Microsoft CEO'ları Vista'yı şikayet ederse...

Microsoft deşifre oldu: Windows Vista'dan kendi yöneticileri bile şikayetçi!

  • Selim Öztürk
Gizli kalmış e-mailler su yüzüne çıktı
Yazılım devinin yöneticilerinden Mike Nash'ın bile Vista'nın uyum sorunu yüzünden epey canı yanmış.

Amerika'da mahkemeden dolayı ortaya dökülen yazılım devi Microsoft'un gizli e-mail'lerine göre Microsoft'un kendi yöneticileri bile Windows Vista'yı düzgün şekilde çalıştırmak için oldukça fazla uğraş vermiş.

Geçen sene üretilmeye başlanan sözkonusu işletim sistemi, yazılım ve donanımlarla uyum problemi çekiyordu. Pek çok bilgisayar daha Vista'nın ilk çıktığı zamanlar Vista'yı tam olarak çalıştırmasalar bile ürünlerinin üzerine "Vista uyumludur" ibaresini koymuşlardı.

Vista'nın kusursuz çalışabilmesi için pek çok bilgisayarın ve
bileşenlerinin güncellenmesi gerekliydi. Ancak Vista piyasaya sürüldükten çok sonra bu sorunlar yokolmaya başladı. Mahkemede ortaya dökülen Microsoft'un bu gizli mailleri de
gösteriyor ki aslında Vista'yla sorun yaşayan yalnız şirketin
müşterileri değil, aynı zamanda kendileri de bu dertten muzdarip.

Şirketin bir diğer sorumlusu Steven Sinofsky de ev yazıcısını Vista altında çalıştırmakta oldukça zorlanmış. Snofsky sözlerini şöyle sürdürdü: "Çok iyi bilgisayar sistemine sahip olduğuna inanan insanlar Vista altındayken donanımlarının yetersiz olduğunu göreceklerdir."

Problem yaşıyoruz

Microsoft yöneticileri kendi ürettikleri Vista'yla problem yaşıyorlar.

Microsoft yöneticilerinden Jon Shirley, Epson yazıcısıyla Nikon tarayıcısının Vista altında problem çıkardığını dile getiriyor ve bu nedenle kendi sistemini Vista'ya terfi ettirmeyi şimdilik düşünmüyor.

Bu e-maillerden de anlaşılacağı üzere şirket yöneticileri kendi
ürettikleri Vista ile problem yaşarlarken, son kullanıcılar yeni bir bilgisayar alırken 'Vista uyumludur' ibaresini görüyorlar.

Vista'nın kendini pazarlarken sunduğu en önemli özelliklerden Aero aslında yeni bir grafik arayüzü. Apple'ın MacOS X'ine benzese de, Aero ancak en güncel grafik kartlarıyla çalışabiliyor.

Microsoft'un sözcüsü Jack Evans'ın görüşü ise şöyle: "Bu mailler sayesinde çalışanlarımız durumun farkına vardı ve bundan sonra ellerinden geleni yapacaklarına inanıyorum."

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Bunlar mahkeme olmasa belki ortaya çıkmayacaktı. En güzeli Linux. Donanım firmaları tam destek vermesede çoğu donanımla problemsiz. Birde destek verilse neler olur. Ayrıca bir ülke Linux kullanırsa milyonlarca dolarıda dışarı çıkmamış olur.

e artık yoneticiler bile bole diosa MS cok şeyler yapar. vista icin artık gec bence, sp1i cıktı cıkıcak vista zaten daha değiştirilemez. bundan sonraki Windows 7'de düzeltirler artık bu durumu....

"Aero ancak en güncel grafik kartlarıyla çalışabiliyor." nasıl yani? DirectX 9 destekleyen hepsiyle çalışıyor. Benim X800'ümde bile. 4 senelik kart nasıl en güncel?

Makaleyi hazırlayan arkadaş fazla kişiselleşmiş, Vista kullandığını sanmıyorum. Aero en güncel grafik kartlarıyla çalışabiliyor? haha

Nedir güneşi balçıkla sıvama girişimleri, 4 aydır vista kullanıyorum ve xp'ye asla geçmem. En eski donanımla bile uyumlu.

vistayı kullanan mı var zaten? yaşasın Mac OS! :D

ne xp , ne vista , ne mac os YERLİ MALI PARDUS ü tavsiye ederim.

Hangi güneşi balçıkla sıvama? vista'nın dx10 dan başka ne getirisi var?

hazırlayan arkadaş biraz uçmuş. "aero en güncel grafik kartlarıyla çalışıyor" yazmış.. alakası yok. grafik kartım 3 yıllık, gayet güzel çalıştırıyor aeroyu !

BEN DE ne zamam dır vısta kulanıcısıyım .... donanım uyumlu oldumu tutmayın vıstayı ben de süper calişiyor ve sorun suz da ama xp yı gecmem şüan icin zor artı 2008 den ıtıbaren tum pgramlar vista uyumlu hale getırıyorlar unutmayın kı vnds 98 den xp yı gectık şimdı emekleyerek vısta ult mtya dayız artı sp1 de yukledım cogu sorunlar gıderılmiş en azıdan kulanan arkadaşlar nedemek ıstedıgı mı bılıyorlar dır ...kalın saglıcakla

Ben de vista kullanıyorum ama yabancı dil öğrenirken ve windows için oyunları oynarken... Internet, ofis ve film, seyretmek, müzik dinlemek ve uygulamalarda 4x4 lük performans için Linux kullanıyorum.

Vista gerçekten güzel bende vista ultimate kullanıyorumm asla kasmadı bilgisayarımı gayet kararlı çalışıyor

Bilgisayar puanlarınızı yazarmısınız arkadaşlar.

Benim laptopa 3,1 veriyor ve kısayolları çalıştırmıyor.Üzerinde Visataya uymuludur etiketi olmasına ragmen :)

Yazı biraz magazin programı gibi olmuş çok abartılmış.

"Aero ancak en güncel grafik kartlarıyla çalışabiliyor."
Bu selim öztürk vista düşmanı heralde.Yazıda gerçekçi hiçbişey yok tamamen uydurma..3 senelik dandik kartlarda süper çalışıyor aero.

ben ise xp kullanıyorum gayret mutluyum en kralına maden suyu...

ben windows 95 kullaniyrım hep memnunum gerisi yalannn

Arkadaşlar kucak dolusu para verip windows ürünleri kullanmaktansa Linux distrolarını özellikle PARDUS ve UBUNTU işletim sistemleri ile tanışmanızı tavsiye ederim. UBUNTU da PARDUS ta ücretsiz.Dünyadaki hackerlerin çoğu LINUX tabanlı işletim sistemi kullanır.Çünkü profesyoneller kullanır.Ama artık UBUNTU yu son kullanıcılar da kullanabilir. Denemek istiyorsanız UBUNTU CD isteyebilirsiniz(https://shipit.ubuntu.com/)Ücretsiz olarak size Hollanda'dan göndereceklerdir. Ya da internetten download edebilirsiniz.

Sen de yorum yaz