Microsoft hack'lendiğini gizlemiş!

Microsoft'un hack'lenen bazı kullanıcılarından bu durumu gizlediği, Reuters sayesinde ortaya çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft hack'lendiğini kullanıcılardan gizlemiş!

Microsoft'un Hotmail'in Çinli casuslar tarafından yıllarca hack'lendiğini bildiği ancak bunu kullanıcılara söylemediği iddia edildi. Reuters'ın yayınladığı raporun ardından Microsoft, durumun böyle olmadığını ileri süren bir açıklama yaptı.

Reuters'a göre Microsoft, devlet kaynaklı hack girişimlerine yönelik ilkelerini değiştirdiğini doğruladı. Siteye göre firma, Çinli yetkililerin birkaç sene önce binin üzerinde Hotmail eposta hesabına giriş yaptığını ve Çin'in Tibet ve Uygur bölgelerini hedef aldığını biliyordu ancak bunu kurbanlara açıklamadı. Bu yüzden hacker'lar, kurbanlardan bilgi almaya devam ettiler. Eski Microsoft çalışanlara göre firma, olay sonrasında hack'lenen kullanıcılardan parolalarını sıfırlamalarını istemiş ve tam bir açıklama yapmamıştı.

Reuters'ın açıklama taleplerinin karşısında Microsoft, Çarşamba günü ilkesini değiştireceğini ve gelecekte devlet kaynaklı bir hack girişiminden şüphelendiklerinde müşterilerine haber vereceklerini söyledi.

Facebook ve Yahoo, yakın bir geçmişte bu tür devlet tabanlı saldırılarla ilgili ilkelerini düzenleyerek kullanıcılarını böyle durumlardan haberdar edeceklerini söylediler. Benzer şekilde Google, 2012'den beri böyle bir ilkeye sahip. Microsoft'un baskıya uğrayana kadar ilkesini değiştirmemiş olması ise üzücü bir durum.

Reuters'ın yazısının üzerine Microsoft'tan gelen bir açıklamada saldırıların tek bir ülkeden gelmediğini, saldırılarla ilgili birden fazla faktörün ele alındığı söylendi. Firma, müşterilerinin güvenliğini parolalarını sıfırlamaya zorlayarak sağladığını da sözlerine ekledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

ms bu hep zarar hep zarar...

@subita hemen bir çamur bir çirkeflik , firmayı bilmesek köşe başı formatcısı sanıcaz

@03 Ocak 2016 13:02 bak hemen itiraf geldi... her köşe başında formatçı yok mu sanki...

hack???? ne gerek varki... zaten izliyorlar.... bu arada whatsapp, viber, hotmail, gmail, twitter, facebook gibi "güvenli bağlantı" sunan (güya?!!!) populer uygulamaların "güvenli bağlantılarını" izleyebilmek için hükümetimiz italyan hacker şirketinden yazılım satın aldığını da unutmayalım...

şaka gibi ya ne olup bittiğinden haberimiz yok yeter ki microsoft para kazansın parasoft

Chip! Yukarıda adı geçen o firmaların istisnasız hepsi hergün hack'lenmektedir! İsterlerse, dünyadaki hack olaylarının tamamını sadece bir düzenleme ile bitirebilirler ama bazılarının işine böyle gelmektedir ve böyle de devam edecektir. Aramızda kalsın!:)...

@cleverman Kalmasın kardeş kanıtla sen. Ortaya bilge adam gibi çıkıp bir şeyler diyorsun(anlamsızca şeyler) sonrada ben süperim yeah triplerindesin. Bi bitmediniz şu Dünya'da!!!

Özrü kabahatinden büyük... Yok olmanı sabırsızlıkla bekliyoruz microfost...

Kol kırılır yen içinde kalır diye düşünmüşlerdir. Bazı şeyler sırdır, faş edilmez. Şirketlerde insanlarda sırrı ile yaşar. Unutmamalı ki iki kişinin bildiği şey sır değildir.

@03 Ocak 2016 18:29 eğer bizim güvenliğimizi ihlal ediyorsa bunu yapmaya hakkı yok!

@05 Ocak 2016 05:44 İstanbul'da sokakta caddede 5 adım atacak yüreğin varsa İnternette de korkusuzca sörf yapacak cesaretin var demektir. Dışarıya çıkmak, soluk almak su içmek ,yemek yemek bile rizikolu, hayat bu hiçbir şey ve yerde %100 güvenlik yoktur. Microsoft bilerek kimsenin güvenliğini riske atmaz, bazıları çok abartıyor, nihayetinde bu işten para kazanıyor. Ben MS'e güveniyorum ama önlemimi de kendi çapımda alıyorum. Galiba en ideali de bu kimseye güvenmemek ve kuşkucu olmak!

şaşıran? [20 karakter zorunluluğuna selamlar]

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play