Microsoft, anahtar sayısını neden azalttı?

Microsoft'tan, Windows etkinleştirme anahtarları hakkında sert bir karar geldi...

Microsoft, Windows etkinleştirme anahtarlarının sayısını azaltma kararını korsanlara bağladı.

The Register'a konuşan Microsoft, TechNet üyelikleri, Microsoft Partner Network (MPN), Microsoft Developer Network (MSDN), Software Assurance (SA) ve Open Licensing programlarıyla sunulan ücretsiz etkinleştirme kodlarının korsanlar tarafından kırıldığını söyledi. Şirket buna karşılık olarak yazılımlar için sağladığı anahtar sayısını azaltma kararı almıştı.

Microsoft, son bir kaç aydır meydana gelen bu durumun Microsoft ve ortaklarını gelir elde etmekten alıkoyduğunu, kullanıcıları da yasadışı yazılımlarla karşı karşıya bıraktığını söyledi. Microsoft'tan Ed Bott, 24 saatlik bir aralıkta dağıtılan anahtar sayısının kısıtlandığını, bir TechNet Professional'ın (perakande) bu süre içinde 44 anahtar alabileceğini söyledi.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

bence bu kararın hiçbir hükmü olmaz hiçte kullanıcıları etkileyemez bugünkü durumlarda bir tane çıksa bile lisans anahtarı onun izlediği yoldan gidilip birçok sürümler çıkabiliyor.bu tür crack işlemleri var windows7 sürümleri içinde en çok ultimate sürümü en crack işlemi görmüştür .

Bu durum resmi satış rakamlarını olumsuz etkileyecektir.

bu mic bu işte niye bu kadar zorlanıyor? : Standartlar yüzünden! standartları bırak arkadaş bak google naptı? Arkadaşım sen bunu kullanırsan imine timine tüm bilgilerini alırım dedi millet 2 gün laga luga yaptı sonra ses yok.Sende değiştir şartlarını uzaktan kontrollü bi mekanizma yap yasa dışı kullananmı var? işletim sistemini uzaktan kapat veya buna benzer bikaç şey yap kardeşim.Misal benim şuan yazdığım proları iddia ediyorum kimse kıramaz kırsa bile işine yaramaz.taabi işletim sistemi benim küçük proya benzemez ama güvenlik en önemli şey kardeşim ya adam gibi yap yada yaptıktan sonra bu tür olaylar geliştiğinde çocuk gibi zırlarsın bu kadar basit

crackli windows kullanmak ayrıcalıktır.

crakleyip kullanan cok ama, ben serialle etkinlestridim.Önceki etkinlestirdigim geri free ye döndüydü.Ama şimdi kesintisiz beleş :D Para yediremeye hiç niyetli degilim dogrusu.bi ultimate 400 500 tl civarı insaf ya

18:04 deki arkadaş sen bu sektörün içinde olduğuna eminmisin ? yada şöyle söyliim eminsin fakat yazdıklarını uyguladığın için microsoft gibi bir şirketin hiç olmadı. Yada dünyaca tanınmış herhangi bir programcı değilsin. Sebebine gelince, senin doğru sandığın ve onların yanlış uyguladığını zannettiğin şeyden kaynaklı.

Microsoft vb. firmalar kendi ürettikleri yazılımların aynı zamanda key üreticileri ni de yazarlar (Türkiye de de örnekleri mevcut) esas amaçları kendilerinin kullanması yönündedir ve çeşitli yollardan bu piyasayada ulaşır. Ee sen diyeceksin şimdi bu adamlar enayi mi kendi yazdıkları programın kırılmasına izin versinler. Microsoftun özellikle windows işletim sistemleri tarihine bak, 3.1, 95, 98, me, 2000, xp, sonra sistem değiştirdiler Vista ve 7. İlk yazdıklarımda elde edilen herhangi bir serialle aktive olabiliyordu. Win 7 de olayı daha da kolaylaştırdılar serial bile girmen gerekmiyor, temin edeceğin küçük bir programcık aktivasyon işini senin yerine hallediyor ve güncellemeleri alabiliyorsun. Peki bunun microsofta ne zararı var ne faydası var ?

Zararı 70 80 dolar gibi görünüyor kullanıcı başı. Ama bu korsan kullanımı tamamen engelleyecek bir sistem yaparsa. Korsan kullananların tamamı 70 80 dolar ödeyip alacaklarmı bu yazılımları ? Tabiki hayır, Linux un çeşitli dağıtımlarına kayacaklar. Bu ubundu olur pardus olur herhangi bir ücretsiz yazılıma kayacaklar. Ve Microsoftun pazar payı % 97 den % 70 %60 a kadar düşecek. Kısa vadede 70 80 dolar kişi başı zarardan kurtulacak, ve belki bunların bir kısmı orjinal alıp kısa vadede günü kurtaracaklar. Ama kaçınılmaz olarak Microsoftun pazar payı yarı yarıya küçülecek.

Diyeceksiniz ki küçülse ne olacak zaten o gidenlerden para kazanmıyordu. Bu sektörde en büyük kimse onun ürünü daha çok satılır daha çok taklit edilir. Microsoft windowsu herkes bilir kullanır. Ali korsan kullanır Veli korsan kullanır Mehmet onlardan görür gider orjinal alır. Ali ile Veli Linux kullansa Mehmet de linux kullanır. Ve microsoft rakibine kaptırmaktansa bedava kullanmasını (korsan da diyebiliriz) tercih eder kullanıcısının.

Google ın da stratejisi bu yönde, Kullanıcıya bedava der ve çok fazla kullanıcı toplar etrafına, sonrada hazır kitlem var elimde isteyene bunları satarım der ve reklam ağı üzerinden para kazanır.

Siz ise benim yaptığım güvenliği kimse kıramaz dersiniz, ki kırılmazda. 1000 kişiye ulaşabilecekken 100 kişiye satarsınız programınızı, rakibiniz fakrlı bir strateji izler zaman içerisinde o 100 kişiyi de kaybedersiniz. Ve buraya gelir yorum yazarsınız. ("Misal benim şuan yazdığım proları iddia ediyorum kimse kıramaz kırsa bile işine yaramaz.") Diye. Ben de olsam işime yaramayacak bir programa para ödemezdim. Giderim a firmasının programını alırım, müşterilerime de orjinalini almalarını sağlarım.

Online Shop aç TR'de.Ver 50 liraya key almazsam nağmerdim.Kıytırık kutuya 500 lira vermem, verdirtmem.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir