleri belli fazla söze gerek yok.

Ortada bir kadın eti sömürüsü var. Abaza değilseniz tahrik olmazsınız demek kadın etinin sömürüsünü görmemezlikten gelmekten başka bir şey olmaz.

:D Bir dakika, bir dakika... Şimdi birçoğu Freud'a lafı çakmasını çok iyi bilir ama... Her zaman bu böyle olmuştur. Birçok sanat metni, artık "aşk" adı altındaki "seks" sayesinde satmıyor mu? Kabul edin: Oyunlar da artık bir görsel sanat durumuna geldi ve içerisindeki karakterler de "yumuşamaya" başladı. (Bunun başlangıç örneğini HL2 dönemlerinde görebilirsiniz. HL2, onca satışı Alyx Vance'e borçlu olmalı.) Bu pazarda tüketicilerde ezici çoğunluk erkek, ve bilin bakalım hangi içgüdümüzü kullanıp çok iyi bir pazar oluşturuyorlar. Her neyse, benim için bir sorun yok. Sonuçta oyuna yapısal ve işlevsel gibi birçok gelişmiş açıdan bakan biriyim. Böyle bir şey satın alsam da hiç değilse bilinçli davranırım. Saygılar...

biz genelde bu tur oyunlari sevgilimle multiplayer oynadigimiz icin onun yaninda bu sozde erotik dediginiz karakterlerin bi etkisi olmuyo

oha yaa oyunda ki kadından mı etkileniyorsunuz ne erotiği ya hiç mi görmediniz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost