Microsoft, Ask Toolbar'ın fişini çekti!

Microsoft, PC kullanıcılarının baş belası haline gelen bu eklentiye savaş açtı!

Microsoft, Ask Toolbar'ın fişini çekti!

İsmini gayet yakından tanıdığınız ve bilgisayar kullanıcılarının baş belası olarak gördüğü Ask Toolbar hakkında sevindirici bir haber geldi. Kendini bir çok yazılımla beraber, çoğu zaman da çaktırmadan yükleten Ask Toolbar eklentisi artık Microsoft tarafından zararlı yazılım olarak algılanacak.

İnternet tarayıcınıza yerleşen bu eklenti, adeta bir Browser Hijcaker olarak çalışarak giriş sayfanız ve arama seçenekleriniz gibi bir çok can alıcı ayarı değiştirebiliyor. Sinir krizi geçirten bu olaya bir son vermek isteyen Microsoft, bundan böyle Ask Toolbar'ı zararlı yazılım olarak göreceğini duyurdu.

Artık Microsoft'un güvenlik yazılımları Windows Security Essentials ve Windows Defender ile bilgisayarınızda bulunan Ask Toolbar'ı kolayca silebileceksiniz. Microsoft gelecekte de kullanıcıları rahatsız eden bu tip eklentilerin, zararlı yazılımlar listesine girmeye devam edeceğini belirtiyor...

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

bunlar gibi en az 1000 tane lanet olası illet var... microsoftun bu güne kadar hiçbir şey yapmaması hata... portalsepeti, yandex, home bilmem ne... bir sürü

devam edecek yapmaya ama protal sepeti illet hakkatten

Hele şükür be nihayet bir iyi şey oldu

Kurulum aşamasında ne istediğini algılamaya çalışmayıp next next next mantığıyla porgram kuran kullanıcıların sorunu bu. Bunca yıldır bilgisayar kullanırım bu hatayı topu topu 2 3 defa yapmışımdır. o da bilgisayar kullanmaya yeni başladığım zamanlarda. Okuyun azcık. ingilizce bilmiyorsanız bi translate ile çevirin. cumleler kalıp halınde zaten bır daha gordugunuzde ne oldugunu anlıcaksınız. Ama sağolsun canım ülkemin insanları süreç ten çok sonuç odaklı olduklarından her halt kuruluyor pclere.

@13 Haziran 2015 16:46 aynen tik gördün mü bir dur lan ne oluyo demek lazım yüklerken dikkat etmeyince gidiyo bazı illetler var ama direkt setubu açıyon bunlardan yüklüyo onlar gıcık

@13 Haziran 2015 20:32 tavsiye edilen kurulum ada dikkat etmek gerekiyor bi basiyorsun ne var ne yok eklemisler tiklerini kaldirmak gerekiyor

Harika olmuş :) Birine hayır dedikten sonra tamam deyip geçiyorsunuz bi bakıorsunuz birsürü farklı şey kurulmuş.

Nihayet akılları başına geldi...

Windows 10 nun sürpriz yaparak bu gün yayınlanması kadar güzel bir haber bu:))

Bu toolbarlar kirlilikten öteye gidemiyorlar. İyi olmuş.

Ücretsiz kurulan programların illetidir bu.. next lemeden önce neye oynay verip vermediğinize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin Shark007 codek paketi kurulumunda öylesine bir tilkilik yapmışlarki. Onay tıkı yok yerine skip koymuşlar, kurulum sihirbazı başlatıldığında ilk iki penceresinde dikkat etmeden "skip" yerine next'lerseniz istarsorf diye bir kuruluma kendi elinizle izin vermiş oluyorsunuz. Web tarayıcılarınızın hepsinin başlangıç sayfanız istarsorf oluveriyor.

@Metinolmetin ayarlardan düzeltmenize rağmen hala ana sayfanız değişmediyse kesin programın kısayolunun sonuna kod eklemiştir onu da silip kurtulabilirsiniz ayrıca.

@14 Haziran 2015 02:39 Merak etmeyiniz sorunun üstesinden gelebiliyorum, ilginiz için teşekkürler. Web tarayıcı ayarlarında arama motorlarını ve başlangıç sayfalarını geri getirebilmek için öncelikle 2 adet gizli kurulum var, shark007'ile birlikte kurulmuş oluyorlar. Öncelikle bu kurulumları kaldırmadan başlangıç ve arama motorlarını kendi istediğiniz düzeye ayarlamanız mümkün olmuyor. Kısayol tuşlarını düzeltme işlemi ise en son adım.

Program kurarken next next next diyen kullanıcıların baş belası

İsabet olmuş... geç bile kaldılar

Bu kadar zamandır 100lerce program kurdum da böyle bir hataya düşmedim. Ne kurduğunuza bakmadan, programın ne istediğine bakmadan kurarsanız olacağı bu.

Portalsepeti ni de zararlı yazılım olarak algılasın.

şu delta homes a da bi ayar verse çok iyi olacak.

Bu türden baş belası eklentilerin adı Adware'dir. Geç bile kaldılar özellikle bayanların kullandığı PC'lerde arama çubuğunun altı bu türden gereksiz eklentilerle dolu olduğuna, neredeyse ekrana yer kalmadığına hepiniz şahit olmuşsunuzdur. Tüm Antivirüslerde aslında bunları kolayca silebilmeli. Geç alınmış bir karar!

Kesinlikle Portal Sepetinide Ekkemeleri Lazım Bi Kaldıramadm.

Chrome da bu yollara başvuruyor. Flash yüklerken chrome da inivermiş.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir