Microsoft Kinect ile her şey mümkün!

Microsoft'un Kinect'inin çok yetenekli olduğunu zaten biliyoruz. Ama bunu da yaptığını bilmiyorduk!

  • Cem Şancı
İşitme engelliler de Kinect ile konuşabilecek

İşitme engelliler kendi aralarında veya bu dili bilenlerle, işaret dili vasıtasıyla rahatça iletişim kurabiliyorlar. Ancak, herkesin işaret dilini bilmemesi yüzünden, sık sık bir tercüman kullanmak zorunda kalıyorlar. Ne yazık ki bu tercümanların sayısı da son derece az. Microsoft'un Asya'daki araştırma merkezinde bir araştırmacı bu sorunu çözecek bir proje üzerinde çalıştığını bildirdi.

Microsoft'un projesine göre, hareketleri tanıyan oyun/eğlence cihazı Kinect, aynı zamanda işaret dilini tanıyarak sese ve yazıya dönüştürmek için kullanılabilecek.

Microsoft'un geliştirdiği yazılım iki amaçla kullanılabilecek. Birincisi işaret dilini tercüme edecek. İkincisi ise işaret dilini bilmeyen kişi ile işitme engelli kişi arasında iletişim kurmayı sağlayacak. bunun içinde ekranda üç boyutlu bir avatar olacak ve işaret dilini hem yazıya, hem sese dönüştürecek. İşaret dilini bilmeyen kişinin konuşmasını ise doğrudan işaret diline dönüştürerek işitme engelli kişinin anlamasını sağlayacak.

Proje şimdilik Amerikan işaret dilini destekliyor ancak gelişimi tamamlandıktan sonra diğer diller de projeye dahil edilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Çok güzel bir haber diğer teknoloji devlerinden de bu tarz yatırımlar bekliyoruz.Bravo microsoft.

@22 Tem 2013 19:32 Microsoftu her zaman sevmişimdir.

Bak bu çok güzel bir haber işte. Gerci tıpkı filmlerdeki gibi sadece sesli komutlarla pc yönetmeye gecemedik ve klavye fareye hala bağlıyiz ama bu gelişmeler umut vadediyor.

Tebrikler!!!

Yoksa siz Kinect'in sadece oyun oynamaya yaradığını mı sandınız???

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play