Microsoft'a yeni saldırı

Word, hacker'ları bilgisayarınıza davet eden bir açığa sahip gibi görünüyor.

  • Selim Öztürk
MS Word'e saldırı
Microsoft, Word üzerine saldırıların olacağı konusunda uyarıda bulundu

Hacker'lar yamalanmamış bir delikten sızarak herhangi bir sistemdeki Word dökümanları üzerine zararlı kodlar gönderebilir.

Microsoft, Cuma günü yaptığı açıklama, siber suçluların Windows işletim sistemindeki bir zayıf noktadan ötürü sisteme sızabilmelerinden dolayı kullanıcıların zarar görebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Microsoft tarafından açıklanan rapora göre, Word dosyaları Windows'un bu zayıf noktasından hacker'ların faydalanabilmesi için köprü vazifesi görüyor.

Microsoft'tan bir yetkilinin yaptığı açıklama ise şöyle: "Güvenmediğiniz kaynaktan aldığınız Word dosyalarını asla açmayın veya sisteme kaydetmeyin."

Jet Database Engine (Jet Veritabanı Motoru)'nı Microsoft'un Access gibi pek çok yazılımı tarafından kullanılıyor. Bu nedenle Microsoft, bu saldırıların başka nerelerden geleceğini kestirmeye çalışıyor.

Microsoft'tan bir diğer yetkili ise: "Kullanıcıların gerekli önlemleri almaları halinde mevcut riskin asgariye indirilmesi mümkün" şeklinde konuştu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

ben o siber suçlulara lamer demeyi çok seviyorum :D
eğer word dosyalarını körpü olarak kullanıyorlarsa ödev sitelerine dikkat edelim

word belgesinden sen gir bakalım pc yede görelim lamer miş

Dikkat ettiyseniz son zamanlarda office için bir çok güncelleme çıktı. Office kullanan virüsler mi çoğaldı, yoksa işin altında başka birşeyler mi var?

Microsoft süzgeç gibi. Her taraftan giriyorlar.

Forward maillerle Amerika'yı, Microsoft'u kötülemenin tek yolu wordden geçiyor. Bir süreliğine bunu durdurmak istemiş olabilirler. Ayrıca basit bir word dökümanıyla bilgisayarlara sızabilen bir hacker olsaydım önüme gelen bilgisayara değil sadece çok çok çok önemli bilgilere sahip olduğunu düşündüğüm 3-4 bilgisayara girerdim. Böylece kimsenin de haberi olmazdı.

evin kapısını penceresini her tarafını acsam bile microsofttan daha güvenli olurum

Eee. Çok kullanılan bir ürün olunca çok didikleniyor. Bence bu haberler çok normal.

çok konuşmayın beyenmeyen kullanmaz microsoft size illa kullanın diğe bir baskı yaratmıyor neymiş evinin penceresini flan açarsam daha güvemliymiş sen açta o zaman görürsün güveni... inadına microsoft diyorum.. sevmeyen gider linux kullanır...

beyenmek değil beğenmek
diğe değil diye
harflerin yerini değiştir.

asıl konuya yorum yapalım : bence mantıklı. olay veritabanı bağlantısı ile gerçekleştirilebilir. ama ben kasmam kendimi o kadar. hem windowsdan şaşmaz bi word dosyası yüzünden hem de linuxtan vazgeçmem. bi koltuğa iki karpuz sığdırıyoruz :)

Sen de yorum yaz