Microsoft: Kuantum bilgisayarına az kaldı!

Microsoft, yılan hikayesine dönmeye başlayan kuantum bilgisayarları konusunda bu kez iddialı!

  • Onur Seven
Microsoft: Kuantum bilgisayarına 10 yıl kaldı

Kuantum bilgsayarlar düşündüğümüzden daha yakın olabilir. Microsoft'un kuantum laboratuvarı araştırmacıları tarafından yayınlanan bilimsel bir makale, çalışan bir kuantum cihazının önümüzdeki 10 yıl içerisinde gelebileceğini işaret ediyor.

Bilimsel çalışmaların elektronik versiyonlarının yer aldığı bir arşiv olan Arxiv üzerinde yayınlanan makaleye göre son gelişmeler, önümüzdeki 10 yıl içerisinde bir kuantum bilgisayarın inşa edilmesinin mümkün olabileceğini gösteriyor. Yazı, kuantum algoritmaları ve geleneksel bilgisayar kombinasyonunun çok büyük ve karmaşık elektronik yapıların analizinde nasıl kullanılabileceğini anlatan detaylarla devam ediyor.

Makalenin en dikkat çeken bölümü ise, bazı araştırmacıların şu anda Google'ın kuantum laboratuvarında sunulan D-Wave gibi mevcut kuantum mimarilerinin şüpheli olduğunu iddia etmesi. Fakat buna rağmen araştırma, kuantum bilgisayarların hala mevcut kusurlu formlarıyla fayda sağlayabileceğini de ortaya koyuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Eniac ,colosus, Xerox un fare ve pencere arayüzü icadı olan 2 model de ilk sıralarda olmalı. Hatta ilk transistör , bilgisayarın atası, kök hücresidir.

Desenize herşey kökten değişecek ??

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play