Microsoft, Anniversary Update donma sorununu çözüyor

Windows 10'un büyük güncellemesinin ardından PC'niz donmaya başladıysa, yalnız değilsiniz. Ama çözüm de çok uzakta değil...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10 Anniversary Update donuyorsa

Windows 10 Anniversary Update'e yükselttikten sonra donma sorunları yaşıyorsanız, tek başına değilsiniz. Şimdilik sorunun tam bir onarımı yok ancak Microsoft, sorunun neden ortaya çıktığını biliyor ve onarmaya çalışıyor.

Bir Microsoft yetkilisinin firmanın forumlarında açtığı başlığa göre donma sorunu, "işletim sistemi SSD'deyken uygulamalar ve veriler ayrı bir sürücüde saklandığında" oluşuyor. Sorun, bilgisayarınızı güvenli modda açtığınızda ortaya çıkmıyor.

Donma sorunu, güncellemenin yayınlanmasının hemen ardından ortaya çıkmış, internetteki çeşitli forumlarda konu hakkında sorunla karşılaşan kullanıcılar tarafından yüzlerce mesaj yazılmıştı. Microsoft, donma sorununun kaynağını araştırsa da şimdilik onu onaracak bir çözüm sunmuyor. Firma, geçici bir çözüm olarak Windows 10'un önceki sürümüne geri dönebileceğinizi söylüyor.

Önceki Windows 10 yapısına geri dönmek için PC'nizi yeniden başlatın ve oturum açma ekranı açıldığında Shift'te tutarak ekrandaki güç düğmesine tıklayın ve Yeniden Başlat'a tıklayın. Yeniden başlama esnasında Sorun Giderme'yi, Gelişmiş Seçenekler'i seçin ve son olarak Önceki yapıya geri dön seçeneğini kullanın. Sorunla ilgili en son bilgiler için Microsoft Community forumlarındaki bu konuyu takip edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

fastest freezing ever

başlat menüsü açılmıyor böyle saçmalık mı olur ya

Ben dediğinizi yaptım eski windows 10 şu an fakat hala problem yaşıyorum yardımcı olabilirmisiniz

Birkaç yıla adam olur windows 10. Biraz daha bekleyin tarihi geçtiği için windows 10 u alın uyarısı çıkmıyor. Ekran çıktığı için sanki beta gibi.

Normalde oyun oynamıyorum ama oynarken donuyor çok nadir oluyor ama touchpad sağlıklı çalışıyor önceki sürümde gelen güncelleme synaptic midir nedir o güncelleme son olmasına rağmen sağlam eski win 10 da sürekli kafaları yedirtiyordu bana ayrıca maus kullanmayı hiç sevmem oyunda sadece kullanırım

7 yıllık laptopta sorun yok. Nasıl iş anlamadım

valla temiz kurulum yapın. İndirin sitesinden son sürümünü iso dosyasının. Yapıştırın formatı. Şıkır şıkır çalışsın. Enufak bir problemim yok. Bende ssd kullanıyorum.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play