Microsoft'a Linux darbesi!

Linux'u yazarak zaten Microsoft'a ilk darbesini vuran dev isim, ikinci darbesini bakın nerede vurdu!

Microsoft'a Linux darbesi!
Linus Torvalds

Hüseyin Cem Köylü

Açık kaynaklı işletim sistemi Linux'u yazarak, Microsoft'a ağır bir darbe vurmuş olan Linus Torvalds, şimdi de Microsoft'un Google Android ve diğer Linux versiyonlarına karşı açmış olduğu patent davasında ifade vererek bir darbe daha indirdi.

Microsoft, çoğu Android üreticisinin, işletim sistemi dizaynıyla ilgili kendi patentlerini kullandıkları ve dolayısıyla bu patentler karşılığında lisans ücreti ödemeleri gerektiği şikayetinde bulunmuştu. Bu üreticiler arasında Motorola da vardı ve Ekim 2010'da Microsoft, Motorola'yı federal mahkemeye ve A.B.D Uluslararası Ticaret Komisyonu'na (ITC) şikayet edip dava açmıştı.

Aralık ayında, Microsoft'un şikayetini haklı bulan ITC idari yargıcı Theodore R. Essex, Motorola'nın 4 adet Microsoft patentini ihlal ettiğine karar vermişti. Mahkemede ifade veren Torvalds ise, yargıcın verdiği kararın yanlış olduğunu savundu: "Motorola, bahsedilen patentin içeriğiyle ilgili benim yazdığım bir yazıyı buldu..Ve benim yazım, Microsoft'un patent aldığı tarihten 3 sene önce yazılmıştı."

Peki bu ifade neleri değiştirecek? Haberimizin ikinci sayfasında...

Peki bu ifade neleri değiştirecek?

Microsoft avukatları bunun üzerine konuyu değiştirmeye çalıştılar ve patent tarihi hakkında net olmayan açıklamalarla bulundular, Microsoft sözcüsü ise konu hakkında yorum yapamadı.

ITC'nin ifade hakkındaki ilk tepkisinin destekler nitelikle olduğunu belirten Oblon hukuk şirketinin ortağı Eric Schweibenz, ITC'nin bir mahkemeden çok ticaret kuruluşu olduğunu fakat bu ifadenin kesinlikle federal mahkeme tarafından dikkate alınacağını söyledi.

Alman hukuk uzmanı Florian Müller ise, ifadenin çok etkili olduğunu fakat dava sonuçlanmadan kesin konuşulamayacağını söyledi ve ekledi: "Microsoft'un elinde daha pek çok patent var ve bu davada diğer patentlerini kullanarak yine kazanma ihtimali var."

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

''Microsoft avukatları bunun üzerine konuyu değiştirmeye çalıştılar ve patent tarihi hakkında net olmayan açıklamalarla bulundular, Microsoft sözcüsü ise konu hakkında yorum yapamadı.''

Bu ne ya bu microsoft un haline gül gül öldüm :D

Bu yazıyı okuduktan sonra ömrüm 90 sene uzadı! :D

hala fanboylar bunu yorumlamamis...

Kendimi bildim bileli, sayısız şirketi, kurum, hareket, düşünce .... Microsoft'la savaşmıştır.
Onu yenebileni göremedik şimdiye kadar. Görsekte, iş dünyasının en güçlü şirketlerindendir MS, belki de en güçlüsü. Her platformda , bilişimle ilgili her şirketle çekişmesi vardır.

Yorumlancak bişey yok bence windows varken linux yapabilen bir zihniyetten fazlası beklenmezdi saygılar ...

Kendimi bildim bileli, sayısız şirketi, kurum, hareket, düşünce .... Microsoft'la savaşmıştır.
Onu yenebileni göremedik şimdiye kadar. Görsekte, iş dünyasının en güçlü şirketlerindendir MS, belki de en güçlüsü. Her platformda , bilişimle ilgili her şirketle çekişmesi vardır.
----------------------------------------------------------
haberi dikkali okumadınız sanırım

bu sefer microsoft karşısında motorola var

bill gates`in babası bile sivilcelerini sıkarken motorola vardı

internette bir araştırın motorolla neymiş

microsoft 1975 senesinde kurulmuş bir firma, ibm`in desteği olmasa bugün adını dahi bilmiyorduk! ;)

Linux, Microsoft, Apple.. bu yazılım devlerinin birisi olmasa diğerlerinin inanın anlamı kalmaz. Bir öteki diğerinin yerini dolduramaz. Böyle şeyler olur, olacaktır da.. zamanla her şey düzelir bir şekilde. Bize ise bunları okuyup homurdanmak kalır.

dabbe1 yazmış:
hala fanboylar bunu yorumlamamis...
Dün 19:49
---------------------------------
Ziyaretçi yazmış:
Yorumlancak bişey yok bence windows varken linux yapabilen bir zihniyetten fazlası beklenmezdi saygılar ...
Dün 22:01
---------------------
işte beklenen fanboy ortaya çıktı

microsoft zaten android çıkana kadar linux u ti ye almıyordu. ne zamanki android çıktı işte windowsta tutuşmaya başladı. şu an her nekadar farklı kategoride olsalarda birkaç yıl sonra androidi bütün cihazlarda göreceğiz. linux bu sefer isim değişterek(android) piyasayı ele geçirdi.

korku dağları bekler! insanlar eskiden sırf internete girmek için bile windows yüklü bilgisayarlarını açarlardı, internete sadece windows'tan girilirdi, ama şimdi akıllı telefon ve tabletler internete erişimi microsofta bağımlı olmaktan çıkardı.insanlar internete windows olmadan da, üzerinde linuz kökenli işletim sitemleri çalışan akıllı telefonlardan tabletlerden girebiliyor, e son zamanlarda masa üstü Linux'unda eli yüzü az da olsa düzeldi, son kullanıcıya hitap eder hale geldi, fanboyluk falan değil ama microsoft pislik yapıyor burada. yanlış hatırlamıyorsam bundan bir kaç sene önce Steve Ballmer'ın uykularını kaçıran şey Android'in masa üstüne uyarlanmasıydı. bunu kendisi açıklamıştı hatta.

haha... MOTOROLA hakkında bilgisi olmayan Windows fanboyları MS yokken MOTOROLA vardı ilk telsizide ilk mobil telefonuda ilk GSM telefonuda motorola yaptı... telsiz deyince en çok MOTOROLA markası bilinir... androidli telefon ve tablet pcleri ile MS'yi yerle bir edecekler...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir