Microsoft Bob 20 yaşında!

Microsoft'un büyük başarısızlığı olarak kabul edilen yazılım, 20 yaşında! İşte onun hikayesi...

Hayal kırıklığı, 20 yaşında!

Windows'u bilgisayarla yeni tanışanlara anlatmayı amaçlayan Microsoft Bob, 20. yaşını kutluyor.

Bob, her ne kadar iyi niyetli olsa da Microsoft'un en büyük başarısızlıklarından biri olarak sayılıyor. Bob, eposta istemcisi, takvim, adres defteri gibi farklı programlara çizgi film grafiklerine sahip bir oda üzerinden, nesnelere tıklayarak ulaşmaya olanak tanıyordu. Örneğin masanın üzerindeki kağıt ve kaleme tıklayarak kelime işlemciyi açabiliyordunuz.

Bilgisayarda her bir işlemi gerçekleştirirken, MS Bob adım adım kullanıcıya yardım etmeye çalışıyordu. Çizgi film karakterlerle kullanıcıların da hoşuna giden MS Bob'da bir ev görsel olarak kullanıcılara sunuluyordu. Bilgisayar kullanıcıları ise bu evde bulunan nesneleri karşılıklarıyla eşleştirmeye çalışıyordu.

Sonuçta Microsoft Bob, o zamanlar kullanıcıların büyük ilgi ve beğenisini toplamıştı; ancak Melinde French'in ortaya çıkardığı bu projenin ömrü çok uzun süreli olmadı ve Microsoft'un başarısız olduğu projelerden biri olarak tarihteki yerini aldı.

Devamı, ikinci sayfada...

Microsoft Bob'dan geriye kalanlar...

Microsoft Bob'dan geriye kalanlar...

Ancak Microsoft Bob, her ne kadar artık kullanılmıyorsa da, çizgi karakterleri bugün hala kullanıcılar tarafından kullanılıyor. İşte örnekler:

- Windows Live Messenger'daki gözlük giymiş smiley

- Will ve The Dot karakterleri yeni ofis yazılımlarında da kendilerine yer buldu. (Will sadece Ofis 97'de yer aldı)

- Windows Arama özelliğinde gördüğünüz sarı renkli köpek 'Rover' da yine Microsoft Bob karakterlerinden sadece bir tanesiydi.

- Rover'ın animasyonları ise Office yazılımlarında bulunan asistanlara esin kaynağı oldu.

MS Bob'u daha yakından tanımak istiyorsanız, galerimizde yer alan Microsoft Bob ekran görüntülerine göz atmanızı öneriyoruz.

Bill Gates, yaklaşık 1,5 sene önce Bob'un geri dönme ihtimalinin bulunduğunu söylemişti. Ancak şu ana kadar Bob'un tekrar ortaya çıkacağına dair bir ipucuna rastlamadık. Ayrıca Gates'in şu sıralar Bob'dan daha farklı işlerle meşgul olduğu biliniyor.

Microsoft Bob ile nostalji... Galerimizde!

Okuyucu Yorumları