Microsoft, Cortana'yı otomobillere taşıyacak

Microsoft, Cortana sanal asistanını çok farklı bir alana daha taşımaya hazırlanıyor!

Microsoft, Cortana'yı otomobillere taşıyacak

Sanal asistan Cortana'nın Microsoft hizmetlerinin en önemli parçalarından bir olduğu artık sır değil. Akıllı kişisel asistan Windows 10 ve Android ekosistemi ile büyük bir genişleme yaşarken, Cyanogen OS entegrasyonuyla yaygınlaşmaya devam ediyor. Apple'ın mobil işletim sistemi iOS için de kullanıma sunulması beklenen Cortana çok yakında farklı bir platformda da karşımıza çıkacak.

Microsoft, Cortana'yı otomobillere taşıma konusunda çalışmalar yapıyor. Taipei Times kaynaklı haberlere göre şirket Tayvanlı firmalar ile ortak bir çalışma yaparak Cortana kullanan prototip bir araç hazırlamış durumda.

Sanal asistanın otomobille nasıl bir etkileşimde bulunacağının detayları açıklanmazken, prototipin navigasyon yönlendirmeleri ve bildirimleri HUD (heads-up display) şeffaf ekran teknolojisi ile ön cama yansıtacağı belirtiliyor.

Yeni projede Microsoft ile işbirliği yapacak otomobil üreticileri henüz kesinlik kazanmazken, çalışmanın Windows otomobil konsepti BUILD 2014 projesinin bir tekrarı olabileceği ifade ediliyor.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Oraya buraya taşıyacağına önce Türkçe desteği sunsa ya!!!!

microsoft önce türkçe dil desteği versin, google da öyle.

Türkiye'de kullanıcı ile arasında şöyle bir konuşma geçerdi : --Hııışşşş, kime diyom, sana diyoom gıız. Bi makas atmayı öğrenemedin şu Istambul trafiğinde. Bas gaza accık, yingen bekler. --??? Cızzzt, bızzzt......

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir