Microsoft, DirectX 12'yi ortaya çıkardı!

Microsoft, oyunları bir seviye daha yukarı taşıyacak DirectX 12'nin detaylarını ortaya çıkardı!

Microsoft, DirectX 12'yi ortaya çıkardı!

Microsoft, geçen ay sözünü verdiği DirectX 12'den ilk resmi detayları San Francisco'daki Game Developers Conference'ta paylaştı.

Yeni bilgilere göre DirectX 12, Windows, Windows Phone ve Xbox One dahil olmak üzere Microsoft'un tüm platformlarında çalışacak. Microsoft'a göre Xbox One için geliştirilen DirectX 12 tabanlı oyunlar, daha iyi bir performansa sahip olacaklar. DirectX 12, aynı dedikoduların söylediği gibi geliştiricilerin donanıma daha alt seviyede erişmesine, iş yükünü CPU ve GPU'ya dağıtmalarına, bu sayede iş parçacıklarını dengelemelerine izin verecek.

Intel, Nvidia, AMD ve Qualcomm, DirectX 12'ye destek vereceklerinin sözünü veriyorlar. Intel, API'nın dördüncü nesil Haswell işlemcileriyle çalışacağını söylüyor. Nvidia ise DirectX 12'yi Fermi, Kepler ve Maxwell tabanlı yongalarında ve gelecekteki işlemcilerinde destekleyecek.

Microsoft, ilk DirectX 12 oyunlarının "2015 tatil döneminde" geleceğini, yeni oyunlarının yüzde 50'sinin DX12 destekli olacağını, yeni GPU'ların yüzde 100'ünün DX12 destekli olacağını, yeni oyun PC'lerinin ise yüzde 80'inin DX12'yi destekleyeceğini söylüyor. Firma, Windows 7'nin DirectX 12'yi destekleyip desteklemeyeceği hakkında herhangi bir bilgi vermiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

seve seve destekleyecek eminim ki :)

bu da Xbox one nin gücüne güç katacak.

yeni ekran kartı mı alıcaz ?

@21 Mar 2014 20:30 Nvidia'da kepler fermi maxwell mimarisine destek gelecek yazıyor

Kesin windows7 desteklemez...

@21 Mar 2014 20:38 zaten 8 dururken..

Yani en yeni işlemciler dışındakiler DESTEKLEMEYECEK diyorlar. Bence bu yeni DirectX sürümünde bu uygulama yapılırsa bu sürümün yaygınlaşması daha çoook uzun zaman ister.Yani Microsoft kısa vadeli bir yatırım yapmıyor ve şu an elimizdeki bilgisayarlarla bizi sevindirecek bir gelişme değil bu. Hele ki Amerika'nın piyasaya dolar sürmeyi yavaşlatmaya başladığı bu günlerde soların ve doğal olarak yurt dışından gelen elektronik malzemelerin değerlerinin çok daha fazla artacağını da hesaba katarsak biz bu teknolojiye sahip oyunları en az 5- 10 yıl sonra kullanmaya başlayabileceğiz demektir.

xbox one destekliyor nvidianın fermi mimaraside destekliyor.. yeni karta gerek yok yani daha çom yazılımsal değişiklik

sırf yeni birşeyler alınması için desteklenmez

desteklemezse bu wındows un zararına nedeni de basit devir teknoloji devri artık pc ölüyor yavaş yavaş bu bir gerçek.

Nasıl destekliyor ya DirectX 12 çıkmadan onu destekleyebilecek kartların çıkması imkansız değil mi çünkü ortada desteklenecek bişi yok

DX 12 için özel ekran kartı çıkmayacak mı yani? Nasıl %100'ü destekliyor??

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir