Microsoft, Android uygulamalarına göz dikti!

MS'in dev planı: Çok yakında Windows ve Windows Phone'da Android uygulamaları çalışabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft, Android uygulamalarına göz dikti!

Microsoft, Windows 8 ve Windows Phone 8 uygulamalarını bir araya getirmek istiyor olabilir; ancak başka planları da var. Şirket içinden sızdırılan bilgilere göre Microsoft, Android gibi farklı bir platformun uygulamalarını Windows'ta çalıştırmaya izin verebilir.

Microsoft'un uygulama platformları, iOS ve Android gibi rakiplerinin karşısında hala zayıf kalıyor. Bu dezavantajdan kurtulmak isteyen Microsoft, The Verge'ün raporuna göre Android uygulamalarını Windows ve Windows Phone cihazlarında çalıştırmayı düşünüyor. Ancak Verge'ün kaynaklarına göre Microsoft yöneticileri, böyle bir kararın Microsoft'a uzun dönemde zarar vermesini de istemiyorlar. Benzer bir hamlenin BlackBerry tarafından denenmiş ve başarısız olmuş olması, Microsoft'u düşündüren şeyler arasında.

Ancak Microsoft, elbette BlackBerry değil, çok daha büyük bir şirket. Dahası Nokia'nın Normandy ile Android'li bir cep piyasaya sürmesinden (bununla birlikte bu cepteki birçok Google işlevi kırpılmış olacak) görünüşe bakılırsa pek de rahatsız olmuyor. Bununla birlikte Verge'ün kaynaklarına göre Microsoft, Android için bir "fork" oluşturmanın derdine katlanmak istemiyor. Bunun yerine Android uygulamalarının Windows'ta çalışmasını sağlayacak basit bir çözüm istiyor. Siteye göre Microsoft, bunun için Android uygulamalarını Windows'ta çalıştırmaya izin veren BlueStacks ile çalışabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

BEnce bu hamle hatalı olabilir çünkü çoğu kişi wp i.in uygulamay yazmayı kesebilir

@14 Şub 2014 15:51 Ozaman Android için yazarlar değişen birşey olmaz. Microsoft bence kendi google marketini yapıcak ve sınırlı uygulamaları koyacak

windowsta android ha? tam freak şov olmuş :)

Android uygulamaları windows phone 8 lerde kasıntısız ve veri sızdırmadan çalışsın ölene kadar windows phone lu cihazlar kullanmak bana farz olur artık.

olursa android biter o yüzden bence olmaz:)

Fanboyluğu bir kenara bırakırsak bütün yıl sattığı wp, windows tablet, oficce, işletim sistemi vs gelir gider dengesi 1 milyar dolar zarar da ama şirket 400 500 milyon dolar kar açıklıyor. Android işletim sisteminde 2 tanecik patenti var ve buradan 1.5 milyar dolar gelir sağlıyor düşünün google ne kazanıyor. Ms androide girmeyip ne yapsın haberlerde yok şöyle hızlı büyüyor yok ios geçildi yakında androidi geçecek falan hep reklam haberler yoksa wp para etmiyor bunu ms anladı sonunda.

Gcb1903 sana katılmıyorum. Wp8 için hazırlanan 8.1 paketi ile eksiği kalmayacak. Ancak uygulama eksiği var. Mesela androiddeki gibi 800 bin uygulamayı bir telefonda çalıştıramıyorsun :)))) Google a hiç güvenmedim ve hiç de güvenmeyeceğim. Eleştirmeden de geçemeyeceğim Nokia kamera nedeniyle kaşın telefon yapıyor. Daha ince ve ergonomik telefonlar yapmalı

ms kaşınıyor...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost