Microsoft elindeki büyük balığı kaçırdı

Microsoft elindeki büyük balığı açık kaynak kodlu sistemlere kaptırdı; bakın sonra ne yaptı?

  • Ceyhun Seval
Microsoft elindeki büyük balığı kaçırdı
Microsoft elindeki balıkları bir bir kaçırmaya başladı.

Microsoft Yeni Zelanda devleti ile Windows anlaşmasını yenilemeyi başaramayınca büyük bir balığı kaçırmış oldu. Bu, devletin bütün bilgisayarları için artık açık kaynak kodlu sistemlerin kullanılabileceği anlamına geliyor. Başka bir deyişle Windows işletim sistemleri, artık devlet bilgisayarlarında kendisine yer bulamayacak. Bu durumda Office paketi gibi yazılımların da aynı akıbete uğrayacağını tahmin etmek güç değil.

Microsoft ile üç senelik yeni bir anlaşma için masaya oturan Yeni Zelanda yetkilileri Microsoft'un sunduğu koşulları uygun bulmadı ve taraflar masadan sonuçsuz ayrıldı. Devlet yetkilileri, paraları karşılığı alabilecekleri en yüksek değeri ve amaçlarına uygunluğu hedeflediklerini belirtip Microsoft'un bu anlamda onlara beklediklerini artık veremediklerini açıkladılar.

Daha önce de açık kaynağa destek veriliyordu

Yeni Zelanda açık kaynağa her zaman destek vermesiyle tanınıyor.

Yeni Zelanda daha önce de açık kaynak kodlu yazılımlara verdiği değeri çeşitli uygulamalarla göstermişti. Bu yüzden Microsoft anlaşmasının iptal olması birçok yetkiliye göre açık kaynak koldu yazılımların Windows sistemlerinin yerini alacağını gösteriyor.

Hatasının farkına varan Microsoft, ülkede doğrudan devlet ihalesi ile alım yapmayan diğer kamu kuruluşları için özel fiyatlar vereceğini duyurdu. Ama devlet ihale komisyonu bu kuruluşları "teknoloji yatırımlarını artırıp paralarının karşılığını almaları" için teşvik ettikten sonra Microsoft'un Yeni Zelanda'da bir daha şans bulabileceğini sanmıyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

helal olsun adamlara bzimkilerde (pardus) anca seminer düzenlisn

çöküşe ilk adım ;)

iyi olmuş
yaşasın açık kaynak!!!

bu akım ilk avrupada başladı, bir çok avrupa ülkesi resmi kurumlarında linux kullanılıyor, eğer microsoft işi sıkı tutup xp,vista,w7 gibi sistemlerinin korsan olarak kullanılmasını önleyecek bir sistem geliştirse ben o zaman görürürüm 1 tane microsoft iyidir diyen kalıyormu kalmıyormu, bir işletim sistemine bir ekran kartından daha fazla para ödeyinde görün bakalım, sonra bir word dosyası açmak için ayrıca onada işletim sistemi kadar para verin bakalım kendinizi enayi gibi hissedermisinin hissetmezmisiniz, bi tarafta aynı işi yapan open office diğer yanda paralısı.

çünkü gelecek açık kaynakta

Darısı Türkiyenin başına.

ne çökmesi microsofttan bahsediyorsunuz komik olmayın :) sunucu kısmında linux ve unix sistemler tercih edilebilir ama client bilgisayarlarda kesinlikle şu andaki halleriyle linux sistemler kullanılamaz..

microsoft bakkal dükkanına kadar küçülür ama batmaz ben xp kullanıyorum linux'a geçmeyi çok isterdim ama gördüğüm kadarıyla yüklemek istediğim tüm dosyalar windows ve mac destekli ve linux hakkında hiçbir bilgim yok uzantı problemi çözülse linux a geçebilirim

linux'u bir ms gibi çalıştırıp ms'teki herşeyi açıp çalıştırmak kolay bir iş yalnız açık kaynak demek büyük sorunlarıda başa getirebilir bence.en büyük sorun kodları herkes tarafından bilindiği için istenildiği gibi saldırı yapmak ve bilgileri ele geçirmek mümkündür.ama mste buna dur diyebilecek birazda olsa kabiliyet ve yetenek mevcut kodları kapalı tuttuğu için.

linuxu zaten anca office ve klasik masaüstü programları ihtiyacı için kullanırsınız. bi de açık kaynak yazılım geliştirme ile ilgili fazla uçmayalım anca browser, office, grafik gibi zaten var olan ve kamulaşmış bilgileri üzerinde çalışır. gelecekte uçan arabalar olacaksa bunun içindeki bir yazılım teknolojisinin açık kaynak olmasını hayal etmeyin yani. açık kaynağı şuursuzca desteklenmesine karşıyım. yaşasın telif hakkı yaşasın emeğin hakkı

kodların gorunmesı saldırıya acık degıl aksıne kapalı demektır. cunku kaynak kodları gorunen bı programın acıkları da rahatca gorundugu ıcın ve bunları dunyada cok sayıda kullanıcı test ettgı ıcın acıklar cok hızlı kapatılır. guncellemelerıde cok hızlı bır sekılde sunulur. bugun acık kaynağın arkasında dunya devlerı durmaktadır. gittikcede gelişmektedir. ucan arabalarda da acık kaynak sıstemler olması cok rahatlıkla ongorulebılır.
".en büyük sorun kodları herkes tarafından bilindiği için istenildiği gibi saldırı yapmak ve bilgileri ele geçirmek mümkündür.ama mste buna dur diyebilecek birazda olsa kabiliyet ve yetenek mevcut kodları kapalı tuttuğu için."
bu yazdıgınızda tam bir deli saçmasıdır af buyrun. biraz araştırın lütfen.
"açık kaynağı şuursuzca desteklenmesine karşıyım. yaşasın telif hakkı yaşasın emeğin hakkı"
açık kaynağı desteklemek zaten bir şuur işidir. ben asıl 3 senede bir yeni bir sistem çıkartıp donanım uretıcılerıne çanak tutan, 3 senede bir sizden para almak için ugrasan. cıkartdıgı sıstemlerde geri uyumluluk olmayan bir sistemi desteklemek nasıl bir şuurdur onu anlamadım.

linux'u bir ms gibi çalıştırıp ms'teki herşeyi açıp çalıştırmak kolay bir iş yalnız açık kaynak demek büyük sorunlarıda başa getirebilir bence.en büyük sorun kodları herkes tarafından bilindiği için istenildiği gibi saldırı yapmak ve bilgileri ele geçirmek mümkündür.ama mste buna dur diyebilecek birazda olsa kabiliyet ve yetenek mevcut kodları kapalı tuttuğu için.

--------.............,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Çok yanlış düşünüyorsun. Biraz araştırmanı tavsiye ederim. O kodları sadece hackerlar görüyor, İyi niyetli bir ton geliştirici vs. görmüyor öyle mi? Windows bugün bıyığı terlememiş çocukların eline oyuncak olmuş . Savunulan şeye bak.

Ayrıca bu kadar güvenlik riski var(?) neden dünyadaki gelişmiş ülkelerin çoğu en özel güvenlik sistemlerinde Açık kaynak türevlerini kullanıyor. Ayrıca Google gibi bir devde aptal mı ki tüm altyapısını açık kaynak üzerine kursun. Buyur hackle. kolaysa. :)

Linux ta da açıklar vardır ama çok hızlı bulunur ve kapatılır. Ayrıca 2 ayda bir yeni kernel (MS de en az 2 senede bir düzenleme olur. SP lerle) ; diğer bileşenler ise sürekli güncellenir. Açığı bulsan da kullanmaya fırsat bulamazsın. Ör: Linux kerneli ortalama her yıl %10 büyür. Kaç milyon satır kod olduğunu bile sayana kadar yeni kodlar, değiştirmeler yapılır. :)

Linux tüm insanlığın projesidir. eleştirmek , küçük görmek yerine lütfen yapıcı olalım. MS kimsenin babasının malı değildir (Lisanslı kullansan bile senin değildir. Verdiğin para sadece kullanım hakkı içindir. ) ama Linux sizindir. İstediğiniz herşeyi yapabilirsiniz. (mevcut kodlar açık olmak şartıyla, ekleme yaparsan kapatabilirsin. ) . Kullanmasak bile bu ortama yabancı kalmayalım. Elimizden geliyorsa bu oluşumun bir basamağında yer alalım.

sonuna kadar açık kaynak yanlısıyım... xp hariç bütün programlarım açık kaynak ve sıfır sorunla çalışıyorum.... ve aşırı derecede memnunum.. 1-2 haftaya kadar da ubuntuya geçmeyi düşünüyorum...

bence linux gibi açık kaynak kodlu sistemler hem windowstan daha stabil daha güvenilir bende birçok sistemimde linux kullanıyorum

Helalsin be Yeni Zellanda...Darısı bizimkilerin başına.

linux'u bir ms gibi çalıştırıp ms'teki herşeyi açıp çalıştırmak kolay bir iş yalnız açık kaynak demek büyük sorunlarıda başa getirebilir bence.en büyük sorun kodları herkes tarafından bilindiği için istenildiği gibi saldırı yapmak ve bilgileri ele geçirmek mümkündür.ama mste buna dur diyebilecek birazda olsa kabiliyet ve yetenek mevcut kodları kapalı tuttuğu için.
-------------------------------------------------------------------
diyen arkadasim eger ben uygulama gelistiricisi olarak bir uygulama yazsam ama benden iyisi benim yazdiklarimi gorse ve bunlari iyilestirse sonra ondan iyisi daha iyisini yapsa sonra bu dilin uzmani da bir iki satir eklese yazilana kim birsey yapabilir soglermisin. hacker dedigin insanlarin yarisi hic bir programlama dilini bilmeyen yalnizca bilinen aciklari kullanan kisiler senin gibileri bulup onlarin savunmasiz sistemlerine siziyorlar.

WINDOWS VARKEN MI SIBER SALDIRILAR COK OLUYORDU GUN GECTIKCE ANLASILACAK YANI BAZI ULKELER ACIK KAYNAK KODLU ISLETIM SISTEMLERINE VE ACIK KAYNAK KODLU SISTEM PROGRAMLARINA KAYMA BAS GOSTEREBILIR BELKI ILK BASTA FARK ETMEYEBILIRLER BELKI SONRADAN FARK EDEBILECEKLERI BIR SEYLER YAYINLANMAYA BASLAYABILIR INTERNET ORTAMLARINDA.

açık kaynakta çelişki var arkadaşlar farkına varın bunun...
uzun bir süre linux kullandım,denedim. internetten program indiriyorum açık kaynak felsefesinden dolayı derlenmemiş şekilde geliyor. derleyip kurmak için terminali açıp kod yazmam gerekiyor.. ev kullanıcısına böyle birşey yaptıramazsınız, olmaz!
ha direk kurulan paketleride var diyeceksiniz. onlar çok mu stabil çalışıyor?? kod yazıp kuruyorum çalışıyor, binary dosyadan ise kurulması imkansız gibi birşey, çalışmıyor...(hepsinde değil tabiki ama çok rastladım)

denediğim dağıtımlar arasında ubuntu da var. accessories->add remove programs menüsünden programınızı seçip yüklüyorsunuz inanılmaz kolay, katılıyorum. fakat şunu da rahatlıkla söyleyebilirim ki bu programların çoğu dandik. Sürekli çakılıyor. msnde dosya gönderirken takılmakta neyin nesi, defalarca kurup kaldırdım düzelmedi, ubuntuyu kaldırdım kurdum çözülmedi... linux platformu için yazılmış kaliteli programlar internetten sitelerden indirilebilir onlarda kodlar açık derlenmemiş halde geliyor, yüklemek işkence. yüklenebilir paketleri ise stabil çalışmıyor, hep bi hata...

kurmayanlar ya da önyargıyla yaklaşanlar için win7 rc'yi öneririm. vista faciasından sonra çok linux kullandım yakınlaştım fakat win7'yi görünce 'bu olmuş!' dedim. gerçekten harika bir sistem. benim bilgisayarımda(yalan söylemiyorum) xp'den iyi çalışıyor. birsürü update vs.vs. xp iyice hantallaştı, vistanın hali ortada. ama win7 hakkaten iyi olmuş.

ayrıca kodları görünüyor, hackerlar saldırıları nasıl yapacaklarını daha iyi bulurlar, herşey gözleri önünde diyen arkadaşa katılıyorum. Kendi ulusal işletim sistemini(pardus bir linux dağıtımıdır tek başına işletim sistemi değildir) yapınca herşeyini dışarıya kapatmış ya da kendini güvene almış olmuyorsun. windows işletim sistemi dışarıya bilgi mi sızdırıyor???? senin ülkende zaten yeteri kadar bilgi dışarı sızıyor, ordan sızsa ne olacak ki.. dünyanın en büyük ajanı google!! o zaman google u da kullanma.. açık kaynak, pardus ulusal işletim sistemi, microsoft ve amerika karşıtıyız diye bağıran herkes sırf açık kaynağı desteklediği için google'u destekliyor. Böyle birşey yok arkadaşım. Eğer senin bilgilerini amerika sızıp alıyorsa şunuda bil ki bunu microsofttan çok google aracılığıyla yapıyor. Bugün CIA microsofttan çok google'a destek veriyor. Sebebide ortada. adamlar evine kadar fotoğraf çekiyor daha ne olsun... Aklınızı kullanın derim

açık kaynakta çelişki var arkadaşlar farkına varın bunun...
uzun bir süre linux kullandım,denedim. internetten program indiriyorum açık kaynak felsefesinden dolayı derlenmemiş şekilde geliyor. derleyip kurmak için terminali açıp kod yazmam gerekiyor.. ev kullanıcısına böyle birşey yaptıramazsınız, olmaz!
ha direk kurulan paketleride var diyeceksiniz. onlar çok mu stabil çalışıyor?? kod yazıp kuruyorum çalışıyor, binary dosyadan ise kurulması imkansız gibi birşey, çalışmıyor...(hepsinde değil tabiki ama çok rastladım)

denediğim dağıtımlar arasında ubuntu da var. accessories->add remove programs menüsünden programınızı seçip yüklüyorsunuz inanılmaz kolay, katılıyorum. fakat şunu da rahatlıkla söyleyebilirim ki bu programların çoğu dandik. Sürekli çakılıyor. msnde dosya .................

------------------------------------------------

Msn, linux ortamına hiçbir destek vermiyor. Ortada bir çözüm varsa bu Linux hackerlarının başarısıdır. Kaç yıldır MSN üzerinden kameralı ve sesli görüşme için kafa patlatan ve sonunda başaran insanlar var. Eğer MS kullandığı protokolleri vs. açıklayıp alternatif programların yaşamasına fırsat verseydi o kadar kişi boş yere günlerini harcamazdı. Bu konuda asla linux u suçlayamazsın. Suçlu varsa MS dir. Kendi boot ekranında bile Linux u çekemeyen , görmezden gelen bir firmadan daha ne bekleyebilirsin ki. Ben skype kullanıyorum zaten msn işlerini oldum olası sevmedim.kullanmıyorum. Programlar konusunda alternatifler çoktur. Dediğin gibi kimisi başarısız. Araştırmak lazım.

Açık kodlar konusunda millette bir yargı yerleşti ve koşulsuz kabul oluştu. :S Araştırmak , okumak yerine ortaya atılan iddialara inanmak ne kadar doğru? Linux ortamını yazanlar zaten hackerlardır. kötü anlamda değil. Hackerlık eşittir korsanlık değildir her zaman. Ortada wine gibi bir emülatör var. Bunun gibi nice çözümler mevcut. Bu insanlar sıradan insanlar değillerdir. Kodlar kötü niyetli kişilere açık da iyi niyetli kişilere kapalı mı? Milyonlarca göz izliyor. Bu gözlerden biri de benim. Kaç tane hata bildirimi yaptım. Bugün gir bak bakalım bir linux ortamındaki hata bildirim sayfalarına yüzbinlerce bildirim mevcut. Windows daki gibi ayda 3-5 açık yamamazlar. Linux ortamında sürekli değişim ve yenilik vardır. Ayrıca hacklemek öyle her babayiğidin harcı değildir. Zaten windows u hackleyenlerin tamamına yakını bilinen açıkların üzerinde işler yaparlar. Neyse bu konuda ne anlatılsa boş ne istiyorsanız onu kullanın.

Dünyada güvenli bir ağ var mı? En iyi niyetli firmanın servislerini bile kullansan sunucuya varırken kaç noktada bilgilerin depolanır biliyor musun? Güvenlik istiyorsan gider kendi altyapını , kendi ağını kurar yüksek güvenlikli algoritmalar kulanarak (piyasadakileri kasdetmiyorum.) şifreler gönderirsin. O bile %100 güvenli değildir. Anlayacağın o ki hangi servisi kulanırsan kullan isteyen senin bilgine ulaşır. Bu sıradan insanlar için hiç kolay olmasa da (şifreliler için) istihbarat kurumları deşifre edebilir..

Google ın günahı gerçekleri dile getirmek olmuş. Zaten tüm e-posta servislerinde iletin (en azından) bilgisayar tarafından okunur. Spam denetimi yaparlar. Google bunu söyledi diye suçlu, diğerleri söylemedi diye masum mu şimdi ? Google hesabın açıkken yapılan izlemeyi diğerleri de yapıyor merak etme. Hangi servisi kullanıyorsan ona devam et. Fakat sakın güvenli diye diğeri tercih sebebin olmasın.

Boşa laf salatası yapmanın alemi yok arkadaslar....Güvenlik ve stabilite istiyorsanız Linux tek çözümü..... Aklı olan zaten Linux kullanıyor bu devirde...

Hala windows kullanmakta ısrar edip sistemlerini virüsler dolduran ahmaklar var mı? yeni zellandada yok anlaşılan...

Devlet kurumlarının linux dağıtımlarına geçmesi doğru olan. Aynen pardus gibi tüm devlet kurumlarımızın ihtiyacı olan ek yazılımların da büyük kısmı zaten açık kaynaklı programlarla karşılanabilir. Geri kalan özel yazılımlar da milli kaynaklarla hazırlanabilir. Fakat ne yazık ki e-devlet projesi ile hayata geçen bir çok kurumda da bilgisayar ortamına geçiş için hazırlanmakta olan ve hazırlanmış program altyapısı windows tabanlı. Linuxa geçiş için bir başka engel şimdiden yaratılmış durumda. Kamu kuruluşlarındaki tüm pclere windows lisansı almak utanç verici bir başka israf. Bir de yapılan iş için hiç geremediği halde yapılan sistem yenilemelerini, her sistem güncellemesinde yeni windows lisansı alınması vs.. Devlette israf uzayıp gider.

Çok pahalı bir sisteminiz olsa ; piyasadaki bütün donanımları gözünüzün önüne getirerek hayal edin.. Ms yerine Linux mu kullanırsınız .. Virüsmüş... açıkmış ...Ev kullanıcıları için her zaman en iyi çözüm MS olacaktır.

Belli lokasyonlarda Microsoft'un Linux karşısında yenilgi alması kaçınılmazdır.Eğer açık kaynak kodlu programlar çeşitlilik ve kalite açıından iyi noktalara gelebilirlerse Linux sıradan kullanıcılar arasında da popüleritesini artırabilir.Şu an için Linux'un önündeki en büyük engel donanım tanımama sorunu ve kaliteli software eksikliğidir.

Sen de yorum yaz