Microsoft Bob 20 yaşında!

Microsoft'un büyük başarısızlığı olarak kabul edilen yazılım, 20 yaşında! İşte onun hikayesi...

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft Bob 20 yaşında!

Windows'u bilgisayarla yeni tanışanlara anlatmayı amaçlayan Microsoft Bob, 20. yaşını kutluyor.

Bob, her ne kadar iyi niyetli olsa da Microsoft'un en büyük başarısızlıklarından biri olarak sayılıyor. Bob, eposta istemcisi, takvim, adres defteri gibi farklı programlara çizgi film grafiklerine sahip bir oda üzerinden, nesnelere tıklayarak ulaşmaya olanak tanıyordu. Örneğin masanın üzerindeki kağıt ve kaleme tıklayarak kelime işlemciyi açabiliyordunuz.

Bilgisayarda her bir işlemi gerçekleştirirken, MS Bob adım adım kullanıcıya yardım etmeye çalışıyordu. Çizgi film karakterlerle kullanıcıların da hoşuna giden MS Bob'da bir ev görsel olarak kullanıcılara sunuluyordu. Bilgisayar kullanıcıları ise bu evde bulunan nesneleri karşılıklarıyla eşleştirmeye çalışıyordu. 

Sonuçta Microsoft Bob, o zamanlar kullanıcıların büyük ilgi ve beğenisini toplamıştı; ancak Melinde French'in ortaya çıkardığı bu projenin ömrü çok uzun süreli olmadı ve Microsoft'un başarısız olduğu projelerden biri olarak tarihteki yerini aldı. 

Devamı, ikinci sayfada...

Microsoft Bob'dan geriye kalanlar...

Ancak Microsoft Bob, her ne kadar artık kullanılmıyorsa da, çizgi karakterleri bugün hala kullanıcılar tarafından kullanılıyor. İşte örnekler:

Windows Live Messenger'daki gözlük giymiş smiley

Will ve The Dot karakterleri yeni ofis yazılımlarında da kendilerine yer buldu. (Will sadece Ofis 97'de yer aldı)

- Windows Arama özelliğinde gördüğünüz sarı renkli köpek 'Rover' da yine Microsoft Bob karakterlerinden sadece bir tanesiydi.

- Rover'ın animasyonları ise Office yazılımlarında bulunan asistanlara esin kaynağı oldu.

MS Bob'u daha yakından tanımak istiyorsanız, galerimizde yer alan Microsoft Bob ekran görüntülerine göz atmanızı öneriyoruz.

Bill Gates, yaklaşık 1,5 sene önce Bob'un geri dönme ihtimalinin bulunduğunu söylemişti. Ancak şu ana kadar Bob'un tekrar ortaya çıkacağına dair bir ipucuna rastlamadık. Ayrıca Gates'in şu sıralar Bob'dan daha farklı işlerle meşgul olduğu biliniyor.

Microsoft Bob ile nostalji... Galerimizde!

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

her yıl belli aralıklarla veriyorsunuz Bob'un hikayesini.. başka haber mi yok ? başka konu mu yok ?

Daha Bill Gates ne desin adam aslında 1,5 yıl önceden hololens'in haberini vermiş. Bob artık hololens uygulamalar hologram olarak evimizde :D

her yıl belli aralıklarla veriyorlar tamam da kardeş ben yeni gördüm mesela. sakınvası mı var kardeş? teknoloji haberlerini sizden öğrenecek değiliz... :) eyy 00:13 :)))

Sonra Bill Gates Melinda French'le evlendi yanlış hatırlamıyorsam. Ayrıca çoğumuzun bildiği Comic Sans MS de aslen Bob için yapılmış ama yazılımcılar yazılımı yeni fonta adapte etmeye bir anlamda üşendiklerinden yazılım Times New Roman'la birlikte yayınlanmıştır

Windows 95'ki bilgisayarımda BOB yüklü. Kullanımında bir sıkıntı yok. O kadar da başarısız sayılmaz. Bill Gates'in dediği gibi zamanının ötesinde.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play