Microsoft bıraktı, Google kaptı!

Microsoft'un önemli ismi, sadece 90 dakika içinde nasıl Google'a geçti; ilk itirafı ne oldu?

  • Ali Güngör
Microsoft çıkarttı, 90 dakida sonra Google aradı
Uzun süre işsiz kalmadı

Microsoft'un gerçekleşen son işten çıkartma dalgasında işinden olan 800 çalışandan birisi de Don Dodge olmuştu. Microsoft'un iş geliştirme bölümü direktörü olan Don Dodge, nice yeni girişimin arkasında yer almış, tecrübeli bir isim.

Bu girişimler arasında AltaVista, Napster, Ray Ozzie'nin Groove Networks'ü yer alıyor. Microsoft dışındaki geliştiriciler ve yeni iş kuranlar için çok önemli bir isimdi. Şirketten ayrılışı bir şikayet yağmuruyla karşılandı. İşten çıkartıldıktan sadece 90 dk. Sonra Google mühendislik bölümü başkan yardımcısı; ve yine eski bir Microsoft çalışanı olan Vic Gundotra'dan iş için telefonla arandı.

Geçtiğimiz hafta Google'daki iş teklifini kabul eden Dodge, yine benzer bir iş yapıyor. Gundotra'nın kendisini bu kadar çabuk aramasıyla ilgili de şunları söylüyor "Hızlı ve kararlı hareket gerçekten ferahlatıcıydı. Microsoft'taki yavaş, gizlilikle örtülü bürokrasiyle zıttı. Bu hız ve kararlılık işe iyi insanlar almakta, büyük ürünler ortaya koymakta ve müşterilere hizmet etmekte de kendisini gösteriyor."

IE'den Chrome'a, Office'den Google Docs'a

Don Dodge gizli bir iPhone hayranı çıktı

Ayrıldığı Microsoft için de iyi şeyler söyleyen Dodge "Microsoft'taki bütün iyi insanlara teşekkürler. 4 yıl, 11 ay ve 20 günün her bir gününden keyif aldım. Şey, aslında son birkaç gün haricinde, onlar pek de keyifli değildi. Umarım Microsoft'u daha ulaşılabilir kılmakta ve yeni girişimlerin dostça karşılanmasında, Microsoft ile çalışmanın daha kolay hale getirilmesinde ufak da olsa bir katkım olmuştur. Microsoft bugün katıldığım 5 yıl önceki şirketten daha farklı daha iyi bir şirket" diyor.

Google'daki işi için pek çok hazırlık yapan Dodge Outlook'u bırakıp Gmail'a, Microsoft Office'i bırakıp Google Docs'a, Windows Mobile'ı bırakıp Android'e ve Internet Explorer'ı bırakıp Chrome'a geçti. "Hey 2009 Kasım'ında değil miyiz? Neden Word 2007? Google Docs'un ve internet tabanlı ürünlerin avantajı arada bir geçiş yaşamadan düzenli olarak geliştirilmeleri. Hep güncel teknolojiyi kullanmak, 2007 sürümünü değil" diyor.

En komik itiraflarından birisi iPhone ile ilgili "Tamam, artık Microsoft'ta çalışmıyorum ve itiraf edebilirim: iPhone'a imreniyorum. Kendi Windows Mobile akıllı telefonum onunla boy ölçüşemiyordu."

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

helel olsun walla

Google ile çalışacak, doğru bi tercih :)

doğru söyleyeni 9 köyden kovarlarmış :)

ee zaten boyle degil mi, isine gemiynce kötüle....

Microsoftun ekmeğini ye sonra çıkarılınca kötüle, hiç iş ahlakına yakışmıyor. Google'dan da çıkınca nereye gidecek? Apple? Belki ama birdaha Microsoft'u unutsun. Her zaman açık kapı bırakacaksın. Ayrıca google da çok rahat edecektir kıymetini bilsin :)

google artık pek gerek yok,alternatif çoğaldı.

sürekli güncel kullanmak varken 2007 sürümünü niye kullanayım dediğine inanamıyorm. eğer dediyse tam bir gerizekalı.. ben de yazayım bir ofis paketi al sana 2010 sürüm gelsin onu kullansın o zaman.

adam yinede çok şey kaybetmemiş microsoft yeni rakip kimine göre düşman kazandı o ayrı mesele bütün tecrübesini google için kullanacaktır microsoftu kötülüyor diyenlerede şunu söyliyim doyduğun yer abicim yapacak bişey yok kapitalizm böyle bişey :)

Sen de yorum yaz