Microsoft bu açığı yamamayacak!

Microsoft ciddi güvenlik açığı için yama yayınlamayacağını açıkladı. İşte MS'in soruna kesin çözümü.

  • Ali Güngör
Microsoft yama yazmadı, iptal etti
Indeo codec iptal edildi

Microsoft, Windows'un eski sürümlerinde yer alan ve birden çok güvenlik açığı içeren bir video codec için yama hazırlamayacak.

17 yaşındaki bir video codec için yama hazırlamaktansa, bu codec'i iptal etme kararı alan Microsoft, böylece güvenlik açıklarını da kolayca kapatmış olacak.

Geçtiğimiz hafta 6 güncelleme ile 12 hatayı yamayan Microsoft, açığa getirdiği bu alışılmadık ama mantıklı çözüm ile konuşuluyor. Indeo codec Internet Explorer ve Windows Media Player tarafından kullanılıyordu. Güvenlik açığı yüzünden başka uygulamalar internete erişerek codec için güncelleme indirebiliyordu. Microsoft bu tehlikenin de önüne geçmiş durumda. Bu codec'i kullanan uygulamalarda ise bir sorun yaşanmayacak.

Indeo codec'te yer alan açıkların tam bir açıklaması yapılmasa da VeriSign iDefense ve Fortinet isimli güvenlik firmaları, kullanıcıları tehlikelere karşı uyarmıştı. Bu hata Microsoft'a bir yıl kadar önce bildirilmişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Açıklara en güzel çözüm microsoft u kapatmak :)

kökten cözüm olmuş : )

O indeo harbiden o kadar olmuş mu ya

Demirelci bir çözüm olmuş. Sormuşlar Demirele: efendim bu çiçek niye sararıyor? Demirel : atın gitsin demiş :D

adasmlar yapıo kardeş linix var pardus var ubuntu var pekala kim kullanıyorki. windows la başladı pc herkes windowsa alışık mecbur herşeyine katlanıcaz

Elimde olsa linux kullanacamda benim alışkanlıklar işte.Gidipte aimp yerine bilmemne yazılımını kullanamamki zor gelir.Yazılım geliştiricilerini linuxa yönlendirmek lazım.Firefox ne güzel linux sürümü var.Hatta google chrome bile çıkmış linuxa

MS zamanla batıyor.wİNDOWS 7 ile Vista zaten hayal kırıklığı;gerisini siz düşünün.

Sanki indeo codec microsoftunmuş gibi konuşuyorsunuz.Gerçekten çok eski bir codec ve lisansı intelde bildiğim kadarıyla microsft en fazla intel güncellerse sisteme dahil eder onu ya da pasifleştirir.
Yanlış bilmiyorsam quicktime ile de geliyor indeo onu kullanmak da bir çözüm olabilir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play