Microsoft Intel'den Havok'u satın aldı

Microsoft, bir süredir Intel bünyesinde yer alan önemli bir şirketi satın aldı!

Microsoft Intel'den Havok'u satın aldı

İrlanda merkezli Havok isimli teknoloji firması, yazılım devi Microsoft tarafından satın alındı. Şirket tarafından geliştirilen bir fizik motoru olan "Havok Physics" bilgisayar ve video oyunları için cisimlere fizik tabanlı 3 boyut özelliği kazandırmak amacıyla kullanılıyor.

Intel'in 2007 yılında 110 milyon dolar ödeyerek bünyesine kattığı Havok artık Microsoft çatısı altında yer alan DirectX 12, Visual Studio ve Microsoft Azure geliştirici araçları arasına katılacak.

Microsoft, Havok'un geliştirdiği fizik teknolojilerini kullanan son 15 yılın önemli oyunları Halo, Assassin's Creed, Call of Duty, Destiny, Elder Scrolls ve daha fazlası gibi iş ortakları için lisanslamaya devam etmeyi planlıyor.

Şirketin bu önemli yatırımı ile ilgili herhangi bir fiyat açıklanmış değil. Ayrıca şimdilik bu satın alma hamlesinin Xbox One için nasıl bir etkiye sahip olacağını da söylemek zor. Ancak lisanslama olanağının Redmond merkezli teknoloji devine hatırı sayılır bir nakit akışı sağlayacağı kesin.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Sağ cebinden,sol cebe para göndermiş....

"Microsoft`tan dev satın alma!" olur microsoft`tan dev satın almam! :)

Şu bulut tabanlı fizik ile Xbox one ın oyun performansını artıracağız falan filan diyorlardı. Sanırım bu hamle onun için.

Microsoft da başladı satın almaya ikide bir şirket satın alıp duruyor.

Bilimde ve teknikte ilerleyen toplumlar her zaman dünyaya hakim oldu... Bu gün intel ve Microsoft olmadan hiç bir şey yapamaz haldeyiz... Tüm cihazlar ya Windows yada İOS tabanlı.. Mesai yapmak için çalışmıyorlar... gereksiz konulara takılmıyorlar... her gün bir ilerleme kaydediyorlar... bizde ise müdürünüzü görüpde ayağa kalkmaman işinden olma sebebin olabiliyor..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir