Microsoft korsanla savaşını genişletiyor

Bilişim devi Microsoft, korsanla mücadelesini genişletmek için nasıl bir hamle attı?

Microsoft korsanla savaşını genişletiyor
Microsoft'un korsanla savaşı...

Microsoft yıllardır kopya önleme programının virüs ve zararlı yazılımlara karşı en etkili yöntem olduğunu savunur. Çok üzerine basmasa da yazılımlarının kopyaların korsan dağıtımını engellemenin de bu programın bir parçası olduğu biliniyor. Firma korsana karşı mücadelesinde en çok önem verdiği Genuine Advantage programı 13 ülkede daha uygulayacağını duyurdu ve böylece bu program dahilinde olan ülkelerin sayısı 41'e çıktı.

Microsoft ayrıca Office 2010 yazılımının etkinleştirme sisteminin geliştirildiğini de duyurdu. Bu da büyük anlamda Office 2010'un kopyalanmasını engellemeye yönelik yeni yöntemlerin geliştirildiği anlamına geliyor. Microsoft'un SPP adını verdiği kopya önleme araçları üzerine kurulu yeni sistemlerin korsanı engellemek konusunda oldukça etkili olacağı tahmin ediliyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Tabi tabi çok duyduk bunları. Kırılamayacak bir yazılım olmadığını bir çok defa isbtladılar adamlar bu işin piri olmuş yaf

Hem windows hem ofis yazılımlarının yarısı microsoftunsa yarısı dünya halkınındır. Yine kırılır yine bir şekilde yaygın olarak kullanılır. Birgün microsoftun bu ürünleri kırılamaz olursa bu demktirki ya microsoft batmış yada korsan bitmiştir.

sonuna kadar kırılır

asla engelleyemez

yanlis anlasilmasin ama daha gecen ahfta indirdigim win7 tr paketi eklenmis final surumunu 30 gunluk deneme ile kullanmama ragmen suan crackler cikmis bile yan
i engel olamazlar cin ve rusya var oldukca

işallah basarırda herkes orjınal almak zorunda kalır(durun hemen kızmayın o kazıkçı microsoftu savunmuyorum)
hiç bi enayi(cok zengin parasını ne yapmayı bilmeyenler hariç)kalkıpta b işletim sistemine bi pc parası verıpte makınesıne kurmaz.
ee ne olcak mecbur linux kullanacak boylece linux yagınlasacak beraberınde program desdegı ve oyun destegı cogalacak ve sonunda gule gule windows:))

korsana vuran vurana şifreli dosyalar sağolsun

ms boşuna uğraşıyor birileri ne yapar eder gecesini gündüzüne katar kırar...ms yazılımlarını kazık fiyatlara satmaya devam ettikçe insanlar güvenliklerini riske atıp korsan yazılımları kullanmaya devam edicektir...

open office kullanın.
zaten korsan windowsa micisoftta bilerek göz yumuyor kullanda yeter ki windows kullan böylece yazılımlar windows destekli çıksın.

korsan emeğe saygısızlıktır..ama yapmayın demiyorum

Yeni koruma yöntemleri geliştikçe korsan ürünlerin piyasaya çıkışı gecikiyor. Parası olmayanlar linux, open office, gimp. Kullanmak zorunda kalacaak olan hem kullanıcılara hemde ürünlerinin popülerliğini kaybeden firmalara olcak. Microsoft napıyosa kendine yapıyor, sonunda zararı kendinede dokunacak.

KOrsana bende karşıyım tabi orjinallere param yetti sürece onu haricinde bizde insanız bizimde canımız istemezmi manbtığı ile sonuna kadar korsanı kullanırım.

OpenOffice ile idare ediyoruz bir şekilde. İşletim sistemine veriyorum zaten para. İş yerinde kullanmıyorsanız yada sürekli Office programları ile işiniz olmayacaksa OOo gayet yeterli olacaktır.

boşa ugraşıo

ha ha ha güleyim bari. adamlar yeni ürün çıkarmadan kırılmışı piyasaya çıkıyor ki bahsettikleri orjinal ürün avantajı olayıda bi işe yaramıyor..

tabi canım etkili olmazmı

Genuine Advantage 'ı zaten aşıyoruz ki :) yeni şeyler üret microsoft yoksa çAlıntı yapmakta sıkıntı mı çekiyosunuz ?

Kopyalamayı engellemek mümkün değil....Engellemenin tek yolu , fiyatların herkesin alabileceği seviyeye düşürülmesidir....office2010 fiyatı 50 tl olsa alırım...benim gibi binlerce insan alır...dünyada ise mlyonlarca....Şu an officeyi kullanan legal 1000 kişi varsa illegal bir milyon insan vardır..Durum bu kadar açıkken neden fiyatlar düşmüyor??

kriz var ülkede bide onlara paramı vercez. ya kırılmıs kullanırım yada ücretsiz alternatifleri onlarda açık kaynağa geçsinler gelecek açık kaynakta

her zaman kırılır vista da kırılmazdı windows 7 rtm çıkmadan kırıldı

Yazılım fiyatlarının arttırılması lazım diyorlardı bir de. :@

Windows 7 50TL olsun o zaman belki korsan azalır :)

Microsoft kendini güldürmekte çok başarılı

Bırakın bu korsan olaylarını,MS e açılan davalar olmasa Korsan mücadelesi diye birşey olmasına gerek olmayacaktı.Korsan olarak garip görünsede en popüler olmasının ön ayağı bu.Çıkıyor sistem 1 hafta sonra kırlıyor,sizde yiyorsunuz.Piyasa ETA dahil yayılma politikası güden her yazılım kendileri tarafından kırılıyor.Yıldız Teknik üniversitesinde 2003 yılında MS bir panel düzenlemişti.Ve biz korsan kullanima karsi degiliz,ama eger ticari bir getirisi varsa bizde bunun karsiligini istiyoruz demisti

ee korusun tabi. orjinal kullanan kerizmi. donanıma o kadar para veriyorsak yazılımda verecez. yoksada bilgisyarı kullanmayacaz virüsler uğraşacağız.

Bence korsan olayı teknoloji ile önlenemez, sadece yavaşlatılır.
Fiyat politikası ve eğitim ile etkin olarak azaltılabilir,

Bill Gates in slicon Valey filminde bir sozu var bilmiyorum izledinizmi filmi?
"her iyi artist calar" diye bir sozu var yagni baskasinin icadindan kinden esinledigini ima ediyor
Bill Gates'in kendisi esinleniyorda diger insanlar esninelinice niye korsan oluyor anlamak zor.
programa asla para vermem

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir