Microsoft: Bu işte bir terslik var!

Microsoft, rekibi Google'ın Android işletim sisteminden öyle büyük paralar kazanıyor ki...

  • Melik Arslan
Microsoft: Bu işte bir terslik var!
Android, WP7'den daha değersiz

Mobil işletim sistemleri arasında süre gelen rekabette, Microsoft'un mobil işletim sistemi Windows Phone 7'nin tercihen Android'in çok çok gerisinde kaldığını neredeyse hepimiz biliriz. Öyle görünüyor ki bu durum, Microsoft için de geçerli. Microsoft, Android işletim sisteminden kazandığı parayla adeta ihya oluyor.

Citi analistlerinden Walter Pritchard'ın hazırlamış olduğu en son Microsoft raporunda yazanlara göre, Microsoft, WP7'yle kazandığı paranın 5 katını Android'den elde ediyor. Bunu ise HTC'ye açtığı patent davası sonrasında yaptığı anlaşma sayesinde başarıyor. 2010 yılının Nisan ayında Microsoft ile HTC'nin yaptığı anlaşma gereği HTC, sattığı her Android için Microsoft'a 5 dolar ödedi. Citi'den gelen bilgilere göre HTC tam 30 milyon Android telefon sattı ve buna karşılık olarak Microsoft'a 150 milyon dolar ödedi. Bu süreç içerisinde 2 milyon WP7'li telefon satan Microsoft, her telefondan lisans ücreti olarak 15 dolar aldı. Bu da, toplam 30 milyon dolar ediyor.

Kısacası Microsoft, kendi işletim sisteminden kazandığını paranın tam 5 katını, en büyük rakibi Google'ın işletim sistemi Android'den kazanıyor. İşin içine diğer Android'li cep üreticileri de girerse, kazanç akıl almaz boyutlara ulaşabilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

diger şirketler de örnek alır davadan akıllanır keklenmemek için :D

Microsoft işi biLir her zaman ama gates gibi olamadı steve :D

bu patent dedikleri, buz patenine mi benziyor..???
bi dene d biz alsak yaw... :)

kalleş ms HTC'yi zorla kendisine ödeme yapsın diye yasal baskı yapmış... hırsız ms...

Bu kadar gururu olmayan şirket görmedim... Android'e söylemediği laf yok ama parayı da ondan kazanıyor... Başa Steve Ballmer geçtiğinden beri seviyeyi düşürmeye hiç durmadan devam ediyor...

Sebep ne acaba? Niye HTC her android telefon için microsofta para veriyor?

zaten diğer üreticilerden de alıyor ortağı HTC'ye kesilen fatura 5 dolar, diğerlerinden kesilen ücret 7,5 - 12,5 dolar arası yani neredeyse Google kadar Microsoft'ta kazanıyor Androidden.

Google'ın Chrome OS'ye geçme çalışmaları bundan dolayı.
Oracle büyük ihtimalle davayı kazanacak Google daha fazla para kaybedecek androidden.
Ve sattığı her ürün için Microsoft'un kazandığı kadar ORacle da kazanacak.
Chrome OS'nin bir an önce yaygınlaşıp küçük aletlere de uyarlanması lazım.

Kan Emici MS Batarsın inşallah!!!

Ondan sonra Steve Balmer Android'e camur atiyor. Adamin maasini Android ödüyor neredeyse.

her telefondan lisans ücreti 15 dolar.android bedava mı yoksa onunda ücreti varmı ??

Classic microsoft baskaları uzerınden prım elde ediyor nokıa da bole bırsırket 2 sı bırlesınce keısn yenı bır asalak turu bulurlar.
I hate microsoft.

Ulan sanki bahsi geçen her şirket. Sefil aç açıkta ve batmak üzere. Bırakın adamlar nasıl paralar kazanıyorlarsa kazansınlar. Siz kendi geleceğinize bakın. Onlar rekabet ederken bile son kullanıcının cebinden son kalan parayı nasıl alırız onu düşünüyorlar. İnsanlar zannediyor ki her şeyi bizler için yapıyorlar. Alakası yok tamamen kendileri ve devletlerinin menfaatleri için yapıyorlar. Gereksiz amaçsız ve aptalca yorumlar yapmayın arkadaşlar.

Böyle düşünmeyin arkadaşlar Apple'in çoklu dokunmatikten kazandığı patent bedelini bilseniz dudağınz uçuklar. Sonuç olarak adamlar bu işe yatırım yapıyor bir yazılım yada donanım geliştiriyorlar onlarca müdendist vs vs. çalıştırıyorlar iş bitincede birileri senin yaptın şeyi alıp kendi kullansın kaymanı yesin ne ala memleket işte patent deninlen şey burda devreye giriyor.

microsoft rekibi mi?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost