Microsoft hakkında bu tabloyu çizdi ama...

Microsoft için büyük bir felaket tablosu çizen bu "uzman", bazı detayları atlıyor gibi...

Microsoft batıyor diyen analist doğru mu söylüyor?
Adam Hartung

Microsoft ve Windows 8 hakkında karamsar bir tablo çizen bir analistin düşünceleri, verdiği hatalı bilgiler nedeniyle tepki çekti.

Danışmanlık firması Spark Partners'ten analist Adam Hartung'un Forbes'teki köşesinde kaleme aldığı yazıda Microsoft hisselerine sahip olanların onu hemen satmalarını öneriyor. PC satışları 2012'nin son çeyreğinden bu yana düşüşte olduğunu vurgulayan Hartung, bir noktayı kaçırıyor: Windows 8'li dokunmatik notebook ve tabletlerin satışlarında stokların tükenmiş olmasının da etkisi var. Bunun yanında PC üreticileri, beklentilerine yakın bir PC satışı yaptıklarını söylüyorlar.

Windows XP'nin hala yüzde 40 pazar payına sahip olduğunu söyleyen Hartung, XP'nin kullanım oranının hızla düştüğü gerçeğini de farkında değil gibi görünüyor. Üstelik Microsoft, geçtiğimiz günlerde 60 milyon Windows 8 lisansı sattıklarını açıklamıştı.

Hartung, Microsoft'un üç sene içinde takım çalışanlarının yüzde 60'ını çıkaracağını, Xbox'u da içeren eğlence bölümünü satacağını iddia ediyor.

Microsoft en muhteşem günlerini belki yaşamıyor ancak Hartung'un çizdiği felaket tablosunu kanıtlayacak herhangi bir belirti de yok. Şirketin şu anki durumu, birkaç gün sonra açıklanacak 2012 finansal raporu ile açığa çıkmış olacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Bu nasıl bir analist anlayamadım..

Microsoft avukatı mısınız

bu yazı ıcın bıryerlerden talımat almıs olmalı

29 liraya Windows, 79 liraya Windows dağıttılar. %40 xp de hiçte az sayılmaz. Adamı bilgisiz diye ayar vermeye çalışılmış ama haksız değil. Microsoft eski sistemle sürdürmez. Devir değişiyor. Rakipler eski rakipler gibi değil. Donanım ve yazılım olarak çok farklı bir rakip var karşılarında. Pc kullanımı giderek azalıyor.

@27 Oca 2013 23:19 al bi analist daha çıktı...

@27 Oca 2013 23:19 haklısınız ancak Microsoft zaten bu yüzden mobil sektörüne ve tablet sektörüne giriş yaptı. üstelik dünyanın sayılı donanım üreticilerinden olan DELL'in satınalınmasıda an meselesi. asıl önemli olan ise sunucu ve ofis uygulamalarından olan gelirler Microsoftun toplam gelirleri içinde %70'i buluyor yani windowstan sağladığı gelir sadece%30 GEREKLİ BİLGİLERE İNTERNET ÜZERİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ

@27 Oca 2013 23:19 adam aynştayn modda beyler :)

amma sıkmış la şu an amerika ve avustralya'da xbox platformu playstation'a göre çok daha fazla rağbet görüyor adamlar neden satsın altın yumurtlayan tavuğu.

Mali yıl raporunu açıkladı microsoft. Uyuyorsunuz. 22 milyar dolarcık. Bunun 6-7 milyar doları net kar. Kaldı ki mobil piyasada da yükselişte microsoft. Belki çok istediği yere gelemez 3 yılda ama masaüstü piyasasında kaybettiklerini yerine koyar. Bu yıl; office 2013, surface, yeni xbox ve devam eden windows8 satışlarından parayı kaldıracak, öbür sene windows9 gelecek, yani görünürde microsoftun 2 yıl sağlam gelir kaynakları var, 3 yıl hiç yeni bir şey çıkarmasa bile çok az geriler. Microsoft için ters giden fazla bir şey yok. Satmayın hisseleri bu adam alacak. :)

Microsoftun windowsu ile google ın androidi aynı yerde diyebiliriz sebep ne diyecek olursanız uygulama olayı iki sisteminde tercih sebebi uygulama sayısı (özellikle ücretsiz) ayrıca Mac PC ler ile windows pclerin arasındaki fiyat farkıda cabası. Onun dışında stabilite falan hikaye apple mac book pro kullanan biri olarak makinayı biraz sıkıştırınca (servisler vs. çalıştıran uygulamalar kurunca) oda donuyor oda çöküyor. Microsoft kolay kolay batmaz...

@28 Oca 2013 01:17 hayatında mac kullanmamış birinin kullanmış gibi yaparak kendi kendini tatmin etmesi diye buna denir :)

Microsoft çoktan battı haberleri yok

Microsoft'un geliri ofice den demişsiniz de bu devirde ofice giderek sıradanlaşıyor. Yani hemen her firma ofice benzeri uygulama yazabiliyor; ücretsiz dağıtabiliyor. Firmalar bir anda ofis almaya gerek kalmadığını düşünürse, Windows kullanmanın da artık zorunlu olmadığını düşünürse Microsoft kimi uyutup parasını alacak. Artık önüne gelen işletim sistemi yazıyor. Firmaların bilgisayarlardan beklediği veya ofis den beklediği şeyler aşırı fazla değil. Çok daha basit bir office firmaların %80 inin işini görebilecek durumda. Bu durumda gelecek Microsoft için çokta parlak değil. Mutlaka söz sahibi olacak ama bundan 5 yıl öncesi kadar olmayacak. 5 yıl sonra Microsoft hisseleri elinizde patlar diyen adama ayar vermeye çalışıyorduk meğer adam bize ayarı vermiş biz anlamamışız diyeceksiniz.

@28 Oca 2013 10:02 nerde bu ofisler yada yeni işletim sistemleri. piyasaya çıktıkları doğru . kabul ediyorum ama kullananı bugüne kadar görmedim. yılların microsoft office uygulamaları bile hala güvenlik açıkları verirken ve bunlar için yamalar yayınlanırken hiçbir ciddi kurum mali tablosunu butür ücretsiz yada açık kaynak yazılımlara emanet etmiyor. nekadar eleştiri olsada microsoftun rakibi yok şuanda. ayrıca sevgili arkadaşım ben 2002 yılnda çok önemli bir bilişim dergisinde yine aynı safsatayı okumuştum. xp ile windows devri kapandı diye, ama xp microsoftun altın yumurtlayan tavuğu olmuştu

Windows 8 piyasada görücüye çıkan her yeni yazılım gibi tepkiler çekti. İnsanların alışkanlıklarını, eğilimlerini, değiştirmeleri bir hayli zaman alacaktır. Windows 7 den sonra Win 8 büyük pazar payına ancak satılacak yeni PC lerle ulaşacaktır. Win 7 tıpkı XP gibi 10 yıl daha piyasada tutunmayı başaracaktır. Win 8 in satış raklamları parlak gözükmesede istikrarlı bir şekilde piyasaya zamanla hakim olacaktır. Elbette Microsoft satıcı olarak malım kötü demeyecek, satış rakamlarını hem imaj hem Borsa spekülatörleri ve tahvilciler için biraz manipule edecektir. Kimseye dürüstlük borcumu var? Kapitalist sistemde dürüst Firma olamaz, karını yüksek gösterip Borsayı manipule eder, aynı zamanda Maliyeye karını az gösterip vergiden kaçar, üstelik Çalışanlarına az ücret zammı vermek içinde bu durum işine gelecektir. Kim ne derse desin Win 8 ile verilen satış rakamları Sütçü hesabıdır, kesinlikle doğru rakama ulaşmak mümkün değildir. Bu konuda ahkam kesenler hipotez ile Microsoftan kötü imaj baskısı yaratma kuşkusu ile maddi gelir elde etmek isteyen finans kuruluşu ve onun payendeleridir. Hatırlayın Ülkelere finansal yatırım için Kredibilite notu veren şirketler Ülkemizede geçenlerde aynı oyunu oynamadılar mı? Yunanistan'a artı iyi not bize eksi not, kargalar güler bu duruma. Microsoft insanlar varoldukça yaşayacak, karına kar katacaktır.

@28 Oca 2013 12:48 yorumunuzun tamamına katılıyorum

microsoft batmaz sebebi şu yeni dünyada herşey karmaşıklık sunuyor microsoft milenyumun köklü bir markası yani işin başındada vardı sonundada muhtemelen var olacak ürettiği şeyler az buz bir şey değil windowstan vaz geçme olayı bir yalan kernel aynı isim farklı deniliyorsa aldatmaya devam demektir

Microsoft değişiyor, cesur adımlar atıyor. Açıkçası bu kadar büyük şirketler bu kadar ani dönüşümlerden kaciyorlar fakat Microsoft'u kutlamak gerek çok gözü kara ve cesur. Her alanda geçiş yaptığı modern arayuz, görsellik ve logolar çok iddialı ve başarılı.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir