Microsoft: "iPhone'u bilerek yavaşlatıyorlar"

MS, Apple'ın, yeni modelleri satmak için eski iPhone'larla ilgili kötü bir oyun oynadığını söylüyor!

Business Insider'ın haberine göre, geçtiğimiz hafta yapılan Mobil Dünya Kongresi'ne katılan Microsoft'un yeni mobil şefi Terry Myerson, Apple'ın bilerek eski iPhone'ları kullanılamaz duruma getirdiğini iddia etti. Bu iddia, Windows telefonlara, Apple'ın iPhone'lara uyguladığı gibi bir güncelleme sistemi getirip getirmeyeceği ile ilgili bir sorudan sonra ortaya atıldı.

Terry Myerson soruya tam olarak bir yanıt vermezken, Apple'a sıkı bir biçimde yüklendi: "Bence Apple, her ne kadar iOS5'i iPhone 3G için indirebilseniz de, eski modellerini kullanılabilir cihazlar olmaktan çıkarıyor. iOS 5'i iPhone 3G'ye kurabilirsiniz ama alacağınız performans sizi çileden çıkartıyor. Yeni donanımı sattırmak için çok güzel strateji. Bu işletim sistemini kur, donanımın kullanılamayacak derecede yavaşlasın, sonra bunu hissettiğinde git ve üst modeli al... İstatistiklere göre konuşursak, Android telefonlar hiç güncellenmiyor. Büyük hatalara sahipler ve bu hatalar yamanmıyor bile. Bu istatistiki olarak önümüzde..."

Peki Myerson iddialarında ne kadar haklı? Haberimizin ikinci sayfasında...

Apple yetersiz donanıma yeni yazılım mı yükletiyor

Her ne kadar soruyu soran özellikle bastırsa da, Myerson güncelleme konusunda ser verip sır vermedi. Sadece Windows Phone'un bundan sonraki kod adı "Apollo" olan sürümünün mevcut Windows Phone uygulamalarıyla çalışabileceğini belirtti. Özellikle Windows 8'in çıkışıyla Windows Phone uygulamalarının ve uyumluluk sorunlarının olup olmayacağı merak konusu.

Bazıları karşı çıkacak olsa da, iOS 5 ile iPhone 3G ve 3GS cihazlarında takılmalar ortaya çıkıyor ve pek çok kullanıcı bu durumdan şikayetçi. Myerson'un iddiası da bu durumdan yola çıkıyor... Ona göre yeni işletim sistemleriyle eski modellerin yavaşlaması özellikle yapılmış gibi görünüyor; bu cihazların donanımlarının yetmeyeceği bilinirek iOS 5 güncellemesi almasına izin veriliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Bi bakıma dogru ama cuvaldızı birde kendine batırmayı bileceksin

Alıntı:
""Microsoft: "iPhone'u bilerek yavaşlatıyorlar"""

E tabi, kendileri bi hayli tecrübeli bu konuda. Linux micro nun tekelciliğine karşı çıkmadı mı. Linux cular xp ajandır ve kötüdür dediler, micro hemen savundu, en güvenlisi bu, en hızlısı bu diye. win7 çıkınca micro kendisi demedi mi xp kötüdür, eskidir, kullanmayın, 7 alın diye. win8 çıkınca 7 birden kötü oluverecek, hemde micro kendi ağzıyla söylüyecek.

apple kimseyi zorlamıyor güncellemeler için isteğe bağlı birşey.. isteyen eski cihazını günceller istemeyen güncellemez..

Vay Bee Neler Dönüyor ...

mikisoft ağlama lütfen çalış seninde olsun canım....

Adam yüzde yüz haklı...

Her yeni cikan iPhone modeli satin alan biri olarak microsoft'a %100 katiliyorum

bide eleştiriyorlar.hepsi birbirinin aynı.

nokia mu basaaarili sanki android telefona laf atiyor noki ayi alan yokki bos konusuyorlar

Kockaca ms iphone 3g de ios 5 calistigini soyleyip yuklenmis kendini hakli zannederek ama maalesef iphone 3g icin son versiyon ios 4.2.1 ondan sonra 5 guncelleme daha cikti ustelik apple yavaslamamasi icin iphone 3g de 4.2.1 in bile butun ozelliklerini etkinlestirmedi ornegin gamecenter

bu demek oluyor ki windows phone almayın çünkü biz eski modellere güncelleme çıkartmayacağız.

Apple'ın pazarlama stratejisi bu zaten :)

Tecrübeli bir apple kullanıcısı olarak şunu belirteyim öncelikle;
ios5 iphone 3G için değil. Yani yasal olarak hiç bir zaman 3G'ye ios5 yazılımı desteği vermedi. En son 4.2.1 de kaldı.
ios5 iphone 3GS'ye destek verdi. Tam aksine ios5'de performans artışı oldu. Özellikle oyunlarda. Ayrıca 3GS nin 2009 model bir telefon olduğunu düşünürsek verdiği desteğinde ne kadar iyi olduğunu söyleyebiliriz. Donanım olarak yetersiz kaldığını düşündüğü cihaza zaten güncelleme desteğini kesiyor, ama en az 3YIL destek veriyor. Normal kullanımda pil performansı ios5 ile arttı ancak uygulama bazlı kullanımlarda performans artışından kaynaklı pil %3-5 çabuk tükeniyor. Buda birbirini dengeliyor.

windows phone virüs sorunu ? ios virüs bulaşmaz daha hızlı neden 500 bin app store var windows phone 5 bin uygulama peh

adam haklı beyler.

Kesinlikle katilacak bir yorum degil. Apple guncellemeleri hangi urunlerine yuklenecegi konusunda acik ve net olarak bilgi veriyor. Donanim olarak guncellemenin olamayacagi urunlere istense bile yukleme yapilamiyor. Microsoft sadece suyu bulandiriyor

Bende şu an hala pentium 4 ve Windows Me kullanıyorum. Windows 7 yüklersem gayet hızlı çalışacağı anlamına mı geliyor?

ben`de pentium 4 var ve win 7 ultimate kurmustum ve ucmasada calisiyordu biraz ram takviyesiyle.

Apple fanboyları işte acı gerçekler sizi çok güzel yoluyorlar ama ruhunuz duymuyor...

Windows 7 en dandik konfigürasyonlu makine de bile 10 numara çalışıyor. Kimse MS u bu konuda suçlamasın. Adamlar En son işletim sistemi sundu diye gidip son teknoloji PC toplamanızı beklemiyor. Bu konuda haklı olabilir. Bugün iphone 3GS hala yeterli ve iyi makina 4 ve 4S i baz alırsak.
Gereksiz güncellemelerle yavaşlatmaya gerek yok.

nokia laf atanlar nokia windows mobile 7.5 kullanmışlar mı merak ediyorum ama Bu sefer nokia başarmış + başarılı

adam güncelleme çıkarıyor ve de yuklemeye izin veriyor
benim windows 6,1 telefonum vardı telefonu aldıktan kısabir sure sonra 6,5 çıktı peki benim bu telefona windows 6,5 yuklenince çok mu yavaşlıyacak tı da ondan mı windows desteğini kesti,
lg gm 735 den çok daha dandik tel lere kuruluyordu 6,5 ama 6,1 in 6,5e yukselmesin geçtim telefona tek bir guncelleme bile çıkartmadılar ben de en son telefonu yere fırlattım uzerinde zıpladım

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play