Microsoft bu açığı onarmak istemiyor

IE6'dan 10'a kadar devam eden ve Microsoft'un bir türlü düzeltmediği tehlike! Haberimizde...

IE6'dan IE10'a onarılmayan açık

Yıllardır, Internet Explorer 6'dan beri varolan bir açığın tarayıcıdaki fare hareketlerini izleyebildiğini biliyor muydunuz? Bilginin kaynağına göre durum daha da endişe verici: Tarayıcınızı görev çubuğuna küçültmüş olsanız bile fare hareketleriniz izlenmeye devam ediyor.

Fare hareketlerinin izlenebilmesi çok büyük bir güvenlik sorunu gibi görünmese de, her ay milyarlarca sayfada görünen iki reklam analiz şirketinin bu açığı kullandığı söyleniyor. Açık hakkındaki bilgileri paylşan Spider.io, 1 Ekim 2012'de Microsoft'tan şirketin açıktan haberdar olduğu, ancak şu an onu onarmayı düşünmediği cevabını almış. Şirketin açığı neden kapatmak istemediği ise bilinmiyor.

Bu açık, videomuzda da izleyebileceğiniz gibi ekran klavyelerini kullandığınızda yazdıklarınızın toplanmasına neden olabilir gibi görünüyor.

Internet Explorer fare hareketlerinizi nasıl mı açığa çıkarıyor? Cevabı bu videoda...

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Ne yapıyoruz, IE'yi kullanMAmaya devam ediyoruz :)

@13 Ara 2012 14:26 bak sen aynştayna :)

Rezalete bak.

ie9 u yükledikten sonra benim adıma birileri abuk sabuk şeyleri beğenir oldu, ne şifreyi kaptırdım nede kaptıracak bi şey yaptım ie9 u kaldırdım sorun şimdilik yok..

@13 Ara 2012 15:04 bu ne ie nefretidir artık uydurmaya başlamışsınız. bence içip içip beğeniyosunuz ama unutuyosunuz..

Microsoft onarmayı düşünmesin. Bizde kullanmayı düşünmüyoruz zaten.

@13 Ara 2012 15:08 bu açığın önemsiz olduğunu düşünmeme ve sıkı bir windows kullanıcısı olmama rağmen Microsoft un cevabına verilebilecek en doğru cevabı vermişsiniz.

@13 Ara 2012 15:08 nolur kullan ya :))

dıdısının dıdısı bu kadar ürkütmeyin insanları yaw bişi olmaz bu açıktan.

win 8 ile beraber muazzam bir biçimde çalışan yeni nesil IE 10 u yükledikten sonra diğer tarayıcılar çöpün çöpü kalıyor ne yazık ki. diğerlerininde bir an evvel windows 8 ile uyumlu yeni nesil tarayıcılar çıkartması gerekli yoksa çok gerilerde kalacaklar....

yıl olmuş 2012 hala ie kullanan insanlar var..

@13 Ara 2012 18:47 ahahahah yıl olmuş 2012 hala senin gibi gerzekçe espri yapanlar var..

I.E.'yi Chrome veya Firefox' u indirmenin dışında pek kullanmıyorum, sorun yok yani. :))

Google emicenin bize kodladığı büyük armağanı olan "Chrome"yi kullanmaya devam

Firefox çıktığından beri IE kullanmayı bıraktım. Şimdiye kadar bir işe yaradığını hiç görmedim. Heleki grafik donanımını kullanmaya başladığından beri çok sıkıntılı. Ofis ve Medya Oynatıcı sistemlerde çok dert oluyor.

MS köleleri oldukça ms istediğini yapar... geçmiş olsun...

@grezimonk sen neyin kölesisin merak ettim doğrusu. ben ms sistemlerini severek kullanıyorum hizmet sunuyorlar alıyorum kölelik senin prangalı beyninde bence.

İE Mİ KALDI ELİMDEN GELSE BİLGİSAYARDAN KALDIRACAM SAHİ HİÇ DENEMEDİM ACABA KALDIRABİLİRMİYİMM ( HEMEN DENİYORUM ) :):):

@13 Ara 2012 23:08 program ekle kaldırın yerini bulabilecek kadar bilgisayar tecrüben varsa tabiki kaldırırsın. denetim masasının yerini biliyor musun. pc nin üstünde durduğu masa değil, başlat simgesine basınca açılan pencerinin sağ listesinde görülüyor.

@14 Ara 2012 16:53 Ekle kaldırdan İE yi kaldır helal olsun diycem. Tabi önce bulman lazım artist.

IE 10 harikulade olmuş. tebrikler microsoft.....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir