Microsoft'a hacker suçlaması!

Bu kez sanık sandalyesinde Microsoft oturuyor: Korsan Windows avı ve yazılım devine hacker suçlaması

Microsoft'un korsan Windows'ları tespit etmek için yayınladığı ve sizlere yaklaşık 2 ay önce duyurduğumuz WGA bildirimi yazılımı şirketin başını ağrıtabilir. Otomatik güncelleme üzerinden gelen ve kullanıcıların bilgisayarında yüklü olan Windows'un orijinal olup olmadığını test eden yazılım, Çin'de yayınlanır yayınlanmaz çok büyük tepkilerle karşılaştı. Yazılım eğer Windows'un korsan olduğunu tespit ederse duvar kağıdı yerine siyah bir arka plan yerleştiriyor ve görev çubuğunun hemen üzerinde uyarı mesajı görüntülüyor.

WGA yazılımına gelen tepkiler 2 farklı başlığa ayrılıyor. İlk tepki, yazılımın orijinal Windows'ları da korsan olarak görebiliyor oluşundan kaynaklanıyor. Ancak asıl büyük tepki, Microsoft'un kullanıcı bilgisayarlarına, istekleri dışında girmesi konusunda gösteriliyor.

Microsoft'a hacker suçlaması!

Microsoft'un WGA uygulaması Çin'de büyük tepki ile karşılandı.

Çin'de yayınlanan blog'larda konuyla ilgili çok sayıda makale kaleme alınmış durumda. Bir blog yazarı, Microsoft'un, kendisi kabul etmeden sistemine girmesini "hacker"lık olarak değerlendirirken, diğer bir makalede orijinal Windows fiyatlarının çok yüksek olduğuna vurgu yapılıyor. Sorulan soru ise, bu uygulama sırasında önemli bir çalışmasını kaybedebilecek olan kullanıcının kimden hesap soracağı.

35 yaşındaki avukat Dong Zhengwei ise konuyu yasal mercilere iletmeye hazırlanıyor. Avukat, yaptığı açıklamada Microsoft'tan "Çin'deki en büyük hacker" şeklinde bahsediyor ve yazılım devinin mutlaka cezalandırılması gerektiğini savunuyor.

Yeni WGA bildirimi yazılımı Çin'den önce birçok ülkede yayınlanmış ve benzer tepkilerle karşılaşmıştı. Ancak bu tepkilerin hiç biri, Çinli kullanıcıların gösterdiği kadar büyük olmadı. Bakalım Microsoft, "hacker" suçlamasına kadar uzanan ve mahkemeye taşınmasına kesin gözüyle bakılan bu tepkiler karşısında ne yapacak?

Okuyucu Yorumları

Toplam 40 Yorum

microsoft'dan her şey beklenir

Microsoft bu davadan ceza almadan sıyrılır.

microsoft hayatta ceza almaz bundan.
Önemli bir çalışmasını kaybeden kullanıcı, korsan kullandığı için üzerine 1 bardak su içsin. Korsan kullanmasaydın.
Orjinal windows u korsan görüp sorun çıkartıyorsa, zaten seve seve tazminat ödetir.
Zaten windows un korsan olduğunu saptadığı an kullanıcıya zaman tanıyor. her şekilde veri kurtarma şansı var.
Zannetmiyorum microsoft herhangi bir ceza alsın.

adamlar haklı para verin kullanın enayimi onu yazan insanlar.

ahah yüzsüzlüğe bak hem korsan kullan hem de verim kaybolursa ne yapıcam, yok microsoft bilgisayarıma girdi falan de.. var mı öyle yağma.

onun dışında ilerde orinallerden bilgi alabilir orjinallik dışında bir yazılım gönderpi aşka bilgileri almaması için yazılım incelenmelidir.

Çin de çok fazla oldu ama.

bende bunun kurbanlarındanım maalesef:( ben vista kullanıyorum ve güncellemeyi yaptıktan sora crack olmasına rağman bu siyah masaüstü ve sahte yazılım yazısı bendede çıktı ve hiçbirşey yapamıyorsunuz sadece bir kere açabildiim ondada dosyalarımı başka bi diske atarak kurtarabildim tabii kide sonra format:)))))

Arkadaş sen adamın yazılımını korsan olarak kullan sonra yok bilgilerim kaybolursa bilmem ne microsoft haklı bence ki zaten yırtacaktır

microsoft hacker olmasında biz mi olalım!!!

ahaha cinler alismis tabi herseyin koyasini yapmaya windowsu orginal kullanacak degiller ya :D

yani adam korsan kullanıyor sonra da win ben korsanım diyor sonra hem şuçlu hem güçlü

cart curt eden heriflerin aklına hiç ms benim orjinal bilgisayarıma da girebilir düşüncesi de geliyor mu acaba? gelmiyorsa kafasızdır.

vallah ana avrat düz gidecem ne ki be bi orjinaldir korsandır tutturdular gidiyolar. lanet olsun orjinal herşeye alamıyoz anasını satım alamıyoz milletin kazandığı neki bi de windowsun orjinaline mi para versin be allah allah ha bi de şu var bazı mantıklı beyinlerimiz madem öyle kullanma diyor alma diyor orjinali. ya biz insan diiliz ya windows, oyun ne bilim mp3 vb. kullanma alma oynama dinleme diyolar. bizim hakkımız yok ya. eee elin billi billisi windowsdan az mı kazanmış şimdi orjinal kullanamayanlara gözünü dikti. oyun sekterü müzik sektöründekiler az mı kazandı bunlar için bir gider ayıramayanlara göz dikti lanet olsun bu orjinal sevgisine başka bişi demiyorum. adamın cebinde harcıycak fazla parası varsa emin olun oda orjinal kullanır. umarım benim gibi düşünenlerde vardır.

Bu microsoft'tan Herşey Beklerim...

Iyide bunu diyen çin!
hukuka en çok saygılı olan ülke.
tek seferde 10 binlerce öğrenciyi katleden ülke
tek seferde 100 binlerce müslümanı katleden ülke.
bilgisayarların 7/24 takip edildiği ülke.
Ne yapacak adamlar?
Microsoft lisansı almayanlara hakkımızı helal etmeyeceğiz öte dünyada görüşürükmü diyecekler?
Apple kadar agresif bir tutummu sergilemesi lazım microsoft' un
evet işletim sistemleri çok pahalı.
zaten adamlar parayı oem ve ticari ürünlerinden kazanıyor.
son kullanıcıyla pek dertleri yok.
milyara yakın XP satılmış dünyada
yarısı kadar vista var
diğerlerini saymıyom bile.
Yükledikten sonra çok rahat kırılabilen bir orjinal ürün doğrulaması.
herneyse
bu yazılım gerçektende arka kapı olabilirde bunu söyleyen çin olunca bir tarafıyla gülesi geliyor insanın!

1- aglamak sizlamak yok orjinal yazilim kullanmamak suctur. yazilimin kopyalanabilir olmasi bunu bir araba hirsizligindan ya da cep telefonu hirsizligindan farkli kilmaz

2- firmalar bunu engellemek icin ulkelerin milli gelir duzeylerine gore fiyatlandirma yapmalari gerekir. Microsoft vist home pr. akademik versiyonunu ben 100 ytl gibi bir fiyata almistim ki bu gayet makuldu. Tabi ki herkes 100 ytl veremez ama bilgisayarin varsa zaten 100 ytl paran var demektir. ekran kartina fan alacagina o parayi kisip orjinal yazilim alacaksin.

3-windowsu orjinal diye ahkam kesenlerin bilgisayarindaki diger programlara bakmak gerek. sadece isletim sistemiyle olacak sey degil.

Bu bir bilinclenme isidir ve bu gerceklesmeden bir adim yol alamayiz. bu isin 15-16 yasindaki veletlerin eline birakilmamasi gerekir. onlara gore anarsizm kendi cikarlarina gore ozgurce at kosturmaktan ibaret. ama ilerde tuketmekten vazgecip birseyler uretmeye basladiginizda zamaninda donmesine devam ettiginizin bu carkin (korsan) size nasil bir geri donusu oldugunu goruyorsunuz.

ulan zaten korsan kullanıyorlar %70 yakın adam ne yapsın bide burdan düşünün

ya bunlar sömürüyorlar zaten ama insanlıkta çare tükenmez kopyayı orjinal gibi gösteren yazılımlar var çoğumuzda kullandık ama çoğu zaman çin küfretsemde bu sefer arkasındayım (:2 anlamda da:)

çin yakında kesin işletim sistemi çıkartır hemde windows tan çok ucuza 1$ işletim sistemi matrak olur ha microsoft a gıcıklık olsun diye:)

öyle işmi olur adamın işletim sisteminin sözleşmesinde orjinal olan yazılımlarında son kullanıcısına haklar tanımış, korsan yazılımda hak mak yok. Adamlar senin fotoraflarını çalıp şantaj yapsa yeri, çünkü sen bizzat kendin bilerek isteyerek adamın yazılımını para ödemeden yükledin, sorumluluğunuzu alın adam olun.
Beğenmeyen kullanmasın, linuxlar var pardus var türk yapımı işletim sistemi tübitak kapsamında kendimizin onu kullanın, adamın yazılımı hem kaçak kullanıp sonrada bu bize hackerlık etti, yok oyun sektörü bu güne kadar kazanmış, billi billi kazandı kazanacağını, gibi köylü köylü konuşmayın

Bu Çinlilerde gerçekten yüssüz hem kopya kullanıorlar hem microsoftun wga uyarısına karşı anti crack yapıyorlar bilmeyen yapmayan az bi çinli kalıyor sonra bunların verileri giderse die yüssüzlük yapıp dava açıyorlar yani amerikadan hem kodlamaları teknolojiyi alıyor hemde adamyerine koydukta teknolojinizi kullandık dercesine dava acıp para alıcaklar:D:D:D:D

ms'e kızan arkadaşlar yazılımı mühendisler bedavaya geliştirmiyorlar... Bu sefer ms haklı. Hem korsan kullanacaksın hemde ms'e söveceksin. yok öyle yağma...

"Kullanıcı" insanların tüketimine sunulması için "Üretici" olanlar ortaya bir hizmet sunarlar. beğenen, beğenmeyen, parası olan yada olmayan, ihtiyacı olan yada olmayan birileri bu hizmetten faydalanır veya faydalanmaz. bu tamamen arz talep meselesidir. meseleye mizah katalım:
"Parayı veren düdüğü çalar."
Eğer hizmeti almak ve bu hizmeti para vermeden almak istiyorsan mevcut olanı kullanmayacaksın. Ya başka alternatif bulacaksın yada önüne konulan yemeği yiyeceksin. Becerin, yeteneğin, imkanın varsa sen ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyacın olan ne varsa kendin yapacaksın. Bu da mümkün olmayacağına göre, herşeyi kendin yapamayacağına göre bırak diğerleri senin yapamadığın, eksik olan yönünü tamamlasın. Düzeni bozmaya kimsenin gücü yetmez. Herkes bir şekilde yaşamını devam ettirmek için bir işle meşgul olacak, o işten para kazanacak, insanlara fayda sağlamış olacak. Dünya düzeni bunun üzerine kurulmuş.
Örnek varsa paylaşalım. Herşeyi keşfetmiş, icat etmiş, bundan menfaat sağlamış kaç kişi var? Olmaz olamaz. Bir döngü içinde eksik olanı diğerleri tamamlayacak.
Bir devir kapanır yeni bir devir açılır. rahat olalım.

microsoft'in bu yaptığı aslında yapabileceklerinin kanıtı değil midir? bir programcıkla orjinal veya korsan windows içeren bilgisayardaki tüm işlemlere müdahale edebileceğinin gerektiği zaman birşey silebileceğinin gerektiği zaman microsoft'a bilgi aktarabileceğini kanıtlamıyor mu? microsoftun bu bilgileri ne yapacağı, nereye göndereceği malum. bu dediklerimi yapıp yapmadığını anlamak çok zor. çünkü windows'un kaynak kodları kapalı olduğu için açıp bakayım ne yapılmış da diyemiyorsunuz. zaten microsoft'un windowslar için yaptığı lisans anlaşmasına göre siz para verip bir windows lisansı alırsanız aslında windows işletim sistemi almıyorsunuz. sınırlı olarak windows işletim sistemini kullanmaya hak kazanıyorsunuz. eğer bu sınırlı kullanım şartları yerine getirmezseniz lisansınız iptal olur ve verdiğiniz dolarlar ve diğer çeşitli yasal haklar microsoft'a kalır.

Apple iPhone'larda Google da Android üzerinde uygulama kontrolü yapacaktı ,MS'in yaptığı hacker'lıksa diğerlerinin ki hacker'lığın babası ! Adam telif hakkını koruyacak haliyle ,o yazılımı geliştiren o kadar insanın ,milyonlarca dolar yatırım yapan şirketin hakkını çalmak ne zamandan beri hacker'lık oldu,bir de pişkin pişkin en büyük hacker MS'in kendisi demişler ,günah valla :(

çini eleştirenler niye eleştiriyor anlamıyorum. çok pahalı demekte halılar. birde 300 ytl ortalama maaşın olduğu ülkeden söz ediyoruz. 150 ytl'ye çinde çalışan sayısı çok fazla. işletim sistemi parası ediyor.

Değerli ,parası bol burjuvalar, linux kullanalım peki .Sizin kol kanat gerdiğiniz ms bu konuda ne zorluklar, ne engeller çıkarıyor biliyor musunuz ? Normal bir PC alsam ms ye para ödemek zorundayım. Peki mecbur muyum bu tekelin değirmenine su dökmeye? Toplama alsam o da başka bir sorun. linux u geçtim .XP sürücüsü yok .Ne yapacakmışım gidip vista alıp onda kullanacakmışım...Gelde savun şimdi ms yi bana. Bir de üstüne lisanslı xp kullanıcısı olsam hakkımı nasıl alacağım? Elimde patlayacak.

tutturmuşsunuz adam birşeyler yapmış parasını da alacak burda sorun yok ama amaç tekel olmak zayıfı ezmek bu noktada ms tam bir katildir. Asla da savunulamaz. Sorun burda. Verdiğim parayı doğruluk yönünde kullanmıyor. Onun bunun elini kolunu bağlayıp sözleşme imzalatıyor. Ambargo koyuyor. Neyle benim paramla. Gel de lisans al.. FF ve Opera olmasa bugün ie7 bile paralı olacaktı. biraz okumakta yarar var. Şunu asla unutmayın devletler arka kapıdan yönetilir. önde herşey günlük gülistanlıktır. Özgürlük derler demokrasi derler. Arka kapıdan dünya nın kanını emerler. Her alanda da bu böyledir. o kadar para kaldırıyorlar peki o halklar için göstermelik birkaç eğitim kampanyasından başka ne hayırları var. Ülkece linux kullansak cebimizde olacak para en az 900 milyon dolardır. Ayrıca windoze daki gibi virüs mirüs olmaz. kaya gibidir. Ülkemiz hacker ların oyuncağı olmuş. İlk sıralarda. Ne yapılacak yine dolarları havada uçurup virüs programları,casus yazılım ve güvenlik duvarı firmalarına para kazandıracağız. En az adam başı hesap 900 milyon para.

linux ücretsiz ve tek amacı insanlık .......ortak amaçlarda birleşme. paylaşım ve en önemlisi bireyi merkeze alıp ona saygı duyması. Ms hakkında konuşmaya bile gerek yok. Herşey para para para. Ver paranı gerisi adamın umrunda değil. Açık olur açıklar, 1 ay sonra yamar. Nice açıklar var günyüzüne çıkmayan... tam bir kevgir.. linux bu konuda çok dinamik ve daha kararlı hareket eder. İsteyen herkes kodları inceler. Açıklar çok hızlı bulunur ve imkansıza doğru gidilir.

İsteyen istediğini de kullansın. Linux ile herşey bana göre çok güzel.

hangi ilgileri bizden aldığı nereden bileceğiz orjinal kullanan biri olrak bilgisayarma girilmesini istemem.

yazıdaki eleştiri sonuna kadar haklı bir eleştiri.engelleyebiliyorsa baştan sistemin kopyalanmasını ve korsan dağıtılmasını engellemesi lazım. millete gizli gizli program yükleyeceğine önce bunun çözümünü bulsun. microsoftun menfaatleri zerre kadar umrumda değil.

ah şu oyunlar windows için olmasa bi dak bilekullanmam :@

bi de bu var arkadaşlar ya ben bunu anlamıyorum . Bir bilgisayarın varsa orjinal ürün alabilecek kapasitedesin gibi yaklaşımlar var ne biliyosunuz bunu söleyen burjuvalar. ne biliyosunuz adam 1,200ytl lik bir bilgisayar alıyo kaç ay ödüyo peşinmi alıyo sanıyosunuz veya hiç zorlanmadan? soruyorum size kendinize göre yargılamayan tüm insanları. ayrıca ülke gelirine göre diil şehir gelirine göre yapsınlar. türkiye için diyorum çok uçurumar var o yüzden. bilgisayar alan orjinal yazılımıda alırmış:):)

şu köylü diyen arkadaş pek bi şehirliymiş galiba işte sizin ve sizin gibiler yüzünden bu durumdayız köylü köylü konuşmayınmış köylülükle alakası bunun asıl cahiller sizlersiniz

Zaten microsoft o WGA izinsiz yüklemiyor. bunu yüklemzsen sana güncellemeler yok diyor. Bilgisayarda önüne gelen hiç bi şeyi okumadan ileri ileri diye yükleyipde sonra bu nereden çıktı demesinler hiç. Madem beğenmiyorsun veya pahalı geliyor MS'nin ürünü git linux kullan ücretsiz.

DİKKAT!
Aşağıda okuyacağınız yorum +13 yaş ve üzeri içindir. Şiddet, üçkağıt ve mutluluk içeren cümlelere yer verildiği için, 2000 YTL ve üzeri maaş alanlar ile bahsi geçen yazılımların hukuk danışmanlarının ve de özellikle “bilgisayar alan orijinal yazılım da alabilir” düşüncesine sahip kişilerin okuması, psikolojik ve beden sağlıkları açısından ZARARLIDIR!

DONANIM
Eski bilgisayarım artık Windows XP'yi dahi “kaldırmadığı” için yeni bir kasa topladım. Sadece kasa ve içerisindeki donanımlar dahil 850 YTL ödedim.
ALT TOPLAM: 850 YTL (2007)

YAZILIM
Windows Vista Ultimate: 441,12 YTL
Office 2007 Pro: 687,00 YTL
Nero 9: 154,00 YTL
Eset Smart Security: 65,00 YTL
WinZip 12: 50 YTL
ALT TOPLAM: 1397,12 YTL (22.10.2008)

TOPLAM: 2247,12 YTL (Yaklaşık 5 aylık Asgari Ücret Tutarı)

SONUÇ
Bir tekstil fabrikasında asgari ücret karşılığında çalışmakta iken, tekstildeki mali kriz sebebiyle önce “mecburi” olarak işten çıkarıldım ve ardından fabrika kapatıldı (ya da öyle gösterilmek istendi). Henüz aldığım bilgisayar kasasının taksitlerini ödeyemeden işsiz kaldım ve zor da olsa taksitlerimi bitirdim. Yazılıma gelince” ALAYI”nı korsan kullanmak zorundaydım ve de öyle yaptım, yapacağımda. Aksi halde Türkiye’de yaşayan ve asgari ücretle çalışanların bilgisayarı alıp karşısına geçip “Geçerli bir boot dizini bulunamadı” uyarısını izlemekten başka yapacağı bir şey kalmıyor. Yani bilgisayarı alan yazılımı da alır diye bir teori çöküyor ve ALINAMIYOR. İnsanların gerektiği değeri alabildiği hak ettiği günler geldiğinde, aylık gelirim 5000 Euro olduğunda ve en önemlisi Türkiye’nin ekonomisi güçlendirildiğinde ve bunun önüne geçmek için türlü siyasi oyunlar, çocuk kandırmacası söylemler bittiğinde, söz veriyorum Orijinal Yazılım kullanacağım ve Korsanın en büyük düşmanı olacağım. Mali gücü yerinde olup her şeyin en iyisini ve en Orijinalini kullanabilme şımarıklığıyla ahkâm kesenlere selâm olsun…

Çözüm mü istiyorsun? Sen de otomatik gincellemeleri kapalı tut kardeşim.

konu baya uzamış gereksiz yere ama bi iki bişi daha söliycem. evet sonuç belli çözüm belli; çoğumuz bilir güncellemeleri kapatınca bişi olmuycanı ki ben hiç yüklemiyorum gereksiz yer kaplamaktan başka bişi diil. güncellemeler yüklenmezse o WGA denen zımbırtı da yüklenmez sorun oluşturmaz. bir ara kabul etmiştim bu WGAyı araştırdım böle bi dangozluğu varmış hemen geri kaldırdım. o gün bugün hiçbir güncelleme yüklemiyorum. hiç bir sorunda yok.
şimdi gelelim ücretsiz işletim sistemi kur diyen arkadaşlarımıza onuda yaptım hemde milli işletim sistemimiz olan pardusu ama hiç bir donanımımı tanımadı en büyük sorunda ekranda oluştu yüklediğim gibi kaldırdım. kötü demiyorum daha emekliyor çünkü gelişecek serpilecek yükleyelim rahat rahat kullanalım. son durum nedir pardus bilmiyorum. ama bi arkadaşımız yazmış oyunlar windowsda çalışıyor olmasa bi saniye durmam diye haklı şu an nerden baksan tüm oyunlar programlar vb. araç gereçler en iyi winde çalışıyo yapcak bişi yok bi windowsa para verirsek ay sonunu getiremeyiz. ucuzlatsınlar madem öyle orjinal alın diyolarsa. atıyorum 100 diil de 50 olsun almayan..... inanın ucuzlasın orjinal satışlar da artar kanımca. nedir yani bu pahalılık milyonlarca insan kullanıyo windowsu yarısından çoğu belki orjinal belki korsan kullanıyo eğer ucuzlar ise bakın görün orjinal sayısı daha da artar ha bill amcamın kazancıda artar şu ana göre

Bence bu durumda verileri zarar gören korsan veya lisanslı kullanıcılar kimseyi karşılarında muhatab bulamazlar. Microsoft'un bilgisayarlardan bilgi sızdırmakla suçlu olduğu kadar korsan program kullananlar da suçlular. Microsofta dava açılsa "Hırsızın hiç mi suçu yok" deme hakkına sahip olacaktır. Lisanslı kullanıcılarda ise Microsoft lisans sözleşmesinde olduğu gibi hiç bir zaman veri kayıplarından doğan zararları karşılamayacaktır.

Zaten Türkiye'de devlet halkın gelir seviyesinin farkında, bundan dolayı bilgisayarlarda lisans olayını çok da fazla irdelemiyor.

ne oluyor ki yani bilen insan güncellemeleri tek tek okuyup bilgisayarına indiriyor, bilmeyen lanet olsun deyip formatı atıyor. microsoft böyle yöntemlerle bir tane bile müşteri kazanamaz, aksine orjinal sistem sahiplerinin başını ağrıtırsa müşteri kaybeder.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play