Microsoft'a "Nokia kazığı!"

Windows Phone 8 ve Windows 8'in ücretli uygulamaları nasıl "hack'lenir?" Cevap Nokia'dan geldi!

  • Berk Toparlak
Microsoft'a "Nokia kazığı!"

Son zamanlarda her ne kadar iş birliği içinde görünseler de; bir Nokia çalışanı, iki dev şirketin arasını bozabilir. Justin Angel isimli geliştirici, kişisel web sitesinde yayınladığı makalede, Windows 8 ve Windows mağazasının "açığını" nasıl bulduğunu duyurdu.

Angel "Windows 8 oyunları nasıl hack'lenir" başlığıyla ele aldığı makalede, Windows mağazalarındaki ücretli veya deneme sürümlü oyunları, ücretsiz oynamanın veya para ödemeden tam sürüme çevirmenin yollarını anlattı. Bulduğu yöntemin birçok şeye yaradığını anlatan Angel, örneğin RPG oyunu SoulCraft'tan nasıl ücretsiz oyun içi altın elde edileceğine kadar detay verdi.

Angel ayrıca bu hack'leme yönteminin sadece oyunlar için değil; Windows 8 uygulamaları için de kullanılabileceğini söylüyor: "Bu tarz güvenlik açıkları ve saldırılar her zaman olmuştur ancak çaresi de yok değil. Her başarılı geliştirici, bu saldırı vektörlerini bertaraf edebilir. Eğer Microsoft buna bir çare bulmazsa, bu yapamadığı için değil; istemediği içindir."

Tahmin edileceği üzere, söz konusu makale yayınlandıktan kısa süre sonra Angel'ın web sitesi "erişilemez" hale geldi. Ancak ne Microsoft ne de Nokia şimdiye kadar konuyla ilgili bir açıklama yapmış değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

bu isin arkasinda israilin parmagi var. arkasindaki kim? amerika...

Son cümlesi gerçekten etkileyiciymiş. Ama ifşâ edilmiş açıklara uzun süre göz yumulamaz; her şey bir emektir.

Microsoft marked crack adı altına haftalardır bu açık kulannıyor.Üstelik windows 8 i nasıl etkinleştiriyorlar biliyor musunuz? skype üzerinden microsoftu arıyarak...30 tl değil 3 tl yine vermem ben enayi değilim

bu tip insanlar genelde bloglarına bütün fikirler kendi şahsi fikirlerimidir ve iş verenimi bağlamaz şeklinde mottolar yazıyorlar. Dolayısıyla kanunen suçlu bulunmaları zor olabilir.

adamın sitesi kapanmış anladık. E adama neolmuş yaşıyormu acaba ? (:

Neden kendisi bulmuş gibi anlatıyor ki, token yöntemini uzun zaman önce adını veremeyeceğim illegal siteler konularını açıp sabitledi bile...

microsoft işe almıştır onu :D

bu iş sanki windows mağazasının popülerliğini artırmak için NOKIA & MICROSOFT ortak planı gibi geldi bana. Herkezin hücum etmesini sağlamak için , belli bir süre göz bile yumabilirler. tıpkı Microsoft' un korsan ev kullanıcılarının peşine düşmediği gibi. Baksanıza en popüler antivirüs devleri bile tam zamanlı koruma sağlayan ücretsiz antivirüs paketleri yayınlıyorlar. tek amaçları müşterilerinin sayılarını artırmak (sürümden kazanmak) : )

Ayrılırlarsa nokie biter zaten :)

@13 Ara 2012 08:58 nokie diyen dillerini yesinler senin . seni gidi tatlı şey seni büyümüşte küçülmüş .

"Eğer Microsoft buna bir çare bulmazsa, bu yapamadığı için değil; istemediği içindir." Çok şey anlatıyor bu. Korsan microsoft için hiçte kötü değil. Ücretsiz uygulama kullanmak zorunda kalan ekonomik durumu felaket milyarlarca insanı microsoft ürünü kullandırtmanın en iyi yolu. Popüler olmak çok şeydir.

ha ha haa beter olsunlar al birini vur ötekine :)

Windows Mobile 2003 ve 2005 te tarih hatasi vardi. Deneme surumlerini kurmadan tarihi 15-20 yil ileri aliyordunuz. Kurduktan sonra tarihi eski haline getirince uygulama 20 yillik deneme surumu oluyordu. Oyle bir sey mi acaba.

Kendi işletim sisteminden bir şey olmayacağını artık anlayan Nokia'nın Windows ile anlaşması sizce mantıklı mıydı? Neden Android olmaması konusunda bu kadar direniyor ki?

Android kullanıyorum ve bir çok uygulamam illegal yani para vermeden ücretli bir çok yazılım kullanıyorum. Google nasıl izin veriyorsa microsoftta izin verecektir bu tür şeylere :) android nasıl bu kadar yaygınlaştı sanıyorsunuz :)

microsoft işini bilir.sıkıntı yok...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir