Microsoft Edge, Kullanıcılarını Kaybediyor!

Microsoft Edge'in zaten küçük olan kullanıcı altyapısı daha da küçülmeye devam ediyor...

  • H. Hüseyin Öztürk
Microsoft Edge, kullanıcılarını kaybediyor!

Bir analitik firmasının sunduğu istatistiklere göre, Microsoft'un Edge tarayıcısı bu ay yine (zaten pek olmayan) popülerliğinde düşüş yaşadı.

Netmarketshare'nin Ekim istatistikleri, Windows 10'un tarayıcısının masaüstü piyasasında sadece %4.58 paya sahip olduğunu gösteriyor, bu da geçen ayki %5.15'ten %0.57'lik bir düşüş oluyor.

Daha da kötüsü bu sadece bu aylık bir düşüş değil, Edge, önceki ay da %0.51 kaybetmişti ve bu ayki kaybı ile de birlikte tam bir %1'lik kayıp yaşamış oldu. Zaten pek bir piyasa payı olmadığı için bu Edge için önemli bir piyasa kaybı anlamına geliyor.

Google'ın Chrome internet tarayıcısı açık ara farkla birinci sırada ve %59.84 kullanım oranına sahip. Onun ardından ikinci sırada, ama çok büyük bir farkla geriden %15,09 ile Internet Explorer geliyor, Firefox %13.14 ile üçüncü sırada ve Edge ise dördüncü sırada.

Bunlar Microsoft Edge'in gelişimi için çok endişe verici haberler çünkü en kötü ihtimalle kullanıcı altyapısını biraz biraz büyütüyor olması lazımken, aksine biraz biraz kaybediyor.

Edge, Windows 10 daha ilk çıktığından beri hep sorun yaşadı, çünkü çıktığında tamamlanmış bir ürün de değildi. Eklentiler gibi en temel bazı özelliklerden yoksundu ve bu özelliklerin gelmesi çok uzun zaman almıştı.

Bunun dışında, Microsoft'un onu çok güvenli bir tarayıcı olarak tanıtmasına rağmen güvenliğinin o kadar da iyi olmaması, Pwn2Own hack'leme etkinliğinde en kolay hack'lenen tarayıcı olması da Edge'in durumuna pek fayda sağlamadı.

Bunlara rağmen Microsoft, hâlâ Edge üzerinde çok çalışmaya devam ediyor ve geçen ay yemleme sitelerinden korunma konusunda en iyi tarayıcı seçilmesi gibi iyi haberler de duymuştuk.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

edge hızlı olabilir ama sonu explorer gibi olacak microsoftun artık kendi antivirüsünü tarayıcısını falan düzgüny apamadığını kabul etmesi bu yazılımları piyasadan çekmesi gerekitğini bilmesi gerek

@SonKraLL aynı kanıdayım geçen gün geri bildirim üzerinden Windows Defender gibi bir komediyi kaldırmalarını son kullanıcılar için örneğin Bitdefender Aquaris engineering gibi motor kullanan kendini otoritelere kabul ettirmiş iyi bir AV uygulaması ile anlaşıp ücretsiz kullanıma sunmaları gerektiğini nacizane önermiştim. EDGE ha keza hiçbir eklenti kabul etmiyor bir Opera bir Chromium etmediği ortada inat etmelerini anlamakta zorlanıyorum. Bizi 3. parti yazılımlarla boğuşturarak dibe vuruyorlar

rs3 güncellemesinden sonra edge ile gezinirken cihaz donuyor kitleniyor. Operaya döndüm dünya varmış. Edge de çok büyük sorunlar var.

sadec ve hoş tasarımı olmasına rağmen güvenlik zafiyetleri var, bide microsofttan böyle birşey görünce yazık

yanlış yaptılar metro arayuz de calışan IE11 geliştiriceklerdi o efsane birşeydi edge bir fırın ekmek yemesi lazım ne arayuzu güzel ne favorileri dogru duzgun duzenleye biliyorsun sacma bir tarayıcı

kesinlikle gelecek olan firefox quantum hepsinden başarılı. Şu an için developer edition betasını deniyorum. Gerekse hız gerekse kaynak tüketimi olarak hepsinden daha performanslı

Microsoft azureyi tanıtan bir microsoft çalışanı sunumun ortasında chrome indirmek zorunda kaldı. Kendi sistemiyle uyumlu olmayan yarım yamalak tarayıcılar yapan microsoftun edgeyi bizim kullanmamızı beklemesi çok komik.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost