Microsoft bir vuruyor, bir seviyor!

Microsoft şaşırtıyor: Linux kullanan ve açık kaynak kodlu projeler yapanların kafası iyice karıştı!

Microsoft bir vuruyor, bir seviyor!
Microsoft neden açık kaynağa fon ayırdı?

Microsoft, açık kaynak ve muadil yazılım şirketlerinin bir arada açık kaynak kodlu çalışmalar yürütebileceği bir platform kuruyor. Microsoft'un fon ayırdığı bu oluşumun adı CodePlex.

Bu isim bir süredir mevcut ve aynı isimli sitede Microsoft açık kaynak kodlu projelerini yayınlıyor. Açık kaynak kodlu yazılım geliştiren şirketlerin toplanıp birlikte çalışabileceği, ortak projelere imza atabileceği oluşumun sbaşında yer alacak isim, Sam Ramji olacak. Ramji'yi destekleyen yönetim kurulu ağırlıklı olarak Microsoft çalışanlarından oluşuyor. Bunların arasında Bill Staples, Stephanie Boesch ve Britt Johnson da yer alıyor. Microsoft çalışanı olmayan üyeler ise Novell'den açık kaynak kodu guru'su Miguel de Icaza ve DotNetNuke kurucularından Shaun Walker oluyor.

Kar amacı gütmeyen bu projenin başında, daha önce Microsoft'un açık kaynak kodlu projelerini yürütmüş birinin olması hem doğru, hem de Linux kullanıcıları tarafından şüpheyle karşılanan bir hareket.

Microsoft Sam Ramji'nin projeleriyle daha önce hiç yapmadığı kadar açık kaynak kodlu proje üretse ve destek olsa da, öbür yandan Linux'la rekabet içerisinde. Linux her ne kadar Microsoft'a direkt bir tehdit sayılabilecek kadar yaygın kullanılmasa da, Microsoft geçtiğimiz yıllarda pek çok Linux patenti alarak çeşitli tazminat davaları açtı. Microsoft bunun Linux'u baltalamaya yönelik olmadığını söylüuor. Ancak Microsoft'un bu davalarla saldırı amacı gütsün ya da gütmesin, Linux'ta iş yapan firmaların işini zorlaştırdığı bir gerçek.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Microsoft işini biliyor :D

.NET Frameworkün kendisi zaten open source bir yazılım geliştirme platformudur. Ama bunu herkesin anlamasını beklemiyoruz zaten. Codeplex'de yıllardır var olan bir platform. Yeni bir şey yapılıyormuş gibi haberde belirtilmesini yadırgıyorum.

Editörün notu:
Codeplex'le ilgili yazıdan alıntı: "Bu isim bir süredir mevcut ve aynı isimli sitede Microsoft açık kaynak kodlu projelerini yayınlıyor. "

C# çıktı çıkalı bir ortaklık içindelerdi zaten

"Microsoft geçtiğimiz yıllarda pek çok Linux patenti alarak çeşitli tazminat davaları açtı. Microsoft bunun Linux'u baltalamaya yönelik olmadığını söylüyor. "

Microsoft'u başarılarından dolayı çok takdir ediyorum, ancak Linux'a karşı art niyetli düşünce ve tavırlarından rahatsızım.
Linux platformu nasıl kendi yoluna bakıyorsa Microsoft da öyle yapmalı.
Herkes kendi önünden yesin.

yılanın başı küçükken ezilmeli olayı bu ama burda yılan bir iş çeviriyor. patentlerini alsa da özgür yazılım her zaman devam edecektir. artık önünü kapatılamaz. sadece kendi sisteminde bazılarına yer vererek, kullanıcıların winde daha uzun kalmasını sağlayabilir ama çok geç...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir