Microsoft, IE için ikinci bir şans istiyor!

Microsoft, "kötü tarayıcı" damgasından kurtaramadığı Internet Explorer için bir şans daha istiyor!

Microsoft, IE için ikinci bir şans istiyor!

Microsoft, piyasada lider olduğu dönemde Internet Explorer hakkındaki eleştirileri ve tehditleri yeterince dikkate almayınca IE'den kopan çok sayıda kullanıcı Chrome ve Firefox gibi tarayıcılara kaçtılar. Microsoft, kullanıcıların IE'den vazgeçebileceğini anlayıp önlem almaya başladığında ise çok geç kalmıştı ve bir zamanlar tarayıcıların kralı olan Internet Explorer artık çoğu insanın kullanmak istemediği, ağır, yavaş, sorunlu, açıklarla dolu bir yazılım olarak damgalandı.

Microsoft, şimdi bu hatasını düzeltip Internet Explorer'ı baştan yaratıyor ve Internet Explorer geliştirme ekibi, Reddit sitesindeki bir "bana her şeyi sorabilirsin" sohbetine katılarak, kullanıcıları yeniden Internet Explorer kullanmaya ikna etmeye çalıştı.

Ekibin verdiği bilgilere göre, Microsoft IE12'yi çok yakında piyasaya sürecek ve yeni tarayıcı, yıllardır IE'nin üzerine yapışmış olan kötü şöhreti silip atacak. Sohbetin en dramatik kısmı ise, bir geliştiricinin "çoğumuz farkındayız ki, insanlar IE'yi sadece Windows'u ilk kez kurdukları sırada, diğer tarayıcıları indirmek için kullanıyor ve bir daha da açmıyor," itirafını yapması oldu. IE geliştirme ekibi, IE tarayıcısı hakkındaki ön yargıyı kırmanın en zor iş olduğunu da vurguladılar.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

IE11 baya iyiydi düzeltiyorlarsa IE12 çok iyi olabilir sabırsızım :)

ie benchmarklarda diğer tarayıcıları geçtiği zaman

ie, firefox, chrome 3' üde kurulu fakat %98 Explorer kullanıyorum yavaşlık denecek olursa farenin klik sesini duyduğum anda sayfa açılmış oluyor. chrome var yavaş maalesef kim hızlı diyorsa yanılıyor. firefox daha hızlı ve stabil. chrome' un tükettiği kaynak ile 25 sekme açıyorum ancak o kadar tüketiyor Explorer. Windows 8.1 yüklü ssd disk var 120 lik yetiyor. mekanik disk varken de fena değildi gayet stabildi Explorer. antivirüs olarak kaspersky püre yüklü vaziyette ayrıca.

2 yıl öncesine kadar sıkı bir firefox kullanıcısıydım. Win8 ile beraber firefox biraz yavaşladığı için tekrar ie kullanmaya başladım. Eğer yeni ie yi hiç denemeseydim hala firefox ile devam ediyor olurdum. Kısaca insanlar bir şeyden memnunken alternatif aramazlar. Eğer chrome ve firefox ta ciddi hatalar çıkarsa o zaman ie nin yeni hali fark edilebilir.

chrome ve mozilla gibi eklenti desteği verirse ve tüm işletim sistemlerinde internet explorerın en son sürümü yüklenebilirse kullanılabilir

İe 11 i kullanıyorum gayet memnunum eski surumlerinden katkat iyi

Görünümünü değiştirmezlerse ve özelleştirmeye izin vermezlerse yine kimse kullanmaz!

Teşhis var ama ilaç yok...İE için site tasarlamak tam bir eziyet...bir siteyi tasarlarken chrom'da firefoxta operada aynı gözüken şey internet explorerda karmaşıklaşıp saçmalaşabilir..

@21 Ağu 2014 22:34 Artık bu farkların kalmadığını bilmiyorsan arkadaş hiç tasarlama daha iyi olur senin için.

Microsoft IE yi kendi işletim sistemini sattırmak için kullanıyordu. IE9 win7 , IE10-11 win 8 den aşağısı için gelmeyince, IEnin yüzüne bakan zaten olamazdı. Eee burnu havada olanın da elbet burnunu sürten çıkar. Forever Firefox....

Denenmişler Denenmez!

kötü tarayıcımı? IE 11 Windows 8 ile en iyi çalışan tek tarayıcı şu anda :) altı senelik laptopumda bile diğerlerinden (chrome firefox opera) daha iyi performans veriyor.

@21 Ağu 2014 22:59 hadi ya. en iyi çalışan tek tarayıcıymış. en iyi çalışan iki adet tarayıcı olabileceğini düşünmüştüm ben de.

ikinci şansı haketmiyor ki... internet explorer kullanan cahildir...

@21 Ağu 2014 22:59 Cahillik budur.

@21 Ağu 2014 22:59 ... buyurdu, efendimiz.

@21 Ağu 2014 22:59 Ooo aramızda kimler varmış. Hoşgeldiniz İlber bey...

insanın kendisini bilmesi güzel :D .... ne kadar da geç olsa

Güzel olmuş

22.59 cahil olan kendini bir şey sanıp başkalarını cahil görmektedir, yaşın kadar bilgisayar geçmişleri olan insanlara karşı biraz saygılı olmak seni şimdi olduğundan daha dolu gösterecektir inan bana , ie ye gelince nedense ie 11 den sonra chrome ile mozilla kullanmaz oldum sadece bazı eski uygulamalarımı eklenti olarak yenisiyle güncelle deyince işimi bitirinceye kadar mozilla kullanıyorum sonra tekrar siliyorum , kimse çirkefleşip saçma sapan yorum yazmasın biraz edebi de öğrenin flappy bird bildiğinizden daha azı size yetecektir..

ie 12 yi bekliyroum chrome dan artık hayır yok yavaşladı 35 deki hız 36 da artık yok kullananlar bilir birde ie 12 win 7 yede gelirse fena olmaz yani

O kadar ovduler IE11'i, yok soyle super yok boyle harika... Fos... Hala takiliyor, Flash cokuyor, 8-9 sekme actiginda kilitleniyor.. ama firefox oyle degil arkadasim 20 sekme ac 5 tane flash player calissin yine sorunsuz calisiyor, simdi bir kac super bilgisayar uzmani bilgisayarimin eskiligini falan zirvalayacak, onlara sunu soruyorum ayni sistemde FF takilmiyor da neden IE cokup duruyor?

@22 Ağu 2014 02:21 o senin şapşallığındandır be gülüm takma kafana :)

çok geç microsoftcum. önce doğru düzgün kullanışlı bir kullanıcı arayüzü tasarla.

İe 11 iyi değil hala chrome açtığı siteleri açmıyor

Hala ie 12 nin Windows 7 geleceğine inanan insanlar var.

Valla ne varsa sistemle beraber gelen yazılımlarda vardır diyemiyorum. Sistemle gelen yazılımlar hep basit olur... Biraz geç olmuş evet ..

Chrome da artik ram abanir oldu ie12 denemek isterim.

IE bitirilmeli sonsuza kadar kaldırılmalı yeni yapacaklarına eskilere güncelleme getirsin MS hatadır bilişim alemi için lanet olsun bunlara

Bu yazıları okumasam ie nin ne olduğundan haberim olmayacak...meğer en kötü tarayıcıyı kullanıyormuşum haberim yok. Chorome ve firefox zaten yüklü, onları kullanmak hiç aklıma gelmiyor. İe gayet iyi ve hızlı. Bana ie güzel geliyor.

İe olmasa bu ıvır zıvır chrome'la falan uğraşılır mı...üstelik ben istemesem de bazen başka program indirirken o da araya karışıp iniyor. Kıromun indirme rakamlarının en az yarısı bu şekilde yanlışlıkla indirilenler bence. Üstelik Google'ın bilgilerimizi çalması da cabası. Senede bir işe yaramayan eklentileri de başka bir bela. Hele İE 11'in yanında diğerlerinin ne şansı var ki...eski bir yörük ata sözü der ki; " elek, elek, eski elek, yenisi ya sık olur ya seyrek" :)

ie11 denemeyen kötü,yavaş,sorunlu diye yorum yapmasın bence

@23 Ağu 2014 11:13 MS teknisyeni hemen internet explorer denen saçmalığı savunmak için yorum yazmış... yuh...

@23 Ağu 2014 19:46 İe 11 Harika Katılıyorum

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir