Microsoft: En iyisini biz yaptık!

Bu sözler Microsoft'un tepesindeki isimlerden birine ait. Peki ama MS hangi konuda bu kadar iddialı?

  • M. Oğulcan Gökçe
Microsoft: En iyisini biz yaptık!
Xbox 360 daha karlı

Küresel pazar araştırması, endüstri takibi, veri toplama ve analiz firması NPD, geçtiğimiz ayın en çok satan donanımı olarak Sony PlayStation'ı seçmişti. Ancak firmanın yakın zamanda yaptığı açıklamaya göre Microsoft Xbox 360, %32'lik karlılık oranı ile konsol pazarındaki ekonomik liderliğini halen sürdürüyor.

Bayi ziyaretlerinde bu açıklamaları bir tanıtım fırsatına çeviren
Microsoft ise durumdan memnun. Microsoft sözcüsü David Dennis, kriterin yalnızca satılan ünite sayısı veya oyunlarla sınırlı olmadığına dikkat çekerek; genel bir çerçeveden bakıldığında, tüketici katılımının kendileri için daha kazançlı sonuçları olduğunu belirtiyor. Dennis'in açıklamasına göre Xbox camiası, 404 milyon dolarlık harcama ile en yakın rakipleri olan Sony'ye 100, Nintendo'ya ise 120 milyon dolar fark atmış durumda.

Nereden geliyor bu kadar kar?

Aksesuarlar daha çok kazandırıyor

Aylık ünite veya yazılım satışlarının aksesuvar tüketimine ilişkin
rakamları gölgede bıraktığını belirten Microsoft yetkilileri, NPD'nin hesaplamalarında bu kalemin dikkate alınmadığını hatırlatıyor.

Gerçekten de istatistiklere bakıldığında firmanın, Eylül ayı içerisinde 157 milyon dolarlık ciroyu, yalnızca aksesuar satışlarından elde ettiği görülüyor.

Microsoft'un bu segmentteki fiyat yüksekliğine ilişkin eleştirileri yanıtlayan David Dennis; 'Çünkü ürünlerimiz kaliteli; fiyatların yüksekliğine ilişkin çoğu şikayetin kaynağı, sabit diskler' açıklamasını getirirken, sözlerini pek de istatistiki olarak nitelendirilemeyecek bir yorumla sonlandırıyor: 'Xbox 360 oyunlarının rakiplerininkilerden daha iyi göründüğünü düşünen kullanıcı sayısı, çok fazla!'

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

David Dennis diyosa doğrudur..

Ubuntu 9.10 diyorum başka birşey demiyorum....

adam bi konsol yapıyor kolu bacağı yok.
sonradan paran el verdiği kadar alıp yapıyosun adam haline getiriyosun.
tam işte oldu derken birde bakıyosun 3k.
işte microsft farkı.

e iyi de hani xbox360 türkiyede?

3k bitti, görenler de insanlıktan çıkmış şekilde günde 15-20 saat oynayanlar zaten.
bende wii, ps3 ve xbox 360 var, aralarında online oyunun bile paralı olduğu xbox 360 nedense bana da daha eğlenceli geliyor.

xbox ın tek sorunu tasarımının hatalı olması eğer tasarlanırken içine fanlı soğutma sığacak şekilde tasarlansaydı.Sony'nin Playstation'ı iyi bir darbe alacaktı.Xbox kullanıcılarının en cok korktuğu meşur 3K hatasının nedeni GPU da CPU da pasif soğutma ile soğutulduğundan Gears of War gibi grafik cümbüşü oyunlarda fazla ısınmasından dolayı GPU nun yanmasıdır.Sony nin yaptığı gibi ana kartın altında dev bir fan yerleştirse ısınma sorunu büyük oranda çözülmüş olurdu.Yani demek istediğim Xbox ın 3K sorunu olmasa playstationdan cok daha iyi bir konsol hem fiyatıyla hem görünümüyle hemde diğer avantajlarıyla.

demek ki,
siz konsolla oynarken onlar da sizin bütçenizle oynuyor.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Ubuntu 9.10 diyorum başka birşey demiyorum....
Bugün 11:15
-------------------------------------
xbob 360 la ubuntu arasındada bir bağ kurmuşsunya, seni alkışlamaktan başka bişey gelmez elimden, yuh yani.
sana tavsiyem haberlere yorum yaparken,
mümkünse haberi, omuzlarınızın üzerinde yeralan, adına kafa veya baş dediğimiz bölgenin içinde bulunan ve takriben 1200-1300 gr arasında değişen ağırlıpa sahip olup adına BEYİN dediğimiz organ vasıtasıyla okuyup öyle yorum yapın.
lütfen üzerine oturmak için kullanılan organınızı, haberi okuyup yorumlamak için kullanmayın ;)

Dünyada demekki tam MS'a göre tüketici kitlesi var ki, adamlar iyi kar ediyoruz, diyorlar... Helal olsun adamlara ne diyelim. Bozuk bir alet ürettiler, ama bozukta olsa alıcısı her zaman oluyo, olacakta. Sonuçta MS bu günlere bu sayede geldi. İyide olsa, Kötüde olsa, Yamalıda olsa, Bozukta olsa insanlarda çöpe atılacak para çok anlaşılan.

Ubuntu 9.10 diyorum başka birşey demiyorum....
====================================
x) koptum ya hic güleceğim yoktu kafan iyi galiba:D

yorumlara baktımda...zenginin malı züğürtün çenesini yorarmış...diyorum...

Ubuntu Forever

Sen de yorum yaz