Microsoft Messenger'da yeni dönem...

MSN Messenger'da bir devrin sonu: Çok kullanılan Messenger hizmeti tarih oldu, yerini Hotmail aldı.

MSN Web Messenger'a güle güle
Yeni Windows Live Hotmail, MSN ve Hotmail'ın avantajlarını birleştiriyor

Windows Live Messenger'ın kurulum gerektirmeden, internet tarayıcı üzerinden çalışan sürümü MSN Web Messenger artık yok. Bunun yerini uzun yıllardır tanıdığımız Hotmail ile bütünleşik bir hizmet olan Windows Live Hotmail aldı. Bu hamle Microsoft ile Google arasındaki savaşı iyice kızıştırdı. Çünkü Windows Live Hotmail, bu haliyle direkt Google GTalk'un rakibi haline geldi.

MSN Web Messenger kullanıma sunulduğu 2004 Ağustos'undan bu yana oldukça popüler bir uygulamaydı. Yahoo Messenger ile rekabette oldukça zorlansa da önemli bir yeri vardı. Kurulum gerektiren MSN Live Messenger'ın inanılmaz popülaritesine rağmen tek başına çalışan bir uygulama olarak GTalk karşısında çok zorlandı. Çünkü Google GTalk'un sunduğu bazı avantajları sunamıyordu.

Hotmail entegrasyonu ile hem Hotmail, hem MSN Web Messenger önceden yapamadıklarını yapıyor. Bunlardan en basiti ve belki de en önemlisi e-posta alıp atarken listedeki insanların online olup olmadığını görebilmek ve bu sayede hızla iletişim kurabilmek.

Bu arada Google'ın da Microsoft'un elini durmadan zorladığını belirtmekte fayda var. Google, daha önce Hotmail kullanıcılarının kolayca Gmail'a geçişini kolaylaştırıp bunu güzelce duyurmuştu. Microsoft Exchange'e karşılık olarak da Google Apps Sync for Microsoft Outlook'u ortaya koymuştu. Bu sayede direkt Hotmail ve Outlook kullanıcılarını Gmail ve Google Apps saflarına katmayı hedeflediğini göstermişti. Microsoft da Bing ve şimdi de Windows Live Hotmail ile oldukça sağlam karşılık veriyor. Bu rekabetten karlı çıkan da biz kullanıcılar oluyoruz.

Şimdi bize Windows Live Hotmail ile Google GTalk'un özelliklerini sıralamak ve böylece kıyaslamanıza olanak tanımak kalıyor...

Windows Live Hotmail Özellikleri

Hotmail, Gmail ve Yahoo e-posta hesaplarını tek programdan kullanma imkanı sunuyor. Takvim hizmeti, Outlook Express ile kolay kullanım ve haliyle Windows Live özellikleri sunuyor. Her şeyi derli toplu tutması gayet güzel. Bu arada Yahoo e-posta hesabınıza Windows Live Hotmail üzerinden erişebilmek için Yahoo!Plus üyeliğiniz olması gerektiğini de hatırlatalım.

İnternete bağlı değilken de önceden aldığınız e-postaları okuyabiliyor, cevap yazabiliyor ve takvime bakabiliyorsunuz. Daha sonra bağlandığınızda bu hazırladığınız iletileri tek tıklamayla göndermek mümkün.

Güvenlik açısından da seneler öncesinin Hotmail'ıyla kıyas kabul etmeyecek kadar iyi durumda. Başlıca e-posta hizmeti sağlayıcıların hepsinde bulunan spam yani gereksiz e-posta filtresi ve kullanıcıları engelleyebilmek sunduğu temel özelliklerden.

Bu arada takvim ile bağlantılı olarak göz ardı etmiş olabileceğiniz ancak oldukça yararlı bir özelliği de hatırlatalım. İsterseniz belirlediğiniz tarihlerde cep telefonunuza hatırlatma mesajı gönderebiliyor. Ayrıca bu takvim ile calendar.live.com üzerinden istediğiniz kişilerle istediğiniz takvim bilgilerini paylaşarak iş ve etkinlik planlarınızdan çevrenizi haberdar edebilirsiniz. Elbette iş ve arkadaş çevrenizin de bu takvimi ve siteyi takip etmek bir alışkanlığı olmalı ki bir işe yarasın. Bu özellikler oldukça faydalı olmasına karşın bu takvim hizmetinin içinde yer alan etkinlik paylaşımında Facebook açık ara önde.

Google GTalk

GTalk kullanıcıları aldıkları hizmetten memnun

GTalk'un başlıca avantajlarından biri Gmail entegrasyonu sayesinde e-postalara bakan kullanıcıların, arkadaşlarının online olup olamadığını görebilmesi. Bu sayede anlık mesajlaşma imkanı da oluyor ve yeterince alışan kullanıcılar için bilgisayara kurulan veya bağımsız olarak internet üzerinden çalışan bir Windows Live Messenger hizmetinden daha kullanışlı oluyor. Elbette şimdi bu özelliği Windows Live Hotmail da sunuyor. Ancak takdir edersiniz ki kullanıcı alışkanlıkları önemli ve Google kullanıcıları GTalk'a uzun zamandır alışkın.

Online kullanıcılar arasında ücretsiz sesli iletişim sunması GTalk'un önemli avantajlarından biri. Sesli e-posta gönderip almak için ise karşı tarafın online olmasına gerek yok. Birden çok Google hizmetinden faydalanan kullanıcılar için ise GTalk'un önemi büyük. YouTube, Google Video, Picasa ve Flickr da kullanıyorsanız, hepsi birbiriyle sinerji ve kullanım kolaylığı sağlayan bir hizmetler bütününde bağlayıcı rol üstleniyor. Bu hizmetler üzerindeki videoları, resimleri hızla paylaşmak mümkün oluyor. Gmail entegrasyonu, iki uygulama arasında kolay geçiş ve GTalk konuşmalarınızın Gmail'de kaydedilmesi önemli özellikler. Konuşma geçmişinizin evde kalması diye bir şey söz konusu değil. Kolayca ulaşıp geçmiş konuşmalar içerisinden arama yaparak önemli detayları aramak mümkün.

Bütün bunların üzerine GTalk'un açık standart kullanması ve uyumlu uygulama oluşturulabilmesi halen büyük bir avantaj. Google Talk, Google Talk Gadget, Adium, Pidgin, iChat, Kopete, Miranda, Psi, Trillian Pro bu uygulamalar arasında.

Yazının başlarında da belirttiğimiz gibi Google, Microsoft'u hedef almaktan çekinmiyor. Google Talk ve Gmail'ın reklamını yaparken Hotmail ve Live Messenger'dan geçişin ne kadar kolay olacağını vurgulamadan edemiyor. Microsoft'un Windows Live Hotmail hizmetine nasıl karşılık vereceğini ilerleyen günlerde göreceğiz.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

ebuddy gibi sitelere akar millet sorun değil :P

GTalk her zaman yeniliklerin öncüsü olmuştur.

ıyıyız :D

Hiç gtalk kullanan birisiyle karşılaşmadım. Heryerde lafı ediliyor ama bana kimse "adresim şu gtalk ile konuşuruz" gibi birşey demedi. Ama yahoo, skype, zamanında icq ve tabiki her zaman msn kullanan bir sürü kişi var. Gtalk bence bazı şeyler gibi milletin önüne getirilip duruyor. (google, firefox, linux, openoffice.org vs.) Ama tutmadı mı tutmuyor işte.

Güzel olmuş ne diyelim. x) By LejyoneR .

- meebo'yu da unutmamak lazım tabi :))

ehh, ben hala işyerinden giremiyorum. gtalk'ı kullanabiliyorum ama.

hakuteiken sen bizim şirkettesin sanırım=)

gtalk ve live hotmail, meboo yada ebuddy ile kıyaslanmayacak hizmet sunuyor. farklı kulvarlarda çalışıyorlar. bi kesim sadece anlık mesajlaşma deneyimi sunarken diğer kesim online takvim ve mail entegrasyonu sunuyor...

Gtalk kullanan birçok kişi gördüm ben sen görmemişsin dostum. Bende kullanıyorum.

Yanlış bilgi verilmiş. Ben şu anda Yahoo US'i kullanıyorum ve Yahoo Mail Plus kullanmam gerekmiyor.

evet güzel olmuş.

İchat'ın kamera özellik&kişiselleştirilmesine hayranım.Windows live Hotmail'in yeni özelliği süpermiş.GTalk'ı bilmiyorum.

Arkadaşlar benim sorunum başka ben bir hata sonucu xml stili ileti geçmişilerini xsl stiline çevirdim tekrar okunabilir xml stilini nasıl getir getirebilirim yardımlarınız için teşekkürler.

yahu kişilerim görünmüyor bu mesnede ne biçim sey bu yahu

GUNCELLEME YAPMAK ISTIYORSANIZ E-MAIL ADRESINIZI GIRMELISINIZ DIYECEKLERI GUNU IPLE CEKIYORUM. MICROSOFT UPDATE IN ICINDE WINDOWS LIVE DIYE BIR KISIM CIKIYOR VE 1.1MB LIK BIR ON YUKLEME PROGRAMI CIKIYOR BURAYA TIK ATARSANIZ PRPGRAM INIYOR ASLINDA TUM SECIMI ORADA O SAYFA DA YAPABILSEK IYI OLURDU. VE MS SECURITY ESSENTIALS DA BURADAN YUKLENSE IYI OLACAK. HEM ELINIZDEKINI ANTIVIRUS U KONTROL EDERDI HEM DE PC NIZI VE ICINDEKILERI.VE USB LERINIZE TAKTIGINIZ HERSEYI SIZE LISTE OLARAK VERIRDI.YANI SIZ YOKKEN KIMLER NE TAKMIS USB KISMINDAN NELER YAPMIS.NELER YUKLEMIS.BUNLARIN RAPORUNU EDINMEK LAZIM....

Websense'nin engelleyemediği IM'ı hangisi yaparsa bu yarışı o kazanır :)

Sorunlu bir eklenti sürekli cöküyor....

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir