Microsoft ABD yönetimine Türk damgası

Microsoft Türkiye genel müdürü ABD yolcusu: Hepimizi gururlandıran gelişme burada...

Çağlayan Arkan kimdir?

Çağlayan Arkan kimdir?
Microsoft İnovasyon Merkezi Türkiye'de Arkan sayesinde açıldı

Microsoft Türkiye'de görev yaptığı süre içinde çeşitli başarılara imza atan Çağlayan Arkan, kriz döneminde bile Microsoft'un Türkiye'ye yatırım yapmasında önemli bir rol oynadı. Microsoft Corporation CEO'su Steve Ballmer'ın Nisan ayında Türkiye'ye yaptığı ziyaret sırasında açılışını yaptığı Microsoft İnovasyon Merkezi bu yatırımların en önemlilerinden bir tanesi.

2009 yılı sonunda Microsoft Türkiye'nin İstanbul ve Ankara'da önemli yatırımlar ile büyüklük ve çağdaş teknoloji kullanımı açısından dünya çapında sayılı ofislerinden birine taşınması kriz dönemi sırasında alınan diğer bir önemli yatırım kararı. Bu gelişmelerin sonucu olarak, Microsoft Türkiye, Hewitt tarafından yapılan "En Beğenilen İş Yeri" araştırmasında en başarılı 5 şirketten birisi olmaya devam etti.

Çağlayan Arkan, Microsoft Türkiye Genel Müdürlüğü görevinin yanı sıra içinde Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Meksika ve Türkiye'nin de olduğu gelişen pazarlar grubunun da liderliğini yapıyordu.

Çağlayan Arkan yeni görevine ilişkin şunları söyledi:

"6 yıla çok şey sığdı. Bugün Microsoft Türkiye, Microsoft içinde büyüme, karlılık, insan ve yönetim kalitesi gibi pek çok kriter açısından çok özel bir yerde duruyor. Beni en çok gururlandıran konular ise, değerli iş ortaklarımızla birlikte, çok kıymetli ve başarılı müşterilerimiz için yaptığımız, birbirinden önemli projeler oldu. Bugün, ülkemizde, Microsoft Türkiye'nin her 1 Amerikan Doları değerindeki cirosuna karşılık, Microsoft ekosistemi 20 Amerikan Doları ciro yapar noktaya geldi ve bu ekosistem IDC'ye göre 99,000 kişilik bir istihdam rakamına erişti. Bu da Türkiye'deki BT pazarı toplam istihdamının üçte ikisi anlamına geliyor. Bundan büyük, mutluluk ve gurur kaynağı tahayyül edemiyorum. Türkiye'nin potansiyeli her zaman benim için en önemli motivasyon, ilham ve enerji kaynağı oldu. Görevim değişmiş de olsa, kalbim Türkiye için atacak ve çabam da bu potansiyelin gerçekleşmesi yönünde olacak. Hayalim, yöneteceğim küresel sektörlerde Türkiye'den çözümlerin dünyaya yayılması. Türkiye Bilişimle Kalkınıyor vizyonumuzu destekleyen, katkı veren tüm iş ortaklarımıza, müşterilerimize, sivil toplum örgütlerine, herkese çok teşekkür ederim."

Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir