Microsoft Linux'tan korkuyor mu?

Windows Linux'tan korkuyor mu? İşte Microsoft'un bu soruya verdiği, herkesi şaşırtan cevap...

  • Ümit Öncel
Microsoft sonunda Linux'u tanıdı!
Linux artık resmen Windows'un rakibi...

Linux'un dağıtımlarının Windows için birer alternatif olduğunu yıllardır milyonlarca kullanıcı biliyor ama Microsoft bu durumu bir türlü kabul etmiyordu. Sadece sunucularda kullanılan işletim sistemlerinde yaygın olan Linux dağıtımlarına dikkat eden Microsoft, ilk defa yıllık olarak hazırladığı raporunda bazı Linux dağıtımlarının kullanıcı bilgisayarlarında da Windows için kayda değer bir rakip olduğunu açıkladı.

Microsoft raporda Red Hat ve Canonical Linux dağıtımlarından bahsetti ve özellikle bu iki dağıtımın Windows'a alternatif olduklarını kabul etti. Bu değişimin sebebi olarak ise netbook'ları gösterdi. Microsoft, bu Linux dağıtımlarının netbook'larda tercih edilmeleriyle başlanmasıyla masaüstü bilgisayarlarda da yayılmasının mümkün olduğunu düşünüyor. Bakalım Windows 7, Linux'un bu yükselişini durdurmayı başarabilecek mi...

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

saka yapıyonuz heralde win7'yle linux'u karşılaştırarak :D :D

Linux, Windowsa daha rakip olabilecek kadar büyümedi. Büyüsün öyle gelsin. :)

durduracak gibi duruyor tabi korsan yazılımları tespit eder etmez üstüne düşüp mahkumiyet yada windowsu kullanılamaz duruma getirirse o zmn başka

Haberde bir karışıklık olmuş sanırım.Canonical diye bir dağıtım yok.Canonical ubuntu ve türevlerini dağıtan firma.

ben win u sadece oyun için açıyorum

steve ballmer linux için "hastalık gibi " demişti. Nerdenn nereye..
Yaşasın Ubuntu

Microsoft bu rapor ile RedHot ve Canonical in reklamını yapmaktan başka birşey yapmamış. :)

havasını alır.

belki gıdıklar

windows 7 döver.

malumunuz netbooklarda ilk defa linux sistemler vardı. mıcrosoft kullanıcı tabanının alışkanlıklarla elinde olduğunu bildiği için netbooklar piyasasında da tek hakim olmalıydı yoksa insanlar netbookta alışır linuxa sonrada evlerindeki bilgisayarlarda da kullanmaya başlar. sert politikalarla netbook piyasasında da söz sahibi oldu. ama korkmuş galiba bu sefer. tekel olmakta zor

Linux2un birkaç temel sorunu var bence.
1-Yardım alabileceğiniz site sayısı windowsla kıyaslanamayacak kadar az. Bu işe emek veren birçok bilgisayar sevdalısı var ama bilgisayarda bir sorun yaşadığımda forumlarda yazmama bile gerek kalmıyor. Kısa bir aramada sorunumun kaynağını bulup hallediyorum. Linuxta maalesef böyle deniz derya yardım kaynağı yok.
2-Pardos 2009 indirip kurmak istediğimde bana .bin uzantılı bir dosya indirmemi söylüyor. CD ye yazıp yüklemem öneriliyor. Windows cephesinde windows 7 rc ve beta kurulumunda bir embesilin anlayabileceği şekilde açıklamalar vardı. Yani linux cephesi sizi konuya hakim olacağınızı farzederek açıklamalarda bulunuyor. Günümüzde sadece renk ve boyuta bakarak bilgisayar alan ikoncan olan büyük bir kesim olduğunu göze alırsak bu kadar teknik terimde ortalama bir bilgisayar kullanıcısı da yolunu kaybedfebiliyor. İkoncanlar linuxa hiç dokunmuyor bile.
3-Hangi program neye yarıyor bilmiyoruz. İlk pardus kurduğumuzda müzik dinlemek bile sorun olmuştu çünkü ne açacağımızı bile bilmiyorduk. MP3 player olarak winamp'a alışan birisi daha sonra Amarok'a alışması gerekiyor.(bu arada ben alıştım o kadarda gözümüzde büyütülecek birşey değil bu işler aslında)
4-Oyun konusuna hiç girmiyorum.
5-Donanım sorunu ayrı bir konu. İstediğiniz bir şey buluyorsunuz ama linux\pardus uyumlu driver yok. Makinamda tv kartımı pardus altında çalıştıramadım. Ayrıca yeni bir ürünü direk windows altında kurabilirken iyi çalışan bir linux sürücüyü birkaç ay beklemek zorunda kalabiliyorsunuz. Ya da sürücü piyasaya hiç çıkmıyor bile.

Herkese Virtualbox programını şiddetle tavsiye ediyorum. Ben windowsu kullanırken ilk pardusu bu program ile sanal olarak kurdum. Böylece sudan çıkmış balık sendromunu yaşamadan pardusa alışmaya nmeyin nasıl olduğuna ve hangi programın alternatifinin ne olduğunu eliniz kolunuz bağlanmadan alışabiliyor ve öğrenebiliyorsunuz.

windows linuxun miydesine oturur

sonucta linux o karısık dosyalama sistemiyle son kullanıcıya asla hitap edemezz nezaman kendini nezaman son kullanıcı icin gelistirir ozaman rakip olabilir microsofta ben linux severim ama efsanede degil abartmanın ne alameti var butun kurulusla öncelikle mcirosft icin yazılım gelistiryor neden acaba tercih oranımı yoksa net book mu ben kactane üzerine linux kurulmus makina sildim microsoft yazılımı kurdum fikri olan var mı microsft son kullanıcıyı memnun edemiyor ama linux hic edemiyor

Linux çok aciz bir işletim sistemi. Kendim kurdum denedim. Linux için üretilen programlar, oyunlar Windows'unki ile boy ölçüşemez. Aynı programın bir Linux bir de Windows'a yapılmış haline bakarsanız anlarsınız. Linux için yapılmış olanı çok daha az ayara sahip, çok daha ufak çaplı program oluyor. Örnek vereyim; Nvidia driverları Windows için 100 MB üstünde yer kaplarken Linux için olanı 15 MB. Linux için yapılmış driverda bir iki saçma sapan işe yaramayan ayar var, Windows için olanında ihtiyacın olan tüm ayarlar var.

Netbooklar düşük sistemde oldukları ve kullancılar tarafından internet ve acil işler için kullanıldıkları için ağır sistemler istemiyorlar. İnternet tabanlı sistemler çok daha iyi netbooklar için. Bir Windows XP aşığı olarak Vista istemem ama 7 olabilir. Linux da olsa benim için farketmez.

yaşasın linux.maalesef windows 3 boy büyük gelir linuxe.windows küçükken başını ezeyim peşinde yoksa şuan için pekte kullanışlı değil.donanımları tanısa bir anda artar ama o da hayal:(:(

Linux'un windows'tan üstün olduğunu söylemek zor değil. Eksik olan sadece donanım yazılım ve oyun üreticilerinin desteği. Linux ücretsiz olduğu için bu üreticiler linux platformu için ürün geliştirmeye yanaşmıyorlar. Bu durumun değişmesi çok zor. Senelerdir bu böyle. Buna rağmen bence linux büyümeye devam edecektir.

red hot değil red hat cahil çocuk

Winfos yıllardır Linux'un Mac'in özelliklerinden esinlenerek 7'ye kadar geldi ,vakti zamanında Linux son kullanıcıya yönelik hiçbir adım atmamakla hata yaptı , insanlar Linux'u konsoldan ibaret sandı ,şimdi ki dağıtımlarında ise yüksek performans ve kullanışlı arabirimi bir arada sunuluyor . Microsoft dikkat etmezse yamulur .

Eğer Windows tabanlı programlar Linux'ta olsaydı çok şey değişirdi.

windows sıkıştı buraya kadarmış

yah hala muhasebe programı calışmiyi;))
yukardaki repligi bilerek yazdım çünki millet netbook una bu repligi sölememek için xp yüklüyor
hadi hayırlı traşlar
buda güzelbi replik

Linux hala mantığımın alamayacağı kadar üstün ve üstün kalmaya devam edecektir. Sadece diğer yazılım firmalarından ve donanım firmalarından destek görmediği için kötüymüş gibi gözüküyor.

Bu söylediğimi anlamayan varsa yorum yazsın lütfen ! :)

red hat dioryum bende basit bir cümle hatası cehalet göstergesimidir :) sen 10 parmak klavye kullanabiliyormusun

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Linux çok aciz bir işletim sistemi. Kendim kurdum denedim. Linux için üretilen programlar, oyunlar Windows'unki ile boy ölçüşemez. Aynı programın bir Linux bir de Windows'a yapılmış haline bakarsanız anlarsınız. Linux için yapılmış olanı çok daha az ayara sahip, çok daha ufak çaplı program oluyor. Örnek vereyim; Nvidia driverları Windows için 100 MB üstünde yer kaplarken Linux için olanı 15 MB. Linux için yapılmış driverda bir iki saçma sapan işe yaramayan ayar var, Windows için olanında ihtiyacın olan tüm ayarlar var.
Bugün 06:21

iyi de arkadaşım bu Nvidia'nın ayıbı Linux'un değil .

100 MB NVidia ve ATI X Windows sürücülerinde hiç bir zaman tam alamadığım donanım performansını, Linux'taki 15 MB sürücülerle ayar yapmakla da uğraşmadan tam performansla kullananiliyorum. Neden acaba? Burada sorunun Windows'tan kaynaklandığı açıkça velli olmuyor mu? Hangi donanımı tam özelliğinde kullandırdı bugüne kadat? Her sürücüyü engelliyor, olmaz, kuramazsın, bir de kendi kendine kaldırıyor. Elran kartı programlarını kurup kullanınca Windows'un hızı yarı yarıya düşüyor, hatta Windows çöküyor. Denemeden öğrenemezsiniz hangisinin daha iyi olduğunu.

ms bile kabul ediyor ama windows kullanıcıları nedense hep karşı görünüyor. debian derim başka birşey demem.

linux = özgürlük eksik olan kısmı genelde profesyonellerin kullanması program yazanların çoğunlukta olması windows gibi kurumları işgal etmemesi linux bilinmiyor açıkçası yazılan programlar win tabanlı ve win üzerine yazılıyor ama bu kısır döngü değişmekte şu bir gerçektirki linux popularitesini gün geçtikçe katlamakta windows korkusunu ne kadar saklasada sonuç değişmeyecektir bence kısa zamanda linuxa geçip programlamada ilerleyip özgürlüğe katkıda bulunmalıyız teknoloji ve internet geliştikçe kar amacı güdenlerin iştahı kabarıyor anlatacak çok şey var lafı uzatmaya gerek yok bu sebeble linux mükemmel bir alternatif ve önümüzdeki günlerde bize birçok faydası dokunacak olan bir alternatif ...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play