Microsoft, kendi cebini yapıyor olabilir mi?

Microsoft, Nokia ve Samsung gibi ortaklarını sırtından bıçaklayıp bunu yapar mı?

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft, kendi cebini yapıyor olabilir mi?

Çinli bir haber sitesine göre Windows Phone 8 ile büyük oynamaya hazırlanan Microsoft, kendi telefonunu yapmak için bu senenin başından beri çalışıyor.

China Times'ın iddiasına göre Microsoft, Çin'deki üretim ortaklarıyla yaklaşık 4 aydır beraber çalışıyor. Raporun diğer bir iddiası ise, Microsoft'un telefon tasarımını ve üretimini "başkalarının eline bırakmak istememesi". Siteye göre Microsoft'un bundaki amacı, "madde seçiminde, tasarımda, hizmetlerde, yazılım ve donanım bütünleşmesinde denetim sahibi olmak".

Bir Microsoft yetkilisi, bu iddiaların doğru olup olmadığı konusunda yöneltilen bir soruya ise şu cevabı verdi: "Donanım ortaklarımıza büyük bir inancımız var ve Windows Phone 8'i onlarla beraber piyasaya getirmeye odaklanıyoruz." Şirketin bu açıklaması, iddiaları tam anlamıyla çürütmese de en azından kısa bir süre içerisinde Microsoft markasını taşıyan bir cep görmeyeceğimizi onaylar gibi.

Geçtiğimiz ayın başlarında bir hız testinin kayıtlarında ortaya çıkan "Microsoft Surface Phone", şirket tarafından yalanlanmış, bir yetkili Microsoft'un "kendi cebini piyasaya sürmeyeceğini" söylemişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Bu işi Apple dışında hiç bir şirket doğru düzgün yapamıyor maalesef. Bence Microsoft bu yolda işini burnunu sokmamalı. Keşke her şirket Apple kadar başarıllı olabilse. not: Apple fanı değilim.

hiç bulaşma

şuan microsoft cephesinden beklediğim tek ürün surface phone dur çıkmasını canı gönülden istiyorum

yapar , yani özetle apple ın yaptıgını yapacaklar . herşey stabil ve kararlı olacak mantıklı .

Microsoft eğer kendi telefonunu kendi çıkartırsa haklı çünkü nokia zaten vasat pek yenilikçi birşey ortaya koyamıyor(daha yüksek megapixelli kameralar dışında) donanımıyla bir galaxy s3 rakibi olabilecek windows phone 8 telefon yapamaz diğer yandan windows phone 8 telefon yapacağını açıklayıp vazgeçen markalar var iş bir tek samsung'a kalıyor oda tek markayla olacak iş değil bu durumda microsoft kendi telefonunu kendi yapmalı bence windows phone 8 harcanacak platform değil.

androide 4 çekirdek koyan somsung wp8 e neden koymuyor diye hiç sordunuz mu. çünki geerk yok 2 çekirdekli wp8 4 çekirdekli androidden daha hızlı ve stabilde ondan.

Bence gayet iyi bir fikir ama yapacagı telefon nasıl olacak????

Nokia ile anlaşmaları var.Belki google ile samsung telefonu nexus gibi olur ;) ;)

saçmalamayın arkadaşlar.. microsoftun bu saatten sonra oturup telefon fabrikası kuracak hali yok... tabiki samsung la nokiaya ya telefonu yaptırtıp markasına microsoftu bastırtacak hepsi bu (dizayn ve iç özellikleri tabiki microsoft belirleyecektir)..

haha apple başarısımı :) özellikle kazıklama konusunda çok başarılı bir şirket apple.

mikisotf ilk önce şu 8 i çıkar bakalım ne yaptın görelim dimi ama...

MS'in Windows Phone 8 için kendi donannımını üreteceğini düşünmüyorum. Diğer donanım şirketleriyle iş birliği yapıp kendi telefonunu çıkarır.

daha önce 2006 daki turtle telefonundaki fiyaskoyu hatırlamak istemiyorum :)

Bu işi Apple dışında hiç bir şirket doğru düzgün yapamıyor maalesef. Bence Microsoft bu yolda işini burnunu sokmamalı. Keşke her şirket Apple kadar başarıllı olabilse.not: Apple fanı değilim. Greatness Dün  19:34 Sen beni guldurdun allahta seni guldursun

@Greatness Her yoruma imza gibi "not: apple fani degilim" yazmiyor musun :D İnsan ya kendini tanir ya da yalan soylemekten utanir sende 2'sinden 1'i yok...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play