microSD kartlar gerçekten gerekli mi?

Telefon veya tabletinizde bir microSD kart olması tabii ki güzel. Ama işin bir de karanlık yanı var!

microSD'nin parlak günleri bitiyor mu?

MicroSD kartlar hayatımızda oldukça önemli bir yere sahipler. En azından bir kart girişine sahip olmayan bütün Android ürünlerinin yarattığı izlenim bu yönde. Peki bu kartlar gerçekten o kadar gerekliler mi?

Bu kartların çekici olduklarını reddetmek mümkün değil. Bir telefonun dahili hafızası ne kadar olursa olsun, eğer kart yuvası varsa, microSD kart ile bu hafızayı arttırmak mümkün. 128GB kapasiteli bir kart ile beraber de bu hafıza genişletme işlemi inanılmaz boyutlara ulaşabiliyor.

Telefonunu pek çok medya dosyası ile doldurmayı seven kişiler için bu kartlar kullanışlı olabilirler ve telefonunuzu bir arşive çevirmek istemiyorsanız bile ekstra hafızaya sahip olduğunuzu bilmek oldukça rahatlatıcı bir şey. Kullanılmayacak olsa bile bir microSD kart girişine sahip olmanın kötü olmadığı savunulabilir ancak bazı üreticilere göre bu tam olarak doğru değil. Onlara göre microSD kart girişleri, telefonların tasarımlarına tam olarak oturmamakta.

microSD? O kadar da gerekli değil...

Yaklaşık olarak bir yıl önce, HTC One gibi "kapalı kasa" olan telefonların görünüşlerinin önemli özelliklerinden biri olmasından dolayı microSD kart girişlerini destekleyemeyecekleri, bu durumun bütün telefondan taviz vermek olacağı yönünde bir iddia ortaya atılmıştı. Bir diğer açıdan bakıldığında da bu riskin küçük olduğunu söylemek mümkün. HTC One M8'in bir microSD girişine sahip olmasının ve ilk HTC One'da olmamasının büyük sebeplerinden biri de bu. Bir HTC sözcüsünün konu hakkındaki açıklaması şu şekilde: "Tasarım ve üretim aşamasındaki ilerlemelerimiz, tasarımdan ödün vermeden microSD kartları kullanmamıza imkan tanıdı. Geçtiğimiz yılın One'ında, özellikle bedava bulut deponun yaygınlığı sebebi ile, tasarımdan verilen ödünün çok büyük olduğunu hissetmiştik. Bu yıl, yaşanan ilerlemeler, müşteri isteği bu yönde olduğundan, bu kararımızı tekrar düşünmemize imkan tanıdı."

Tabii ki HTC One M8'in gizlenmiş girişi olmadan çok daha güzel bir görüntüye sahip olacağını söylemek mümkün ancak bir kart girişine sahip olmanın iyiliğini de görmezden gelmemek lazım.

Yavaş bir depo seçeneği...

Ancak, bir microSD kart girişinin kolay bir şekilde tasarıma eklenebilecek olması bile bu girişin kusursuz bir eklenti olduğu anlamına gelmiyor. Bunun en büyük sebebi ise, microSD kartların kağıt üzerinde güzel gözükmelerine rağmen telefonun genel performansını etkiliyor olmaları.

Georgia Institute of Technology'den Hyojun Kim'in yönettiği bir araştırmaya göre, telefonda bir microSD kart kullanmak, telefonun en basit işlemlerde bile yavaşlamasına sebep olabiliyor. Genel olarak 2 - 3 kat arası bir performans düşüşü gözlenirken, araştırmadaki bir örnekte inanılmaz bir şekilde 20 kata varan bir performans kaybı gözlenmiş durumda.

Daha yüksek özellikler için fazladan yüzlerce lira harcanan üst seviye telefonlarda bu düşüşün kabul edilemez olduğunu rahatlıkla söyleyebilirken, düşük seviye telefonlarda bile yaşanan bu kayıp kazanılan fazladan hafızayı, genellikle, dengeler durumda değil.

Bu performans kaybının sebebi ise oldukça basit. microSD kartların kendi hızları, modern telefonların hızlarına yetişememekte. Tabii ki bazı microSD kartlar bu konuda diğerlerinden çok daha iyiler ve hangi kartı seçtiğiniz, telefonunuzun performansını büyük ölçüde etkileyen değer oluyor.

Kötü hafıza...

Ancak buradaki tek önemli etken hız değil. Donanım hacker'ı Andrew Huang'ın yaptığı bir konuşmada belirtildiği üzere "taşınabilir bellekler çok ucuz. O kadar ucuz ki, gerçek olduklarına inanmak zor. Gerçekte ise, bütün taşınabilir bellekler kusurlarla dolu; istisnasız..."

Güvenilir ve bitişik bir depo sanrısı ise karmaşık hata düzeltimi ve kötü blok kontrolü yöntemleri ile sağlanıyor. Bunun sonucu olarak da, mühendisler ve doğa arasında sonu gelmeyen bir yarış yaşanıyor. Her bir küçülme işleminde hafıza daha ucuz ancak daha güvenilmez bir hale geliyor. Aynı şekilde de, her yeni nesil ile mühendisler daha karmaşık algoritmalar geliştirerek doğa ile atomik seviyede bir yarışa girişiyorlar.

Ucuz ama...

Yine de yolun sonu, bizi microSD'lerin cazibesine geri döndürüyor. microSD'lerin ucuz olması, özellikle telefonların dahili hafızalarının büyümelerinin getirdiği masraf düşünülürse bu cazibeye büyük bir katkıda bulunuyorlar.

Örnek olarak iPhone 5S'e bakılırsa, 16GB ile 32GB sürümleri arasında 200 liradan fazla bir fark olduğu görülüyor. Bu farkın yeni modellerde de aynı oranda devam ettiğini söylemek mümkün. Tabii ki Apple ürünleri, diğer firma ürünlerine göre daha pahalı olmak gibi bir özelliğe sahipler ancak diğer firmalarda bile bu fark kayda değer miktarlarda oluyor. Bir microSD kartın fiyatı ile karşılaştırıldığında, dahili hafızaların birkaç kat daha pahalı olduğunu görebiliyoruz.

Ürün için ödenen fazladan paranın, sorunları bulunmayan bir parça için normal bir fiyat olduğunu söyleyebilirsiniz. Ancak 200 liraya 1TB harici disk alınabilirken, aynı para ile sadece 16GB fazladan hafıza almak yine de büyük bir fark yaratıyor. TechDaily'den Robert Leedham'ın söylediği üzere "microSD kartlar, telefonlarda gereklilik değiller ama fazladan hafızaya sahip olmak için ucuz bir yöntemler. Mobil ürününüzde fazladan 40 - 50 TL harcayarak 32GB fazladan hafızaya sahip olmak, herkesin kabul edeceği bir şey."

Tabii ki üreticilerin fazladan hafıza için daha az fiyat belirtmeleri gerektiği argümanı da ortaya atılabilir ancak, microSD kartların ne kadar yavaş ve güvenilmez oldukları düşünülürse, fazladan olan bu parayı ödemek genellikle uygun bir kaçış yöntemi olabiliyor.

Limiti yükseltmek...

Tabii ki bazı durumlarda yüksek hafızaya sahip olan bir telefon satın almak da yeterli olmayabiliyor. Sonuç olarak 32 GB dahili hafızaya sahip olmak, ki şu anda piyasanın lideri 16 GB olarak gözüküyor, iyi bir seçenek olsa da, bu hafıza da kolaylıkla doldurulabiliyor. Bu yüzden de yakın zamanda 128 GB dahili hafızanın yaygınlaşması kaçınılmaz. Eğer fiyatları çok yüksek olmazsa da bu seçeneğin pek çok kişi tarafından kabul edileceğini söylemek mümkün.

Akıllı telefon hafızaları, aslında ilk anda görüldüklerinden daha küçükler. Bunun sebebi de, sunulan hafızanın bir kısmının işletim sistemi ve silinemeyen uygulamalar tarafından kaplanıyor olması. Leedham'ın söylediğine göre, en büyük problemden biri de bu: "Üreticiler, eğer insanların telefonlarını satın almalarına yardımcı olacağını düşünürlerse daha fazla hafıza sunmaya başlayacaklar. Gerçekçi bir şekilde bakılırsa, işletim sistemlerinin var olan hafızanın büyük bir kısmını kullanmamasını sağlamaları gerekiyor. Yakın zamanda gerçekleştirilen hafıza testlerimiz, bir Samsung Galaxy S4 telefonun sadece 8.56GB (veya %54) kısmının kullanılabilir olduğunu gösterdi."

Bazen bu sayılar, 16GB iPhone 5S ve Nexus 5'de olduğu gibi, sadece birkaç GB olarak size 12.20GB ve 12.28GB kullanılabilir hafıza bırakırken, Leedham'ın örneğinde olduğu gibi bu miktar telefonun hafızasının yarısına da ulaşabiliyor. Bu durum da bir microSD kart kullanmayı neredeyse zorunluluk haline getiriyor. Ancak özellikle 16 GB iPhone kullanıcıları için böyle bir imkan yok.

İyi haber ise dahili telefon hafızalarının artıyor olması. iPhone 3G 8 ve 16GB seçeneklerini sunarken, iPhone 4 32GB seçeneğini dahil etti ve iPhone 5 karşımıza 64GB ile çıktı. Ne yazık ki Apple'ın bu düzeni iPhone 5S ile devam etmedi ama iPhone 6 ile 128GB seçeneğine de kavuştuk.

Diğer firmalar için de aynı durum geçerli. Örneğin HTC'ye bakılırsa, efsane model Hero'nun sadece 512 MB hafızaya sahip olduğu görülüyor. Bu sayı Sensation ile 1 GB'ye yükselirken, One X ile beraber 16 ve 21 GB seçenekleri sunuldu ve HTC One 32 GB olarak sunulmakta. HTC One M8 ile beraber bir artış yaşanmamış da olsa, bir microSD kart girişi ile bu durum dengelenmeye çalışıldı.

En son çıkan telefonlarda hafıza artışı durdurulmuş olsa da, önümüzdeki yıllarda büyük bir ilerleme yaşanması bekleniyor.

Tabletler

iPad Air gibi tabletler ise şimdiden 128 GB hafıza sunmaktalar. Ama piyasadaki pek çok tablet halen 16 GB ile geliyor. Neyse ki, neredeyse hepsinde bir bellek kartı yuvası mevcut.

Hafıza boyutlarının şu ana kadar yaşadığı artış düşünülürse, yeni bir artışın çok yakında olduğunu söylemek mümkün ve her yeni artış ile beraber, microSD kartlar cazibelerini biraz daha kaybedecekler.

Alternatifler

Bu arada, microSD kartlara karşı en azından bir alternatifin bulunduğunu ve bu alternatifin çok daha çekici olduğunu söylemek mümkün. Tabii ki burada bahsedilen bu alternatif, bulut depolama sistemi. Sonuç olarak dosyalarınıza her yerden ulaşma seçeneğiniz varken neden tek bir ürün ile sınırlanmayı tercih edesiniz ki?

Fiyat olarak bakıldığında da bulut depo hizmetlerinin microSD kartlar ile yarışabilecek seviyelerde olduğu gözüküyor. Pek çok hizmet sağlayıcısı, belli bir boyuta kadar, hatta Mega'ya bakılırsa 50 GB'lık  bir depo seçeneğini bedavaya sunuyorlar. Ancak üyelikler bile kişilerde ekonomik krizlere yol açacak miktarlarda değiller. Örneğin Box'a bakıldığında, 100 GB boyutunda bir depo için aylık 3.5 pound ödenmesi gerektiği görülüyor.

Tabii ki bulut depolamanın da kendine göre sınırları bulunmakta. Büyük dosyaları yüklemek uzun zaman alabiliyor ve Leedham'ın da belirttiği üzere "telefonunuz her zaman kablosuz bağlantıya sahip olmayacaktır yani dahili hafıza bir kez daha önemli hale geliyor. Ancak buradaki en önemli soru, uygulamaların da hafızalar gibi boyut artışı yaşayıp yaşamayacağı."

Ancak telefonlarda bir çeşit internet bağlantısının bulunmaması artık standart bir durum. Ayrıca pek çok hizmet sunucusunun akıllı telefon uygulamaları sunması ile beraber bütün depolama işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor ve verilerinizin dengesiz bir microSD karta göre daha güvende olduğunu söylemek, genellikle, mümkün.

Stream hizmetleri

"Stream" hizmetleri de bir başka dikkat çekici çözüm olabiliyor. Her ne kadar internet bağlantısına daha fazla ihtiyaç duysalar da, bu hizmetler ile depo boyutları hakkındaki düşünceleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün.

Örneğin, bir Netflix üyeliği ile binlerce filme ulaşabilirken, Spotify ile milyonlarca şarkıya ulaşabiliyorsunuz. Tabii ki bu miktarların, bulabileceğiniz en büyük hafıza ürününe sığması mümkün değil. Ayrıca bütün bunları bir şekilde depolasanız bile bütün cihazlarınızdan ulaşmanız pek mümkün gözükmüyor.

Bulut depolama sisteminin yerel hafızaya gerçekten denk gelmesi için ise, her yerden ulaşabileceğiniz hızlı ve bedava bir internet bağlantısına ihtiyacınız var. Bu noktaya henüz ulaşmamış olsak da, 4G'nin kullanımının yaygınlaşması ve hızla çoğalan Wi-Fi noktaları ile beraber bu olasılık giderek artmakta.

Öyle ki, en çok tercih edilen işletim sistemlerinin pek çoğunun bulut depolama yönünde ilerlemesi ile beraber geleceğin çoğunlukla "bulutlar üzerinde" olacağını söylemek mümkün oluyor. Depolama anlamında bulut hizmetleri giderek daha cömert olurken, buradaki asıl soru, uygulamaların uzaktan erişiminin mümkün olup olmayacağı. Şu anda karşımıza çıkan en büyük sorun da tam olarak bu. Ancak uygulamaların microSD karta taşınmasının her zaman sorun olduğu da unutulmamalı. Cihazınızda bir bellek kartınız olsa bile, pek çok uygulamayı, özel yöntemler kullanmadan bu karta taşımanız mümkün değil. Taşısanız bile, daha önce de bahsettiğimiz yavaşlık, uygulamaların performansını kötü yönde etkiliyor.

Ayrılma sorunu

Sahip olduğunuz uygulamalar, özel yöntemlerle harici hafızaya taşınabiliyor olsalar da bu tercihi bir kez daha düşünmek isteyebilirsiniz. microSD kartların sorunları ile şu ana kadar söylenenlerin yanı sıra, bir uygulamayı dahili hafızada yer alan işletim sistemi özelliklerinden ayırmanın da kendine has sorunları var.

İndirilen uygulamalar, zaten yüklü olan bazı işletim sistemi özelliklerini kullanmaktalar. WhatsApp gibi küçük uygulamalar bile telefon rehberinize ulaşma ihtiyacı duyarken, Skype gibi uygulamalar kamerayı kullanıyorlar. Uygulama hafızası ve işletim sistemi hafızası arasında bir ayrım yapmak da işlemlerin daha yavaş gerçekleşmesine sebep olabilmekte.

Ancak microSD kartları tamamen yerin dibine sokmak da doğru olmaz. Müzik, video veya resim gibi içerikler söz konusu olduğunda microSD kartlar oldukça kullanışlı olabiliyorlar. Bu kartların telefondan ayrılarak diğer cihazlarda kullanılabilmeleri, daha rahat bir veri aktarım yöntemi seçeneği sunarken, telefonunuzun bozulma durumda çektiğiniz resimleri veya videoları kaybetmemek de oldukça çekici bir özellik.

Kısacası mobil cihazınızda bir bellek kartı yuvası bulunması ve bu yuvada da 64 ya da 128 GB'lık bir kart olduğunu bilmeniz hiç de fena olmasa gerek. Bu alana büyük miktarda resim, müzik ya da video dosyası atmanızın yaratacağı hiç bir sorun yok. Ama konu uygulamalar ve performans olduğunda, elinizden geldiğince dahili hafızayı kullanmaya bakın ve üreticilerin artık 16 GB inadından vazgeçmeleri için dilek tutmaktan asla vaz geçmeyin...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 40 Yorum

Delisin sen! MicroSD güvenlik açısından olağanüstü gerekli bir donanımdır...

Çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim.

Bulut sisteme gecmeyi siddetle tavsiye ederken alttan alttan psikolojik manipulasyon ve sonunda biz aslinda iyi niyetliydik mahiyetinde sdkartin faydalari. Bu yazdiklariniza bebeler inanir...

Bu microsd kartın olmayışı ve belleğe göre fiyat farkı appleın çıkardığı bir saçmalık, diğerleri de uydu, bir deli kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkaramamış.

Aydınlatıcı ve çok hoş bir makale olmuş teşekkürler ..

Apple kaç para verdi söyleyin

microSD gereksiz yani tamam.

iphone'a laf atanlar acaba micro sd kart fiyatlarına bakmışlarmı? 64gb 180-200tl civarında, 128gb micro sd'ler ise zaten 360-440 tl civarında. şimdi diceksiniz ki iphone'da her artışda 300tl fark var. evet ama o kadar olsun. hatta artık 16 ile 64 gb model arası fark eskiden 600 liraydı o da artık 300 lira oldu. 64gb olan model ile 128gb olan model arası fark 300 tl ama o kadar olsun diyorum...

@26 Eyl 2014 11:45 ek olarak, iPhone SSD kullanıyor. Saçma sapan SD değil. Performans olarak çok büyük etkisi var.

@26 Eyl 2014 11:45 Nerden alacagini bileceksin. Ben sana 600 tl yede sd kart bulurum sen yeterki iste...

kafamı buluyorsunuz sd kart sız akıllı telefon istediği kadar akıllı olsun cırttır internetin olmadığı yerde buluta bağlanmak zor ve dünyadnın sadece 10 da biri internete mobil ortamdan sağlıklı bağlanıyor bizde daha çok yol var...

Telefon açıkken gerekli değilse ayarlardan de kartı ayırabikiyorsunuz. Ama az kart olmazsa olmazlardan.

tabi dahili hafıza daha hızlı olacak ama hafıza kartınından rahatlını var. çıkart her işini görüyor. üstelik bir bakımada güvenli hafıza kartını çıkartıp sattıgın telefonda hiçbir resim yada medya kalmaz kartı alıp başka telefona takarsın kafan rahat.

mail ru 100gb bedava veriyor.

Saçma bir yazı olmuş. Sd kart performansı niye düşürsün. Yüksek class sd kart iyi performans verir. Yarıca sd karta uygulama niye yükleyelim. Ya müzik-video veya fotoğraf var. Kullanan kullansın, kullanmayam kullanmasın. SD olayını böyle kütülemek niye? "Tekno-magazin" haberi mi???? Yoksa gizli marka reklamı mı anlayamadım??????

Bu chip daha öncede böyle bir yazı yayınlandı. Ama haberler yok 10 Class kart çoktan çıktı.30 mb yazma okuma sunuyorlar telefonlarla ayn. Şimdi bir duşunun:iphone 6 16 gb 2350 tl 64 gb 2650 civarı.48 gb için 300 tl istiyorlar. 300 tl ye 256 gb kart alırsınız. İşin aslı şu :Cihazda kart girişi olmaz ise firmalar sizden astronomik fiyat isteyebilirler.

Sürekli rootlu kullanırım. Bazen sorunlar oluyor rom yüklerken falan. Rom bozuk çıkıyor vs. O zaman yeni rom atmam gerek. Telefon açılmıyor uğraş dur mount etmek için... Ama sd kart olunca direk takıyorsun romu yükleyip yoluna devam ediyorsun.

Güvenlik açığı demişsiniz; güvenlik açığı bir kere bize sattıkları 2-3 bin liralık telefonlarda veya milyonlarca dolarlık sistemlerde de var.bit kadar sd karta mı taktınız? Apple, adobe veya google milyarlarca dolarlık sistemlerini kapatamıyorlar. Siz burada sd kartı yermişsiniz. Ucuz ve güzeller. Ayrıca performanslı olanları da var. Ve sadece telefonlarda değil fotoğraf makinelerinde de kullanılıyorlar. Hızları arttı ve kapasiteleri de 512 gb a vardı.taraflı ve paralı bir yazı gibi. Güvenlik açığının ne olduğunu söylememişsiniz. Sadece var böyle bir şey demişsiniz. Dünkü BASH açığına bakın öyle konuşun....

Alin uhs microsd kafaniz rahat olsun. Hem oyle pahali degil iphone fanlarin dedigi gibi. Girin aliexpres den alin en fazla 20 -30 dolara kralini.

sd kartların yazma hızları ortalama 10mbps ve telefonun dahili hafızası 100mbpsden fazla ama sd kartın avantajı fazladan uygulama yüklerken ortaya çıkıyor üreticiler 20$ maliyeti olan +16gb hafıza için 100$ ek para istemeseler tabiki gerek kalmaz

Çok saçma bir yazı olmış. Hiç biri gerçeği yansıtmıyor.

Ye boş bi yazi al kaliteli hafiza karti bakim yavasmi.

saçma al bitane class 10 kart hızı gör 16 gb lık 30 lira kendim kullanıyorum

bu haber htc satışlarını etkilermi? sorusu aklımda oluştu

Bence gerekli

S5 kullanıyorum 32 GB SD karta 120 lira verdim sebebi hızlı olması tabi ki sd kart olmasi önemli.

Hafıza kartının kartının 3 çeşidi var yavaş orta hızlı yani makale gereksiz olmuş hafıza artırmak isteyen telefonun modeline göre alır 2 bin liralık telefona 10 lira hafıza kartı takip ne bekliyorsunuz? ;)

hem Htc One kullanıyorum hem de Samsung s5 kullanıyorum 32 gb Class 10la beraber s5 de zaten Usb 3.0 var 35/40/mb alıyorum hız falan düşmüyor doğru kart seçimi yapmak lazım zaten fiyatlar oldukça düştü 32 gb Class 10 Lexar hafıza kartını 35 liraya aldım internetten, Sandisk'in üst versiyonları 40 mb bana 99 liraya vaad ediyor, 35 liraya fp ürünleri varken o kadar para verilmez

MicroSd kartın greksiz olduğunu düşünenlerin fotografları intrnette dolaşıyor.

@29 Eyl 2014 08:22 Aynen katılıyorum...

Saçma bir haber kapalı kasa telefon almam olur biter.

hahaha yazıyı okuyup ne güldüm lan :) hala 16 gb telefon süren adamlar telefon bütünlüğünden vs bahsetmiş. htc sevdiğim bi marka kaliteli ürünleri var ama buradaki demeçleri çok komik. adam 128gb htc yi uygun fiyata verse o zaman tamam derim ama bu ne yahu :)

çok saçma bir haber tasarim olayı tamamen yalan .. Birincisi hafıza kartı seçmemizin en büyük nedeni resimleri müzikleri yeni bir telefon alınca zahmetsizce ona taşıya bilmemiz ve telefon bozulduğunda verilerimizi hafıza kartı olmayan cihazdan kurtarmak çok zahmetli ... telefona o kadar para veren alır class 10 hız konusunda fark yaşamaz

iphone kullanıyorum bozuldugunu hıc gormedım :) he resım olayına gelınce dropboxta hepsı yada icloudta eger teknık bılgınız olsaydı bı hafıza kartının tlf nasıl kastgını bılırdınız aynı pc harcı hardısc takıldıgı gıbı.

@07 Eki 2014 23:11 Bilgisayarından harddiski çıkarmayı denesene kardeşim sen; senin telefonunda bu özellik yok; kasmak deyimi her telefon için geçerlidir; yeterki düzgün kullanılmasın...Tercihler saygıyı hakeder her zaman;denemelisin sen de...

APPLE VİRALI BİR MAKALE OLMUŞ.

bulut mulut yas is yeri geliyo telefonun hafizasi yetmiyo acil bi video cekeceksin veyahut telefondaki bazi uygulamalari biyerlere tasiyacaksin bulutmu arayacan atarsin sd karta misler gbi kafan rahat olur tavsiyem hafiza kartli telefonlarin bolca olmasindan yana hatta cift simli telefonlarda bolca olsun fazla mal goz cikarmaz tirnak kadar hafiza karti goruntuyu bozmaz.

akilli telefonlari bilgisayar gbi kullanan biz daginik kullanicilara hafiza karti sart abi yok oyle daracik alanlara hapsolmak.

algı yönetimi.sd kartı piyasadan çekeceklerki 16 gb model satmak yerine daha yüksek hafızalı telefonları bindirebilsinler.yeterli kalitede bir sd kart bırak yavaşlatmayı ana hafızaya bindiremdiği için hızlanır bile.Tasarımmış yeme bizi.Bit kadar hafıza kartına mı yer bulamadınız koca telefonlarda.

"sd kart gereki değil" sonucu çıkan bir yazı değil. kullanıcının ne istediğini bilip ona göre telefon alması gerektiğini ve neye ihtiyacı olup olmadığını düşündüren bir yazı. yazı içeriğindeki teorik hız farkları avantajlar vs. kısmı kullanıcıların %99 için hissedilir bir durum olmasa da teori olmadan da pratik olmuyor :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir