Microsoft bu uygulamadan vazgeçemiyor!

Windows'lar değişiyor, Office'ler değişiyor... Ama Microsoft, 14 yıllık bu uygulamaya hiç dokunmuyor

Microsoft bu uygulamadan vazgeçemiyor!

Microsoft, Windows 10 işletim sistemi için Hesap Makinesi, Paint ve hatta Not Defteri gibi klasikleşmiş uygulamalarını dahi makyajlarken, uzun yıllardır kullanıcılara sunulan bir uygulamanın daha ilk günkü orijinalliği ile kalması dikkatlerden kaçmıyor.

Windows Journal isimli uygulama, 14 yıl önce Windows XP ile kullanıma sunulmuştu. O tarihten bu güne neredeyse aynı özgün sürümü ile kullanılmaya devam ediyor. Kullanıcıların el yazısıyla notlar oluşturup düzenlemesini sağlayan Journal, Microsoft'un yeni nesil dijital not defteri OneNote'un öncüsü olarak kabul edilebilir.

Çizgili not defteri temalı ilkel bir tasarıma sahip olan uygulama, kalem ve önemli noktaları fosforlu şekilde işaretlemeyi sağlayan "highlighter" gibi temel araçlarla, fonksiyonel bir not defteri deneyimi sunuyor.

Journal hala çözülmemiş bir gizemi barındırıyor; Neden Microsoft, Windows 10 içinde bu antika uygulamaya yer vermeye devam ediyor? Kimse bilmiyor... Bilinen tek şey Micosoft'un, Live Writer'da olduğu gibi Journal'i de açık kaynaklı yapabileceği.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

sakın kaynak kodlarını kaybetmesinler :D

Microsoft un gereksiz ve bir o kadar saçma uygulamalarından biri daha....

@05 Temmuz 2015 01:59 Bazilari icin ihtiyac. Mesela grafik tablet kullaniyorsan ve resimler ya da belgeler uzerine hizli not alma ihtiyacin varsa cok gerekli.

Xp den beri ne varsa kurcalamışımdır ama bunu ilk defa duydum, hemen denedim baya da güzelmiş :D

Media Player üzerinde de bir çalışma yok. Windows xp'de güncellenen yazılım hala aynı

Notepad değişmesin de kod yazarken arada kullanıyoruz :D

Kesin bir yerlerle bağlantısı vardır.Bilgi sağlıyor olabilir.

Gereksiz çalışan bir dünya servis var,kullanıcıya en azından servislerin extra program kullanılmadan güzel bir arayüz ile windows'a yakışır bir performans aracı geliştirilebilirdi.Metro'da çok takıldılar,baktılar olmuyor startmenüsüne Ufalttılar herkez touchpad özelliği kullanmıyorki bunuda seçenekli yapabilirlerdi işin özü olmadı hiç.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir