Microsoft'a WGA yüzünden dava açıldı

Görevi korsan Windows yakalamak olan Microsoft Windows Genuine Advantage hakkındaki ağır iddialar...

  • Ali Güngör
WGA kişisel bilgilere saygılı mı?
WGA yazılımın orijinal olup olmadığını anlıyor

Microsoft, Windows Genuine Advantage yüzünden dava edildi. 2006 Nisan'ında açılan davada programın yasaları çiğnediği iddia ediliyordu ve bu dava zamanla benzer davaların birleştiği büyük bir davaya dönüştü.

WGA'yı korsan kullanıma karşı bir uygulama olarak tanımlamayan ve güncellemelerde yüksek öncelikli bir hale getiren Microsoft, bu uygulamanın kullanıcıların bilgisayarlarında ne yaptığını açık bir şekilde açıklamamakla suçlanıyor.

WGA iki parçadan oluşuyor, bunlardan biri işletim sisteminin orijinal olup olmadığını belirliyor. Diğeri ise bilgisayardan topladığı bilgileri Microsoft'a yolluyor. İddialara göre ek bir parça ise PC'ler hakkında günlük bilgi iletiyor.

Microsoft'a yönelik iddialar böylece iki şekilde özetleniyor. Kullanıcıların özel tanımlama bilgilerini aktarmak ve programın aslı yaptığı işi kullanıcılara açıklamamak, kullanıcıları yanlış yönlendirici ve eksik bilgi ile kandırmak. Bundan doğan hasarların ise 5 milyon dolar olduğu iddia ediliyor.

Peki bu konuda Microsoft ne diyor?

Microsoft'un WGA tanımı

WGA kullanılan yazılımın orijinal mi, yoksa korsan mı olduğunu anlamaya yarıyor

Davada kanıt olarak sunulan alıntılardan biri Microsoft Genuine Windows Direktörü David Lazar'dan:

"Sistem, kurulu bilgisayar sisteminin özel karakter özelliklerini tespit ediyor. Bununla birlikte bir yazılım anahtarı ekiyor. Sistem güncellemeler için kontrol ettiğinde bu anahtar Microsoft tarafından okunabiliyor. Bu anahtarı silmenin tek yolu format atmak. Bu anahtar kişileri değil, sistemleri tanımlamakta kullanılıyor. Gizlilik sözleşmemize dönersem, kullanıcıların kimliği üzerine hiç bir bilgimiz yok. Bu yüzden de kullanıcıların bu anahtarın kullanımı konusunda endişe etmelerine gerek yok."

Davacıların iddiasına göre bu açıklama doğru değil ve WGA doğrulama her gün pek çok hassas bilgiyi Microsoft'a iletiyor. Toplanan bilgilerin arasında kullanıcıların Internet Protokol adresinin ve alan adı sunucusunun IP adresinin de yer aldığı kaydediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Doğruysa microsoft hiç iyi bişey yapmıyor. Kimse bilgilerini paylaşmak istemez.

Çok normal.

Bu tespit edilebilir sonuçta. Kimse oturup TCP/IP paketlerini kontrol etmedi mi?

kaldırsınlar bunu zaten önüne gelen korsan windows u orjinal yuturuyo ms ye.

Yahu bu kadar abartılmasın bence. Adamlar bir program yapıyor ve milyonlarca korsanı var. Adamların en büyük hakkı bunu engellemeye çalışmak.

Bu, başka bir işletim sisteminde olsaydı çok karşı çıkardım ama Microsoft'sa söz yok.

Bu tespit edilebilir sonuçta. Kimse oturup TCP/IP paketlerini kontrol etmedi mi?
-----------------------------------------------------------------------------
+1
ayrıca yüklememek/kapatmak/devre dışı bırakmak da mümkün.. güncellemelerden ayrı kalmak cabası orası ayrı.. nasıl olsa servis paketleri çıkıyor; o şekilde toptan yüklemek mümkün orası da apayrı ;)

ya kusura bakmayın ama belki sen ben anlamayız ne gönderip ne gönderilmediğinden fakat bunu anlayacak kapasitede ve bu durumdan faydalanıp davalarla cebini dolduracak binlerce insan var ki böyle bir şey olsaydı bu haberleri bol bol duyardık. microsofta bu konu ile ilgili dava açan birileri var mı? hiç duydunuz mu? korsan xpciler,linux ve mac kullanıcılarının dedikodusundan başka birşey değil.

wgatray.exe ve wgatray.dll dosyalarınızı silin bu illetten kurtulun.

Korsanları yakalamadığı kesin.Bence iddaalar doğru.O kadar crack var bu WGA'yı atlatan.Bir de ateş olmayan yerden duman çıkmaz derler.Hackerler ne halt yediğini gayet iyi bliliyordur.

Ip adresi gondermesine ne gerek var,
Gonderilen bilginin kaynaginda bellidir zaten, WGA by pass yapin.
Lisansiniz varsa microsoft bir halt edemez :D

Eğer Windows'umun orijinal olup olmadığı dışında özel bilgilerimi benden izinsiz almışsa, günlük işlemlerimi benden izinsiz raporlamışsa bulsun belasını. Böyle işlerle uğraşırsa böyle davalara da gider durur işte, iyi olmuş.
Açılan her dava haklı, ben bıktım bu Microsoft'tan artık. Güvenim kalmadı.

Win+Pause tuş kombinasyonu ile System Properties'i açın Automatic Update sekmesinde "Notify me but don't automatically download or install them." seçeneğini seçin.

System tray'de açılan sarı ünlemli pencereyi açtığınızda güncelleme seçeneklerinden Windows Genuine Advantage Notification (KB905474) iptal edin.

Belki işe yarar :p

Açık kaynağa geçin sizde rahat edin internet bankacılığı vb için biçilmiş kaftan :D Ayrıca Windowsta ne yapabiliyorsanız aynısını yapın hatta son çıkan oyunları bile oynayabiliyorsunuz :D

yine siz iyisiniz ben otomatik güncelleştirme bile kullanmıyorum :D hehe

ben rusyadan aldigim windows2000 advanced server sp4 laptopumda kullaniyorum butun guncellemeleri yapiyorum ne WGA sorunu nede urun key sorunu var corporate oldugu icin mukemmel

aslında hemen herkez bıkmış durumda bizimkilerde pardus diye bi şletim sistemi çıkarmışlar kullan kullana bilirsen yahu şunu parasız vericem diye salata cacığı gibi yapmayın paralı yapın, düzgün yapın millet kazansın.

Windows Genuine Advantage olabilir 7600 RTM i indirim yüklemiştim bir sorun olmadı sonra TÜRÇE yama yaptım ekranın altında Bubir orjinal windows kopyası değil dir yazdığını farkettim

WGA tam bir saçmalık zaten. Elinde yayınladığın sistemlerin hepsinin seri numaralarının listesini tutarsın. Örneğin güncellemelere bağlanan sistemlerin numaralarına bakarsın, tutuyorsa hizmetleri sağlarsın, tutmazsa sistemi güncellemeden banlarsın olur biter. Virüs olayına, senden kaynaklanmayan açıklara zaten engel olman mümkün değil, zaten kayıplarıda üstlenmediğine göre.

türki,yede dava açan yokmu

windows bir işletim sistemi en az 350$ mac ise son cıkan 35$ aradaki farka bakın. ayrıca microsoftun her yazılımı ücretli. bide şuna korsan demeyelim. zenginden alıp fakire dağıtmak desek nasıl olur.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play