Microsoft'a satış yasağı!

Patent savaşları böyle devam ederse, yakında satın alacak bir şey bulamayacağız. İşte son kurban!

Microsoft'a satış yasağı!

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) üyesi bir hakim, Microsoft'un Xbox 360 S konsolunun ABD'ye ithalinin durdurulması ve ürünün raflardan çekilmesi yönünde tavsiye kararı aldı.

Hakim David Shaw'un geçen ay aldığı karara göre konsolun 4GB ve 250GB'lik sürümleri, H.264 video sıkıştırma codec'leri ve kablosuz teknoloji alanında Motorola'ya ait olan dört patenti ihlal ediyor.
Hakim Shaw, şimdi de ürünün satışlarının durdurulması ve Microsoft'un şu ana dek satılmamış konsolların toplam bedelinin yüzde 7'si oranında kefalet ödemesi gerektiği yönünde bir tavsiye kararı aldı.

Microsoft'un, kararın kamu yararına aykırı olduğu yönündeki itirazını kabul etmeyen hakim, Microsoft'un Kasım 2010'da ITC'nin şirkete gönderdiği bilgi talebine yanıt vermemesini gerekçe olarak gösterdi.

Hakim "Ayrıca, kararın uygulanması halinde Sony ya da Nintendo'nun tüketici oyun konsolları talebini karşılamakta yetersiz kalacağı yönünde bir iddia ya da kanıt bulunmamaktadır" dedi.

Ay başında Motorola Almanya'da Windows 7 ve Xbox 360 satışlarını durdurma kararı aldırtmıştı.

Tavsiye kararı şimdi ITC üyeleri tarafından incelenecek. Şirketlerin halen anlaşma yoluna gitmesi mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

adaletsizlik sadece ülkemize mahsus birşey değil gördüğüm kadarıyla :))

adaletsizlik her ülkede var demekki :)

Motorola da iyice suyunu çıkarmaya başladı işlerin

komedi resmen :D

Amerika haksız kazanç sağlayan ve teknolojik gelişimi engelleyen bu saçma sapan patent yasasını kaldırmadıkça daha böyle şeyleri çok okuruz.

motorola google nin değil mi tabi yüklenecekler microsfta.. yakında appleyede musallat olurlar..

Motorola oğlum bak git..

söyleyin onlara sinirlendirmesinler beni , alıırım tüm patentleri evsiz çocuklara dagıtırım görürler

hakim gaza gelseydi keşke xbox 360 ın fiyatları amd de düşse idi belki türkiyede de ucuzlardı. birde hakime ulaşabilirsen microsoft un xbox 360 oyun konsolunu türkiyede teknik destek vs vs. vermedinide çıtlatsaydık belki akılları başlarına gelirdi xbox live gold paketi alacağım 1 senelik türkiyenin kredi kartını kabul etmiyorlar. ve üye olurken xbox live ye türkiye konumlandırılmamış. microsofta ne yaparlarsa yapsınlar zarar etsinler microsoft insanlara değer verene kadar suyunu çıkarır hakim inşallah.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir