Microsoft interneti karıştırdı...

Daha önce Google'ın başına gelenler bu kez MS'i vurdu: Yazılım devi interneti nasıl karıştırdı?

Google'ın bir süre önce tüm siteleri "zararlı site" ilan etmesi uzun süre tartışılmıştı. Benzer bir durum, daha küçük çaplı da olsa, bu kez Microsoft'un başını ağrıttı. İngiltere'deki sitelerin büyük bir kısmı Microsoft'un anti-phishing teknolojisine takılarak zararlı site zannedildi.

Microsoft'un Internet Explorer 7 ve 8 sürümlerine koyduğu SmartScreen Filter, geçtiğimiz gece saatlerinde gerçekleşen hatalı bir kural değişikliği sonucunda alan adı uk.com olan siteleri engelledi.

Bu durum İngiliz servis sağlayıcılar için büyük bir sorun yarattı. Çağrı merkezleri yağan kullanıcı telefonlarıyla başa çıkamadı.

Sorun ancak İngiliz teknoloji basınının yaptığı testlerde ortaya çıktı ve Microsoft yapılan başvuruları kaydetti. Meselenin incelendiği cevabını veren Microsoft, daha sonra uk.com alan adlarını satan CentralNic'e sorunun iki saat içerisinde çözüleceği sözünü verdi.

CentralNic yetkilileri ise durumun sebebinden haberdar edildiklerini ve problemin muhtemelen bu alan adını taşıyan bir sitenin güvensiz olarak rapor edilmesinden kaynaklandığını belirttiler. Bir ya da birkaç şikayet sonrasında muhtemelen yanlışlıkla aynı alan adını taşıyan bütün siteler kara listeye eklendi.

Şimdi İngiliz sitelerinin sahipleri daha fazla bilgi bağlantısından sitelerinin güvenli olduğuna dair Microsoft'a rapor yolluyorlar.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

:D Bravo :)) Microsoft yapmsı gene yapıcagını

katılıyorum microsoft u tebrik etmek lazım

Bu demek oluyor ki SmartScreen Filtresi boş boş durmuyor çalışıyor :D

olur böyle şeyler.Microsoft mu? Evet olur olur muhakkak olur.

acaba işletim sistemimiz açık kaynak kodlu olsaydı bu şikayeti kime yapacaktık ta bize " 2 saat sonra herşey düzelecek " sözünü verecekti ?

hemde bu kadar büyük çaplı bir operasyon için...!!!

görün apple ve linux çular

Google yaptı aynısını (hatta daha büyüğünü),kimsenin sesi çıkmadı.MS İngiltere çapında bir hata yaptı,bakıyorum biz buradan kızmaya kalkıyoruz.Nedir bu milletteki MS kini.Ms olmasaydı OS'ler bu kadar ilerleyecek miydi aceba? Kaçımız pc kullanımını MS ile öğrendik?Hemen hepimiz heralde.

firefox ile internete girince tarkan.com u zararlı görüyo google. Bu ne şimdi. Sayfada sadece bi flash dosyası var. Başka da bişey yok. Sağolsun Internet Explorer var. O gerekli olan yerlere müdahale ediyor.

tarkan.com da zararlı içerik olarak görüyorsa bu adamların suçumu hem sen o flash dosyasında zararlı yazılım olmadığından emin misinde bu kadar net bir şekilde koskoca firmayı suçluyorsun? Bırakın adamlar işlerini yapsınlar tamam hata olabilir, yanlışlıklık olabilir ayrı konu ama adamın söylediklerine bakılacak olursa 1 hata da tüm firmayı idam etmeli.

edipciftci yazmış:
acaba işletim sistemimiz açık kaynak kodlu olsaydı bu şikayeti kime yapacaktık ta bize " 2 saat sonra herşey düzelecek " sözünü verecekti ?

hemde bu kadar büyük çaplı bir operasyon için...!!!

görün apple ve linux çular

---------------------------------------------------------------------

o zaman internet explorer olmazdı ki gülüm

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir