Microsoft, AB'de Android'e dava açıyor!

Microsoft ve Nokia, Android'den iyice rahatsız olmuş olacaklar ki, sonunda bunu da yapıyorlar!

Microsoft, AB'de Android'e dava açıyor!

Microsoft, Nokia ve birkaç şirket, Google'ın Android'i tanıtmak üzere mobil işletim sistemini uygun bir biçimde kullanmadığını gerekçe göstererek onu Avrupa Birliği'ne şikayet etmeye hazırlanıyor.

Benzer bir durum, daha öncesinde Microsoft'un başına gelmişti ve yazılım devi, Windows'un yükleme ekranına Avrupa'da bir tarayıcı seçim ekranı eklemek zorunda kalmıştı. New York Times'ın raporuna göre şikayeti yapan Fairsearch avukatı Thomas Vinje, Android'in "anahtar Google uygulamaları için yanıltıcı bir yolla avantaj sağladığını" iddia ediyor.

Sorunlardan bir tanesi, Android'i kullanmak isteyen bir şirketin YouTube gibi Google hizmetlerini cihazın ekranında görünür bir yere yerleştirmesi gerekiyor. Rapora göre ceplerin yüzde 70'inde kullanılan Android, Microsoft'un da bir süre önce başını ağrıtan aynı sorunla karşı karşıya.

Avrupa Birliği, davayı kabul edip etmediğiyle ilgili henüz herhangi bir açıklama yapmadı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

Sadeceçekememezlik başka birşey değil emin olun. Microsoft'un windows phone 8'in hiçbir özelliği yok. Sadece Nokia şirketinin batmaması adına microsoft satın aldı. Microsoft bilgisayar işinde kalsın telefonlarla uğraşmasınlar.

@11 Nis 2013 11:01 Microsoft Nokia'yı satın almadı. O zaman Google da web işinde kalmalıydı.

MS'ye gelince dava açılsın diğerleri izlesin değil artık.

Microsoft ve Nokia, Android'den iyice rahatsız olmuş olacaklar ki, SONUNDA BUNU DA yapıyorlar!.....bu kadar yanli bir haber olamaz...Dandroid fani olduğunuzu belli etmek zorunda misiniz ? bu haberi tüm okurlar için tarafsız bir şekilde hazırlamak çok mu zor !!!

@11 Nis 2013 11:20 kesinlikle çok haklısın

Ne oldu Nokia ve Microsoft, beş para etmez telefonları fahiş fiyatlara sattığınız günlere dönmek için yapıyorsunuz sanırım bu şikayeti. Siz bittiniz bi kere, bir daha yüzünüze bakan olmaz. Kendi ayağınıza kendiniz sıktınız kurşunu.

Yalnız biraz daha dikkatli okuduysanız orjinal kaynakta aynı zamanda güvenlik açıkları yarattığı için dava ediyorlar

amac bilgisayarda yapilani telefonda da yapmak.. microsoft yuksek fiyattan yazilimlari satiyor bunu telefonlarda da uygulamak istiyor! zaten nokia, microsoft vs hepsinin kuyruk acisi var :) sonuna kadar Linux sonuna kadar ozgur yazilim

Android fanısınız kabul edin ve ne yazılımdan nede mimariden anlıyorsunuz alien dalvik vm nin ne olduğunu bilmeden konuşuyorsunuz bir cihaz niye çift çekirdeğe ihtiyaç duyar cevap basit Multitasking için....

@11 Nis 2013 13:05 sen neyin fanısın kullandığın telefonu da yazarmısın.....insanlar memnunsa sana sadece susmak düşer..şikayetciysen beğenmiyorsan alma ...kapında bekleyip sana telefon mu satıyorlar..

Wp 8 çokta iyi kullanıyorum memnunum. 2.Bu başlık bence gayette tarafsız. 3.Google kullanıcıları Android'e yönlendiriyor. Wp için Youtube uygulaması yok mesela Ms haklı.

@11 Nis 2013 13:24 youtube yapmak zorunda mı google..firmaya zorla microsoft a ürün mü çıkartacaksınız..yuh yani...istiyorsan android yada ios kullan..hangi firmayı istiyorsanız onu kullanırsınız ..microsoft un yaptığı fırsatçılık, kıskançlık, pay kapma,noki yılların kazıkçısı geri döndü ama nafile......win 8 kurulu telefona başka bir şey yükleyebiliyormusunuz?ama android de telefonu rootlayıp başka mod larda kullanabiliyorsunuz..Ben android i seçtim..ios ya da w8 seçmek zorunda değilim..zaten google ın hemen hemen tüm servislerini aktif kullanıyorum.google talk kullanmıyormuş hafıza da yer kaplıyormuş.görende gb larca yer kaplıyor sanacak 1.18 mb a çok mu ihtiyacın var...ayrıca devredışı bırakabiliyorsun.

w8 telefonlar için iyi bir fikir değildi,hem bunu göremeyip hemde kıskançlığın zirvesine tırmanmaya uğraşıyorlar..Nokia hiç çaba sarfetmeden hemen ms sırtına binip karşıdan karşıya geçmeye çalışıyor...Az kaldı ms için bir kaç sene var daha,ondan sonra göreceğiz.

Kendi işletim sisteminde kendi uygulamarını isteyecek tabii. Ki youtube dan bahsediliyor. Olmasa zaten insanlar indirecek. Ayrıca android de artık sistem uygulamaları root olmadan devredışı bırakılabiliyor. İstemiyorsan youtube u devredışı bırakırsın olur biter. Dava açılacaksa satın alınıp indirilen herşeyi kendi işletim sistemi içerisine hapseden ve kendi işletim sistemi dışındaki bütün cihazlarla veri alışverişini engelleyerek tekel olmak isteyen (ama android yüzünden tekel olmayı başaramayan!) apple ve ios a açılmalı...

@11 Nis 2013 13:38 microsoft'a ceza gelirken neredeydin? Uyuyor muydun?

@11 Nis 2013 18:33 microsoft un ki farklı internet explorer sabit.ama androidde üreticiler istedikleri programı kurabiliyor.özelleşme var yani...

helal Nokia helal Microsoft... hele şükür gerçekleri anladılar....

Kendi işletim sisteminde kendi uygulamarını isteyecek tabii. Ki youtube dan bahsediliyor. Olmasa zaten insanlar indirecek. Ayrıca android de artık sistem uygulamaları root olmadan devredışı bırakılabiliyor. İstemiyorsan youtube u devredışı bırakırsın olur biter. Dava açılacaksa satın alınıp indirilen herşeyi kendi işletim sistemi içerisine hapseden ve kendi işletim sistemi dışındaki bütün cihazlarla veri alışverişini engelleyerek tekel olmak isteyen (ama android yüzünden tekel olmayı başaramayan!) apple ve ios a açılmalı... ---------------------------------------------------------- Microsoftun demeye çalıştığını anlasan bunu yazmazdın androboyluk yapma ben neden cihaz aldığımda adı 'ÖZGÜRLÜK' olan bir işletim sistemi içerisinde hep google ürünlerinin izine raslıyorum ve dahada kötüsü neden root yapmadan bunları kaldıramıyorum.Örneğin google talk hayatımda 1 kere bile kullanmadım ama şu an rootsuz kullandığım için boş boş hafızamı kaplıyor. çözüm çok basit ya bu uygulamalar gidicek yada bize rootsuz bunları kaldırma hakkı tanınacak yoksa burda microsoft günah keçisi seçilmiş olur haklısın microsoft devam...

@11 Nis 2013 15:37 cahil misin nesin Google Talk olmasa Google Playden bir şey yükleyemezsin... tabi kaldırtmaz...

Microsoft köleleri efendilerinden aldıkları emirle Microsoft'u savunmaya başlamış bir tek Alık Apple fanboyları yok... :)

Gayet mantıklı, hem de pek çok açıdan. Hali hazırda bir Android kullanıcısıyım ve Android'i de çok seviyorum fakat bu, gerçeklerin önüne geçemiyor, geçmemeli. Google'ın sürekli olarak kullandığım hizmetleri var ve hiç kullanmadığım hizmetleri var. Android kullanmak istediğim zaman bu hizmetlerle bir şekilde içli dışlı bırakılıyorum. Tüm tüketiciler cihazı "rootlamayı" bilmek zorunda değil bunun ayrımına varmak lazım. Çekememezlik denmiş bir de ama Android'in ilk yıllarını şöyle bir hatırlamak lazım. Nereden nereye geldi... Ona rağmen hala daha tonla eksiği var. Piyasa liderlerinden IOS'ta var olan bir takım "olağan şeyleri" hala daha yakalayamamış olması gerçeği var. Microsoft ekibi hali hazırda mobil tecrübesine sahip, Windows Phone 8 ile de çağı yakaladılar ve şu anda adım adım geliştiriyorlar. Henüz ilk yılını bile tamamlamamış bir mobil platform için oldukça iyi bir durumdalar, hele ki rakipler bu kadar deneyimli ve güçlüyken. Neyin çekememezliğinden bahsediyorsunuz? Bu davanın açılması, Android'in kendini geliştirmeye devam etmesini kaçınılmaz kılar. Diğer pek çok şey böyledir. Sonuç olarak tüketici her zaman kazanıyor ama tüketicinin kafasına bakalım bir de?..

dandik nokia dandik windows peeeh

windows ne oldu acıdı mı acıyoo acıyooo htc one android sense 5 harika windows peeeh nokia 2 çekirdek peeeh samsung 8 çekirdek android kralı

nokia windows iflas etsin kapatsın

eğer android kapatılırsa windows almam ubuntu yada tizen os alacak windows dandik

ağlama nokia ağlama windows kimse müşteri almaz kıskanç yapma ne olur :)

aha duydum nokia efsane sonu windows efsane sonu

16:44 okumaya usendik

bunlar neden hiç gecinemiyorlar

Milletin garezi hep Samsung'a zaten. Meyve veren ağaç taşlanır diye boşuna dememiş atalarımız...

ya amerika böyle işte microsoft nasıl sony ps3 için organize planlı komplolar yaptıysa şimdi birleşip androidi yok edeceler yada linux nasıl yıllardır TR de kalktıysa öyle. milletimizin uyanması gerek japon kullanın yada türk gerisi hikaye.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir