Microsoft Çin'den çıkar mı?

Steve Ballmer, Google-Çin gerginliğinin üzerine, dünya devi Microsoft adına açıklama yaptı!

  • Halil Mollaoğlu
Ballmer: Microsoft Çin'den çekilmeyecek
Steve Ballmer: Microsoft Çin'den çekilmeyecek.

Google'ın aksine Microsoft, Çin ile olan ilişkilerini yeniden gözden geçirmek istemiyor. Firma aynen eskisi olduğu gibi Çin Halk Cumhuriyeti'nde faaliyet göstermeye devam edecek ve orada geçerli olan yasalara uyacak.

Bu açıklamayı Microsoft şefi Steve Ballmer, ABD başkanı Barack Obama'yla buluşmasından sonra yaptı. Ballmer buluşma öncesinde Reuters haber ajansına Google'ın siber saldırılar nedeniyle Çin'den çekilmesinin Microsoft için bir tartışma konusu olmadığını açıkladı. Microsoft şefi şu cümleyi sarf etti: "Her gün birçok saldırı oluyor. Sıra dışı bir durumun olduğuna inanmıyorum. Bu yüzden verilen tepkiyi anlamıyorum."

Google salı günü kendi web günlüğünde Çin tarafından talep edilen sansür ilkelerine uymayacağını açıkladı. 2009 aralık ayında içinde Google'ın da bulunduğu 20 firmaya "gelişmiş ve hedefli" saldırılarda bulunuldu. Saldırılarda ele geçirilmek istenen bilgilerin özellikle Çin insan hakları militanlarıyla ilgili olduğu iddia ediliyor. Google'a göre bu siber saldırılar kesinlikle Çin'den gerçekleştirildi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Yalaka Microsoft ...

buldu fırsatı kaçırırmı microsoft.
çinde resmen esir hayatı yaşanıyor herşey hükümet tarafından engelleniyor.ABD niye irana afganistana götürmek istediği özgürlüğü demokrasiyi oralara götürmüyor Müslüman ülke olmadığı içinmi acaba!!

Cevir kazi yanmasin, zikr-i kof(t)

Çin Cumhuriyeti değil de, Çin Halk Cumhuriyeti olacaktı sanırım. Ayrıca emperyalistlere karşı iyi ediyor Çin Hükümeti. Bizim gibi sömürülmeleri daha mı iyi.

Bükemeyecekleri eli öpüyorlar.Google'da yakında çark etmenin yollarını arar ve uygun bir kılıf bulduğunda da aninda döner.Çindeki insan hakları ABD li kapitalistlerin çok mu umurunda...Acı verici ama gerçek olan da bu.

bunun yalakalıkla alakası yok şirketler ülkelerle aşık atamaz google kendini çok büyük zannediyor ama çin devletine koca bir ülkeye savaş açamazsınız microsoft burada ticari çıkarını düşünmek zorundadır

işte amerikada Google'ın sevilmemesinin bir nedeni 'Devletin kontrolü altında olmayışı' bu yüzden devletin himayesi altındaki firmalar tarafından topa tutuluyor. Google'ın çinle anlaşmazlığının tek sebebi kullanıclarının bilgi-güvenliğini sağlamak bu konuda da tamamen Google'a destek veriyorum. GErçi benim desteğim bir işe yaramaz ama en azından benim görüşüm...

microsoft obamayla gorustukten sonra cevap veriyor. microsoft abd nin herdediğini yapıyor. microsoft gerekli butun bilgileri fbi ye veya abd nin diğer gizli kurumlarına istenildiği zaman veriyor. microsoft herhangi bir ihale, herhangi bir yağlı iş bahsi geçtiği zaman abdnin dış ilişkiler sorumlularına bilgiyi veriyor daha sonrada o ihaleye birbakıvermişsınız hiçde tanımadığınız kişiler gelip alıvermiş. microsoft devletlerin sırlarını, devletlerin gizli bilgilerini çok basit birşekilde kaydedebiliyor bu yuzden bizim tsk windoz kullanmıyor, bu yuzden buyuk işadamları, bankalar vs. windows urunleri kullanmıyor falan fırtık. microsoft gerçektende verdiğimiz paramızla bişeyler yapıyor

Microsoft'un yaklaşımı doğrudur, 10 tane Çinli hacker'a kızan Google'ın koskoca bir ülkeye yaklaşımı yanlıştır. Düşünebilse, hepsi reklamlara bir kaç defa tıklasa milyarlarca dolar eder. Bu haberden sonra Google'un ticaretten anlamadığı izlenimine kapıldım.

Zaten Çin yönetimi kendi halkına karşı internet de dahil gereksiz baskılar ve eziyetler yaparken, Google'un tavrı Çin hükümetinin isteklerine hizmet eder bir görüntü veriyor.

Biraz da acıyın şu Çinlilere, onlar da insan ve insan gibi yaşamaya hakları var. Hatalı olan Çinliler deği Çin yönetimidir. Çinlilere gereksiz düşmanlık duymak doğru değildir.

Zaten Çin'in yönetiminde

"buldu fırsatı kaçırırmı microsoft.
çinde resmen esir hayatı yaşanıyor herşey hükümet tarafından engelleniyor.ABD niye irana afganistana götürmek istediği özgürlüğü demokrasiyi oralara götürmüyor Müslüman ülke olmadığı içinmi acaba!!"

Ben 1.5 Milyar nüfusu olduğu için derim :D

bizim tsk windoz kullanmıyor, bu yuzden buyuk işadamları, bankalar vs. windows urunleri kullanmıyor falan fırtık.
--------------------
öyle birşey yok hiç bir kurulum (TSK, dahil) microsoft'u kaydediyor diye kullanmıyorum açıklamasında bulunmadı.. ayrıca hiç bir uzman senin bu görüşünü kanıtlayamadı..
öyle bir şey yok yani olsa çokdan açıklanırdı binlerce hacker windows kullanıyor açıp reglerini kodlarını gözlüyorlar hiç birimi bulamadı demekki yok nefret ediyom şöyle insanlarımızı kandıranlardan

buldu fırsatı kaçırırmı microsoft.
çinde resmen esir hayatı yaşanıyor herşey hükümet tarafından engelleniyor.ABD niye irana afganistana götürmek istediği özgürlüğü demokrasiyi oralara götürmüyor Müslüman ülke olmadığı içinmi acaba!!
---------------------
ABD'de 350 milyon nüfus var Çin'de 1.5 Milyar.
Bu yorumu okuyup hala Çin'e Müslüman olmadığı için girmiyo diyebiliyosan hayatında başarılar dilerim o kafayla...

Google iyidir hoştur da Çini de hafife almasınlar. Tarih göstermiştir ki herkes gelip geçer Çin hep kalır. Çin'in tepesi atarsa direk google'ı kopyalar. :)

Ortalama bir ABD vatandaşıyla Çin vatandaşı arasındaki temel fark sosyal özgürlükleri değildir, satın alma güçleridir.
ABD'de de birçok açıdan hareket özgürlüğü kısıtlıdır ve özgürlükler ülkesi falan değildir sanıldığı gibi. Durumu anlayan anlar; burada size bir paragrafta açıklayamacağım, çok şey görmek ve okumak lazım.
Çin'de baskı gören kesim aktivistlerdir, her tek parti iktidarında olduğu gibi..
Türkiye'de sahip olduğunuz özgürlükler ve sosyal adaletle ilgili biraz daha bilgi edinirseniz "zavallı Çinlilere" üzülmek yerine kendi geleceğiniz açısından endişelenmeye başlardınız.

not: Evet Çin'de yaşıyorum

not: Evet Çin'de yaşıyorum
...
Başınızın çaresine bakın o zaman. Aktivist dediğiniz sıradan internet ve cep telefonu hakları için yürüyüş yaparken katledilen 200 Uygur Türk'i mü oluyor?

Çin'in Türkiye'den insan hakları konusunda daha iyi olduğunu iddia etmeniz Türkiye'de değil de Çin'de yaşadığınızı doğruluyor...

Saygılar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play