Microsoft, Adware savaşını sertleştiriyor!

Microsoft, bilgisayarların başına bela açan bu tehlike için silahlarını çekmeye hazırlanıyor!

  • Onur Seven
Microsoft, Adware savaşını sertleştiriyor!

Microsoft, önümüzdeki yıldan itibaren Adware konusunda oldukça sıkı bir politika izleyecek. Technet blog sayfasında yer alan yazıda, Redmond merkezli yazılım devinin potansiyel güvenlik riski oluşturması nedeniyle reklam yazılımlarını engelleyeceği duyuruldu. Şirketin özellikle "man-in-the-middle" (MiTM) tekniğini kullanan programlardan bahsettiği bildiriliyor.

Bu tür yazılımlar kullanıcı izni olmadan proxy aracılığıyla tarayıcılara reklam ve promosyon enjekte edebileceği gibi DNS ayarlarını da değiştirebiliyor. Adware yazılımlarının sisteme kötü amaçlı yazılım yükleme ve hatta casusluk için kullanılabileceği belirtilirken, güvenli olmadıkları vurgulanıyor.

31 Mart 2016 itibariyle proxy veya ağ ayarlarını maniple edecek ya da DNS değiştirme girişiminde bulunacak tüm Adware programları Microsoft tarafından kötü amaçlı yazılım (malware) olarak kategorize edilerek engellenecek. Microsoft bu yazılımlar aracılığıyla gerçekleşebilecek saldırıları ortadan kaldırmak amacıyla, kendi reklam politikasına uymayı, geliştiriciler için zorunlu hale getirecek. Yayınlanan duyuruda Adware kriterlerlerinin güncellendiği bildirilirken şu ifade kullanıldı: "Tarayıcılarda reklam oluşturan programlar yükleme, yürütme, devre dışı bırakma ve kaldırma için sadece tarayıcıların desteklediği genişletilebilirlik modelini kullanmaları gerekecek".

Kısacası seçim ve denetimin kullanıcılara ait olacağı ve şirketin bunu korumakta kararlı olduğu vurgulanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Alınacak en radikal kararların arkasında bir kullanıcı durmak lazım. Adware diye kurulum sırasında bilinçsizce hatta hiç bilmeden kurulan gereksiz süprüntüler adı konulmamış Malware yani potansiyel Virüsün ta kendisidir. Hiçbiri bilgisayara şu yada bu sebeple yazılımın yanında saklanarak girebilme imkanı bulamamalı. Microsoft nihayet kılıçları çekmiş.

niyeyse sadece windows etkileniyor 7, 8, 8.1 etkileniyor... netbul.com ne oldu unuttunuz mu?

@subita gort hoşgeldin aramıza

Bunların başında 1 yıldır mobil ve pc de başa bela 360 security firması. Ulusal kanallarda reklamı bile var arkadaş. Nerde görsem siliyorum.

@26 Aralık 2015 18:34 İmam-cemaat ilişkisi. Ülkenin yönetimindekilerle iyi geçinirler. Bir zamanlar milletin silmek için anti virüs yazılımı aradığı 360 virüsü şimdi kankalarının televizyonunda reklam yapıyor. Komisyon veriyordur kesin.

@26 Aralık 2015 18:34 Evet ya bu 360 Security cepten internete girenlere resmen kan kusturuyor yok 6 adet virüs bulundu yok 11 adet virüs bulundu bunu anlamayacak kadar geri zekalı olmaya gerek yok tıklayınca otomatikman zaten 360 Security antivirüs programanı yükleme konumuna geçiyor yüklesenizde yine aynı reklamları yalan yanlış yok 6 adet virüs bulundu yok 9 adet kötü niyetli virüs bulundu artık gına geldi o 360 Security den neyseki çöüzümünü buldum şimdilik.

@26 Aralık 2015 18:34 telefonun her zaman sana ayak uyduramayabilir, gizli kalması gereken şeyleri gösterebilir, 360 sekuiritiy (valla garip bi şekilde diyor nasıl söylendiğini anlayamadım) hemen indir ücretsiz. (AKIL VAR MANTIK VAR HANGİ ÜCRETSİZ UYGULAMA TELEVİZYONDA REKLAM YAPAR Kİ :D)

Doğaldır. Bir adware diğerini istemez.

Çok güzel bir gelişme, adblock eklentileri olmasa internette gezinmek neredeyse imkansız gibi.

skypenin yandan çıkan reklamları nolacak?

@26 Aralık 2015 22:49 adwarenin anlamını bilmeden konuşmasan iyi olur.

Setup ayarlarına imei numarısıda koysun bilgisayarın kutusunada aynı imei numarasını etiketlesin windows şifreside imei göre kabul etsin harita konum ayarlarınıda bilgisayar özelliklerine koysun kullanıcılarda defoultta ne var orayıda bilgisayrı yönlendirsin

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost