Microsoft Messenger'da yeni dönem...

MSN Messenger'da bir devrin sonu: Çok kullanılan Messenger hizmeti tarih oldu, yerini Hotmail aldı.

MSN Web Messenger'a güle güle
Yeni Windows Live Hotmail, MSN ve Hotmail'ın avantajlarını birleştiriyor

Windows Live Messenger'ın kurulum gerektirmeden, internet tarayıcı üzerinden çalışan sürümü MSN Web Messenger artık yok. Bunun yerini uzun yıllardır tanıdığımız Hotmail ile bütünleşik bir hizmet olan Windows Live Hotmail aldı. Bu hamle Microsoft ile Google arasındaki savaşı iyice kızıştırdı. Çünkü Windows Live Hotmail, bu haliyle direkt Google GTalk'un rakibi haline geldi.

MSN Web Messenger kullanıma sunulduğu 2004 Ağustos'undan bu yana oldukça popüler bir uygulamaydı. Yahoo Messenger ile rekabette oldukça zorlansa da önemli bir yeri vardı. Kurulum gerektiren MSN Live Messenger'ın inanılmaz popülaritesine rağmen tek başına çalışan bir uygulama olarak GTalk karşısında çok zorlandı. Çünkü Google GTalk'un sunduğu bazı avantajları sunamıyordu.

Hotmail entegrasyonu ile hem Hotmail, hem MSN Web Messenger önceden yapamadıklarını yapıyor. Bunlardan en basiti ve belki de en önemlisi e-posta alıp atarken listedeki insanların online olup olmadığını görebilmek ve bu sayede hızla iletişim kurabilmek.

Bu arada Google'ın da Microsoft'un elini durmadan zorladığını belirtmekte fayda var. Google, daha önce Hotmail kullanıcılarının kolayca Gmail'a geçişini kolaylaştırıp bunu güzelce duyurmuştu. Microsoft Exchange'e karşılık olarak da Google Apps Sync for Microsoft Outlook'u ortaya koymuştu. Bu sayede direkt Hotmail ve Outlook kullanıcılarını Gmail ve Google Apps saflarına katmayı hedeflediğini göstermişti. Microsoft da Bing ve şimdi de Windows Live Hotmail ile oldukça sağlam karşılık veriyor. Bu rekabetten karlı çıkan da biz kullanıcılar oluyoruz.

Şimdi bize Windows Live Hotmail ile Google GTalk'un özelliklerini sıralamak ve böylece kıyaslamanıza olanak tanımak kalıyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

ebuddy gibi sitelere akar millet sorun değil :P

GTalk her zaman yeniliklerin öncüsü olmuştur.

ıyıyız :D

Hiç gtalk kullanan birisiyle karşılaşmadım. Heryerde lafı ediliyor ama bana kimse "adresim şu gtalk ile konuşuruz" gibi birşey demedi. Ama yahoo, skype, zamanında icq ve tabiki her zaman msn kullanan bir sürü kişi var. Gtalk bence bazı şeyler gibi milletin önüne getirilip duruyor. (google, firefox, linux, openoffice.org vs.) Ama tutmadı mı tutmuyor işte.

Güzel olmuş ne diyelim. x) By LejyoneR .

- meebo'yu da unutmamak lazım tabi :))

ehh, ben hala işyerinden giremiyorum. gtalk'ı kullanabiliyorum ama.

hakuteiken sen bizim şirkettesin sanırım=)

gtalk ve live hotmail, meboo yada ebuddy ile kıyaslanmayacak hizmet sunuyor. farklı kulvarlarda çalışıyorlar. bi kesim sadece anlık mesajlaşma deneyimi sunarken diğer kesim online takvim ve mail entegrasyonu sunuyor...

Gtalk kullanan birçok kişi gördüm ben sen görmemişsin dostum. Bende kullanıyorum.

Yanlış bilgi verilmiş. Ben şu anda Yahoo US'i kullanıyorum ve Yahoo Mail Plus kullanmam gerekmiyor.

evet güzel olmuş.

İchat'ın kamera özellik&kişiselleştirilmesine hayranım.Windows live Hotmail'in yeni özelliği süpermiş.GTalk'ı bilmiyorum.

Arkadaşlar benim sorunum başka ben bir hata sonucu xml stili ileti geçmişilerini xsl stiline çevirdim tekrar okunabilir xml stilini nasıl getir getirebilirim yardımlarınız için teşekkürler.

yahu kişilerim görünmüyor bu mesnede ne biçim sey bu yahu

GUNCELLEME YAPMAK ISTIYORSANIZ E-MAIL ADRESINIZI GIRMELISINIZ DIYECEKLERI GUNU IPLE CEKIYORUM. MICROSOFT UPDATE IN ICINDE WINDOWS LIVE DIYE BIR KISIM CIKIYOR VE 1.1MB LIK BIR ON YUKLEME PROGRAMI CIKIYOR BURAYA TIK ATARSANIZ PRPGRAM INIYOR ASLINDA TUM SECIMI ORADA O SAYFA DA YAPABILSEK IYI OLURDU. VE MS SECURITY ESSENTIALS DA BURADAN YUKLENSE IYI OLACAK. HEM ELINIZDEKINI ANTIVIRUS U KONTROL EDERDI HEM DE PC NIZI VE ICINDEKILERI.VE USB LERINIZE TAKTIGINIZ HERSEYI SIZE LISTE OLARAK VERIRDI.YANI SIZ YOKKEN KIMLER NE TAKMIS USB KISMINDAN NELER YAPMIS.NELER YUKLEMIS.BUNLARIN RAPORUNU EDINMEK LAZIM....

Websense'nin engelleyemediği IM'ı hangisi yaparsa bu yarışı o kazanır :)

Sorunlu bir eklenti sürekli cöküyor....

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
1
MSN Web Messenger'a güle güle
2
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir